Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

28 listopada 2021 r.
15:53

Najbardziej oblegane kierunki studiów w Polsce. Najpopularniejsze uczelnie w Lubelskiem

Tak PSW w Białej Podlaskiej świętowała w czerwcu swój sukces w rankingu „Perspektyw”
Tak PSW w Białej Podlaskiej świętowała w czerwcu swój sukces w rankingu „Perspektyw” (fot. Ewelina Burda / archiwum)

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej była podczas tegorocznej rekrutacji najchętniej wybieraną przez kandydatów uczelnią zawodową w Polsce. Jak wypadły pozostałe uczelnie z województwa lubelskiego?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało informację o wynikach rekrutacji na studia w tym roku akademickim. W całej Polsce o przyjęcia na studia pierwszego i drugiego stopnia ubiegało się w sumie ponad 428 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszyła się informatyka, psychologiazarządzanie. Na czwartym miejscu uplasował się kierunek lekarski, a na piątym – prawo.

Biorąc pod uwagę liczbę osób ubiegających się o jedno miejsce najtrudniejsze było dostanie się na inżynierię nanostruktur (27,8); koreanistykę (26,6); zielone technologie (25,1) oraz inżynierię internetu rzeczy (22).

Cieszą się

Najwięcej osób na jedno miejsce (studia magisterskie i stacjonarne pierwszego stopnia) ubiegało się o przyjęcie na Politechnikę Gdańską (8,2), Politechnikę Warszawską (7,7) oraz Politechnikę Poznańską (6,2). Na ministerialnej liście znalazła się tylko jedna uczelnia z Lubelskiego - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który uplasował się na 15. miejscu. O jedno miejsce ubiegało się tam 4,2 osoby.

– Oczywiście cieszymy się – przyznaje Aneta Adamska, rzecznik prasowa UMCS. – Dane te potwierdzają zainteresowanie absolwentów szkół ponadpodstawowych podjęciem kształcenia na naszym uniwersytecie, które zaobserwowaliśmy już w pierwszej turze tegorocznej rekrutacji. Cieszy fakt, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej, zwiększenia ruchów migracyjnych młodzieży oraz postępującego od kilku lat niżu demograficznego, zainteresowanie ofertą kształcenia na UMCS-ie nie maleje.

Hitem tegorocznego naboru na największej lubelskiej uczelni ponownie okazała się kryminologia. Kolejne miejsca zajęła psychologia, finanse i rachunkowość, anglistyka, zarządzanie oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Prywatni

Wśród uczelni niepublicznych najczęściej wybieranych przez kandydatów także odnaleźć można tylko jedną z województwa lubelskiego. Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie znajduje się na 10. miejscu studiów stacjonarnych (1745 kandydatów - dla porównania najwyżej notowany SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie miał ich 6045) oraz na 10. miejscu wśród studiów niestacjonarnych (2497 kandydatów - dla porównania najwyżej w Polsce Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu – 7687).

– Najbardziej cieszy nas fakt, że od kilku lat jesteśmy dla bardzo wielu osób uczelnią pierwszego wyboru. Myślę, że jest to efekt szczególnego, indywidualnego podejścia uczelni i wszystkich pracowników do studenta – mówi Teresa Bogacka, kanclerz WSEiI.

Do najpopularniejszych kierunków studiów wybieranych przez kandydatów w tym roku należały: informatyka, zarządzanie, ekonomia, psychologia, pielęgniarstwo oraz logistyka

Zwycięzcy

Biorąc pod uwagę ogólną liczbę zgłoszeń największe powody do zadowolenia ma Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, która była najchętniej wybieraną spośród publicznych uczelni zawodowych. Studiować chciało na niej 1341 osób. Na drugim miejscu (1303) uplasowała się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.

– Jesteśmy nowoczesną uczelnią, która dba o naukę praktycznych umiejętności zawodowych, rozwój naukowy studentów i pracowników. Od początku istnienia dążymy do zapewnienia studentom komfortowych warunków nauki i wypoczynku. Dzięki inwestycjom i zaplanowanym działaniom PSW stale rozwija swoją infrastrukturę. Dodatkowym atutem są wysokie stypendia oraz przystosowanie obiektów do potrzeb studentów z niepełnosprawnością. Osoby niepełnosprawne mogą studiować u nas na każdym kierunku studiów w zależności od ich stopnia niepełnosprawności – informuje Jowita Grochowiec, rzecznik prasowa PSW pytana o to, dlaczego uczelnia jest tak chętnie wybierana.

W tym roku największą popularnością wśród kandydatów na studia pierwszego stopnia cieszyło się pielęgniarstwo, filologia angielska, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie, informatyka, finanse i rachunkowość, ratownictwo medyczne oraz fizjoterapia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium