Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

5 kwietnia 2022 r.
11:13

Nie ma obostrzeń epidemicznych. Dlaczego lubelscy studenci nie wracają w pełni na uczelnie?

45 0 A A
Większość lubelskich uczelni nie zdecydowała się na całkowity powrót do nauki stacjonarnej. Część studentów wciąż będzie się kształcić zdalnie lub hybrydowo
Większość lubelskich uczelni nie zdecydowała się na całkowity powrót do nauki stacjonarnej. Część studentów wciąż będzie się kształcić zdalnie lub hybrydowo (fot. Maciej Kaczanowski)

Jedni nie mogą doczekać się prawdziwego studenckiego życia. Drudzy woleliby, by zostało jak w czasie pandemii – wystarczy włączyć komputer i już jesteś na zajęciach. Choć pandemiczne obostrzenia zniesiono to władze lubelskich uczelni wolą nic w systemie nauki nie zmieniać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Idąc na studia miałem nadzieję, że poznam wiele nowych osób. Tak było, ale tylko przez dwa pierwsze tygodnie, bo tylko tyle trwały normalne zajęcia. Potem wszystko było już tylko zdalne – opowiada Michał, student II roku produkcji medialnej UMCS.

Ucieszył się gdy jego wydział wprowadził zajęcia hybrydowe. – Dużo łatwiej jest mi się skupić gdy jest na uczelni. Niektórzy prowadzący proponowali nam zajęcia stacjonarne pod warunkiem, że zbierze się odpowiednia grupa – dodaje.

Jako jeden z pierwszych na powrót do nauki stacjonarnej zdecydował się Uniwersytet Przyrodniczy. Studenci wrócili do budynków uczelni już w październiku 2021. Nie wszyscy byli tym faktem zachwyceni.

– Ciężko było się przestawić na tryb stacjonarny, ale się przyzwyczaiłem – komentuje Marcel, student zootechniki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Rozpoczynając studia zdalnie, byłem jednocześnie zadowolony i zawiedziony. Z jednej strony to wygodne, nie trzeba wychodzić z domu. Z drugiej strony, nie ma tak dobrego kontaktu z wykładowcą, nie ma ćwiczeń w laboratorium.

Co zmienia ostatnia decyzja polskiego rządu o zniesieniu pandemicznych obostrzeń? Jak informuje rzeczniczka UMCS, Aneta Adamska, na największej lubelskiej uczelni aż do wakacji możliwe są obie formy zajęć. Decyzje mają podjąć dziekani poszczególnych wydziałów.

– Jak mantrę powtarza się nam datę 13 kwietnia. Wówczas mają ogłosić, jaki będzie tryb zajęć. Prawdopodobnie wrócimy na wydział – komentuje Michał z UMCS. Jego zdaniem, studenci spoza Lublina mogą mieć wówczas poważny problem. – Przy obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym trudno jest wynająć stancję z dnia na dzień.

Na Uniwersytecie Medycznym w formie zdalnej prowadzona jest większość wykładów. Ma to wielu zwolenników.

– Wykłady on-line znacznie ułatwiają nam notowanie i dyskusje z wykładowcą. Każdy może zabrać głos i nie musimy przekrzykiwać się na auli. Uważam, że powrót do całkowitego trybu stacjonarnego wcale nie jest konieczny – przekonuje jeden ze studentów Wydziału Lekarskiego.

W podobnym tonie wypowiada się dr Wojciech Brakowiecki, rzecznik uczelni: – Zarówno nauczycie akademiccy jak i studenci wskazali, że nie obniża to poziomu efektów nauczania. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zostały przekroczone limity kształcenia zdalnego określone w standardzie. W takim przypadku również wykłady wróciły do formy bezpośredniego przekazu. Taka było m.in. na kierunku pielęgniarstwo – tłumaczy.

Rzecznik podkreśla, że na UM zajęcia praktyczne „nawet w najbardziej trudnym pandemicznym okresie odbywały się w formie kontaktowej”. A te, które były zdalne, do wakacji zdalne pozostaną.

KUL zdecydował, że nadal zdalnie będą prowadzone konwersatoria ogólnouniwersyteckie oraz wykłady misyjne. On-line będą też wykłady, w których uczestniczy ponad setka studentów.

Podobnie będzie na Politechnice Lubelskiej.

– W głównej mierze zajęcia dydaktyczne odbywają się w formie stacjonarnej, z wyłączeniem grup wykładowych o dużej liczebności. Na początku semestru letniego przedstawiciele studentów wnioskowali o ograniczenie prowadzenia zajęć w kontakcie bezpośrednim i ich prośby zostały uwzględnione – tłumaczy dr hab, inż, Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej. – Nie planujemy w trakcie semestru modyfikowania rozkładów zajęć i przerywania wcześniej rozpoczętego kształcenia na odległość, gdyż według nas zmiana skomplikowałaby życie studentom.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin w niedzielę zagra w Suwałkach, czyli każdy walczy o swoje

Bogdanka LUK Lublin w niedzielę zagra w Suwałkach, czyli każdy walczy o swoje

W niedzielę o godzinie 17.30 Bogdanka LUK zmierzy się na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki. Obie ekipy mają o co grać.

Karanawałowe szaleństwo w Trzydziestce
foto
galeria

Karanawałowe szaleństwo w Trzydziestce

Trwa karnawał i potrwa do 6 marca, a to oznacza, że można imprezować prawie 2 miesiące. Zobaczmy, jak rozpoczęto karnawał w lubelskim klubie 30, do którego co weekend ustawiają się kolejki. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo wtedy w klubie, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta
17 stycznia 2025, 6:00
galeria

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta

Arkadiusz Burda, Henryk Szkutnik, Stanisław Orłowski, Mirosław Chmiel, Andrzej Pogudz, Marta Słomianowska, Paulina Grzybowska, Marcin Maron, Joanna Słupska-Maron, Jadwiga Wyczółkowska i Rafał Górski – to zamojscy artyści, którzy swoje prace przekazali na rzecz WOŚP.

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Iga Świątek się nie zatrzymuje i gra dalej w Australian Open. Tym razem, w meczu trzeciej rundy Polka pokonała Emmę Raducanu i weszła do czwartej rundy tego prestiżowego turnieju

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Rejon został zamknięty dla ruchu
AKTUALIZACJA

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Rejon został zamknięty dla ruchu

Uszkodzona została ściana budynku na ulicy Bernardyńskiej. W nocy interweniowały służby.

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

Ruszyła kolejna edycja Zielonego Budżetu w Lublinie. W tym roku miasto stawia na ochronę drzew, zachęcając mieszkańców do zgłaszania projektów poprawiających ich stan zdrowotny i wygląd. Wnioski można składać do 9 lutego.

Gorzej trafić się nie dało

Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Arkadiusz Moryto w akcji

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska i Czechy na remis

W drugim meczu na mistrzostwach świata reprezentacja Polski mężczyzn zremisowała z Czechami 19:19. W niedzielę Biało-Czerwoni zagrają ze Szwajcarią, stawką będzie awans do kolejnej rundy (godzina 15.30).

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Na drodze krajowej 76 pomiędzy Łukowem i Stoczkiem Łukowskim doszło do wypadku z udziałem pieszego. Droga jest zablokowana w obydwu kierunkach. Policja kieruje na objazdy przez wioski Szyszki i Aleksandrówkę.

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium