Dłużej niż zwykle potrwa rekrutacja na pierwszy rok studiów. Lubelskie uczelnie już rejestrują chętnych, ale największego zainteresowania spodziewają się w sierpniu, kiedy absolwenci szkół ponadpodstawowych poznają wyniki egzaminów maturalnych. W tegorocznej ofercie dla kandydatów tradycyjnie nie brakuje nowych kierunków
Do 13 sierpnia potrwa rejestracja kandydatów na UMCS (z wyjątkiem kierunków, na których muszą odbyć się egzaminy wstępne – w tych przypadkach czas mija 30 lipca). Do 16 sierpnia zgłaszać mogą się kandydaci zainteresowani ofertą Politechniki Lubelskiej (do 15 lipca w przypadku architektury, w związku z obowiązkowym egzaminem z rysunku), a do 17 sierpnia czas mają osoby zainteresowane studiami na KUL i Uniwersytecie Medycznym. Należy przy tym zaznaczyć, że uczelnia medyczna nabór rozpocznie dopiero 1 lipca. 19 sierpnia zakończy się pierwsza tura naboru na Uniwersytet Przyrodniczy.
Według ministerialnych wytycznych, szkoły wyższe w uzasadnionych przypadkach w celu zapewnienia prawidłowej organizacji i zakończenia procesu rekrutacji mogą opóźnić rozpoczęcie zajęć w roku akademickim 2020/2021. Decyzję w tej sprawie podjęła już Politechnika Lubelska. Tu zajęcia na pierwszym roku wystartują dwa tygodnie później, niż zazwyczaj.
– Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: architektura, budownictwo, informatyka oraz finanse i rachunkowość. Liczba kandydatów stopniowo rośnie, spodziewamy się, że najwięcej aplikacji będzie po ogłoszeniu wyników egzaminów maturalnych, które w tym roku wyjątkowo podane zostaną do 11 sierpnia – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL.
Pozostałe uczelnie niechętnie informują o aktualnym zainteresowaniu naborem. – U nas, mimo pandemii, jest ono na zbliżonym poziomie do lat ubiegłych. Każdego dnia przybywa chętnych, ale zapewne najwięcej osób zarejestruje się w sierpniu – słyszymy od rzeczniczki Uniwersytetu Przyrodniczego Iwony Pachcińskiej.
Nowe kierunki
Jak co roku uczelnie oferują kandydatom nowe kierunki studiów. W ofercie UMCS znalazły się cztery zupełnie nowe propozycje. Kryminologia na Wydziale Prawa i Administracji to kierunek, którego studenci uzyskają pogłębioną wiedzę na temat zjawisk przestępczych i kryminalnych, prawa karnego, prawa policyjnego, służb mundurowych, mechanizmów zachowań ludzkich, kryminalistyki, wiktymologii, psychologii, socjologii, metod pomiaru i analizy zjawisk przestępczych.
Ten sam wydział zaoferuje także kierunek o nazwie prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej. Przed rozpoczęciem drugiego roku studiów studenci będą mogli wybrać jedną z dwóch tytułowych specjalności.
Nowością na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa jest public relations i zarządzanie informacją. Wydział Ekonomiczny oferuje z kolei anglojęzyczny kierunek business analytics.
Dwie nowości przygotował Katolicki Uniwersytet Lubelski. To italianistyka w Lublinie oraz dietetyka w Stalowej Woli. Nabór będzie prowadzony też między innymi na pielęgniarstwie. To pierwszy w ofercie najstarszej lubelskiej uczelni kierunek z dziedziny nauk o zdrowiu, który został zainaugurowany od semestru letniego obecnego roku akademickiego. W rekrutacji zimowej cieszył się dużym zainteresowaniem.
Na Politechnice Lubelskiej nowymi propozycjami dla kandydatów są dwa kierunki utworzone na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki: inżynieria multimediów oraz inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice. W trakcie organizacji jest kierunek inżynieria i analiza danych na Wydziale Podstaw Techniki. Uczelnia czeka na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Uniwersytet Przyrodniczy przygotował cztery nowości. Enologia i cydrownictwo to kierunek o profilu praktycznym, stworzony w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w zakresie uprawy winogron oraz produkcji wina i cydru.
Pszczelarstwo w agroekostemach umożliwi zdobycie wiedzy dotyczącej specyfiki i uwarunkowań prowadzenia działalności pszczelarskiej. Zarządzanie i adaptacja do zmian klimatu to odpowiedź na obserwowane w ostatnim czasie zmiany klimatyczne i powstające w związku z tym zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wiedzę na temat mechanizmów adaptacyjnych różnych gałęzi gospodarki do zmian klimatu.
Z kolei ekorehabilitacja ma przygotować specjalistów z zakresu działań prozdrowotnych, propagowania zdrowego stylu życia z wykorzystaniem zasobów środowiska naturalnego.