Choć rząd luzuje kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, wciąż w bardzo ograniczonym stopniu możliwe jest funkcjonowanie szkół wyższych. Wiadomo, że co najmniej do końca obecnego semestru zajęcia dydaktyczne będą odbywać się w formie zdalnej. W tych trudnych warunkach uczelnie prowadzą nabór kandydatów na kolejny rok akademicki
Stopniowe znoszenie ograniczeń w działalności zamkniętych od połowy marca rozpoczęło się w ostatni poniedziałek. Według zaleceń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przynajmniej do 30 września wszystkie zajęcia, które mogą być przeprowadzane zdalnie, nadal mają być prowadzone w takiej formie.
Są jednak wyjątki, bo stacjonarnie w siedzibach uczelni będą mogli uczyć się m.in. studenci ostatnich roczników. Chodzi o to, że w wielu przypadkach jest to niezbędne dla umożliwienia terminowego ukończenia studiów. Podobna możliwość dotyczy zajęć laboratoryjnych czy praktyk, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być realizowane zdalnie.
Powolne odmrażanie
Nie oznacza to jednak, że już w poniedziałek na lubelskie uczelnie zaczęli wracać studenci.
- W związku z panującą sytuacją epidemiczną i zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez MNiSW kształcenie odbywa się cały czas online, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zalecamy również, aby zaliczenia końcowe i egzaminy oraz egzaminy dyplomowe były przeprowadzane z wykorzystaniem narzędzi systemu informatycznego - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. I dodaje: - Pewną część zajęć stacjonarnych planujemy wznowić, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Dotyczyć to będzie przede wszystkim laboratoriów eksperymentalnych, praktyk, ćwiczeń terenowych itp. Decyzje w tych sprawach podejmie dziekan danego wydziału.
Zgodnie z zarządzeniem rektora, pierwsi studenci mogliby pojawiać się w obiektach uniwersytetu od 1 czerwca. Na innych lubelskich uczelniach nastąpi to nieco później.
- Zajęcia w laboratoriach chcemy przywracać od 15 czerwca - zapowiada Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej, która tuż po wybuchu epidemii dość sprawnie poradziła sobie z przestawieniem się na tryb zdalny. Rzeczniczka zaznacza jednak, że ćwiczeń laboratoryjnych często w taki sposób przeprowadzić się nie da.
- To forma, która wymaga obecności studentów na miejscu. Próbowaliśmy nagrywać filmy pokazujące np. działanie pewnych mechanizmów, ale to nie zastąpi bezpośrednich spotkań.
Do częściowego powrotu studentów na uczelnię szykuje się też Uniwersytet Przyrodniczy. - Rozważamy możliwość powrotu jedynie ostatnich roczników studiów do odbycia zajęć praktycznych i ćwiczeń laboratoryjnych oraz przedłużenia wybranych zajęć laboratoryjnych i klinicznych na kierunku weterynaria. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach, a studenci zostaną poinformowani o niej z odpowiednim zapasem czasowym, tak aby spokojnie i bezpiecznie mogli zorganizować powrót na zajęcia. Dołożymy wszelkich starań, aby ewentualny powrót był bezproblemowy i zgodny z wytycznymi GIS. - informuje rzecznik UP Iwona Pachcińska.
Rekrutacja potrwa dłużej
Lubelskie uczelnie prowadzą już nabory na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2020/2021. Pewne jest, że rekrutacja zostanie wydłużona.
Ma to związek z przełożeniem tegorocznych egzaminów maturalnych, które będą odbywać się w dniach 8-29 czerwca. Wyniki mają być ogłoszone do 11 sierpnia. Ale dopiero 30 września będą publikowane rezultaty matur poprawkowych, dlatego ministerstwo nie wyklucza, że nowy rok akademicki może nie rozpocząć się 1 października.
- W uzasadnionych przypadkach, w celu zapewnienia prawidłowej organizacji i zakończenia procesu rekrutacji, należy liczyć się z nieznacznym opóźnieniem rozpoczęcia zajęć w roku akademickim 2020/2021 - czytamy w ministerialnych wytycznych. Decyzję w tej sprawie podjęła już Politechnika Lubelska. Tu zajęcia na pierwszym roku wystartują dwa tygodnie później, niż zazwyczaj.
Wracając do tegorocznych naborów, to terminy zostały wyznaczone tak, by tegoroczni maturzyści z ewentualną decyzję mogli poczekać do momentu poznania swoich wyników, choć rejestrować można się już teraz na wszystkich lubelskich uczelniach.
Do 13 sierpnia potrwa rejestracja na UMCS (z wyjątkiem kierunków, na których muszą odbyć się egzaminy wstępne - w tych przypadkach czas mija 30 lipca). Do 16 sierpnia zgłaszać mogą się kandydaci zainteresowani ofertą Politechniki Lubelskiej (do 15 lipca w przypadku architektury, w związku z obowiązkowym egzaminem z rysunku) a do 17 sierpnia czas mają osoby zainteresowane studiami na KUL i Uniwersytecie Medycznym. 19 sierpnia zakończy się pierwsza tura naboru na Uniwersytet Przyrodniczy.