Nie tylko latem szkoły wyższe szukają kandydatów na studia. Na lubelskich uczelniach trwa zimowa rekrutacja.
UMCS
Do połowy lutego czas na podjęcie decyzji mają osoby zainteresowane studiami drugiego stopnia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.
– W tym roku podczas zimowego naboru oferujemy kandydatom studia stacjonarne z zakresu gospodarki przestrzennej, fizyki technicznej oraz inżynierii nowoczesnych materiałów. Internetowa rejestracja na te kierunki potrwa do 15 lutego, a wydawanie decyzji i przyjmowanie dokumentów odbędzie się między 18 a 22 lutego – informuje Beata Wielowińska-Pawlak z biura prasowego UMCS.
O przyjęcie na studia z gospodarki przestrzennej mogą się ubiegać absolwenci kierunków inżynierskich z gospodarki przestrzennej oraz z zakresu architektury i urbanistyki. Postępowanie kwalifikacyjne jest prowadzone na podstawie konkursu ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych. Jeśli kandydatów będzie mniej niż wynosi ustalony limit 50 osób, do przyjęcia wystarczy złożenie kompletu dokumentów.
Podobnie będzie na dwóch pozostałych kierunkach.
W przypadku fizyki technicznej o indeks mogą starać się posiadacze dyplomów ukończenia studiów pierwszego stopnia z fizyki, fizyki technicznej, albo kierunku pokrewnego w zakresie nauk ścisłych, technicznych lub przyrodniczych. Jeśli chodzi o inżynierię nowoczesnych materiałów, możliwość składania dokumentów poza absolwentami tego kierunku na studiach magisterskich bądź magisterskich z takich dyscyplin jak: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia czy biotechnologia.
Na największej lubelskiej uczelni trwa także rekrutacja na kilkanaście kierunków studiów podyplomowych.
– Warto zaznaczyć, że w tej ofercie proponujemy trzy nowe kierunki: psychologię sportu dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego, psychologię sportu dla psychologów oraz zarządzanie transportem-spedycją-logistyką – wylicza Wielowińska-Pawlak.
Termin składania dokumentów jest różny dla poszczególnych kierunków.
KUL
Katolicki Uniwersytet Lubelski prowadzi obecnie nabór na trzy kierunki studiów drugiego stopnia. Chodzi o architekturę krajobrazu i gospodarkę przestrzenną w Lublinie oraz na inżynierię środowiska w Stalowej Woli. Na każdym w tych kierunków przygotowano po 20 miejsc.
Uczelnia zamierza również otworzyć trzy nowe kierunki studiów podyplomowych. Pierwsza z propozycji dotyczy doradztwa kariery i przedsiębiorczości. Kolejna to studia w zakresie bezpieczeństwa obrotu dokumentami. Ostatnia to psychoonkologia, przeznaczona dla absolwentów następujących kierunków studiów: psychologii, medycyny, pielęgniarstwa, teologii, pedagogiki, dietetyki, socjologii, pracy socjalnej, rehabilitacji. Słuchacze zdobędą specjalistyczną wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności z zakresu medycyny oraz psychologii klinicznej. Uzyskają kompetencje niezbędne do pracy z osobami chorymi na chorobę nowotworową, członkami ich rodzin, a także do pracy z personelem medycznym placówek hospicyjnych i szpitalnych w zakresie psychoprofilaktyki stresu i wypalenia zawodowego.
– Rekrutacja na te kierunki planowana jest jeszcze w tym miesiącu – zapowiada Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.
Politechnika Lubelska
Do 13 lutego trwa rekrutacja na studia drugiego stopnia. Wyjątkiem są kierunki oferowane przez Wydział Podstaw Techniki, gdzie nabór potrwa o cztery dni dłużej. Kandydaci mają do wyboru 13 kierunków stacjonarnych, ponadto budownictwo proponowane jest także w systemie zaocznym.
– Studia rozpoczną się w semestrze letnim obecnego roku akademickiego. Trwają trzy lub cztery semestry w zależności od danego kierunku i kończą się obroną pracy magisterskiej. Ukończenie tych studiów pozwala m.in. kontynuować naukę na studiach doktoranckich – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej. – Oferta edukacyjna na studia II stopnia kierowana jest głównie do absolwentów studiów I stopnia kończących kształcenie w miesiącach styczeń/luty, chcących kontynuować naukę bez przerw w odbywaniu studiów.
Jak dodaje rzeczniczka, limit miejsc uzależniony jest od danego kierunku, na każdym obowiązuje zasada przyjęć wg kolejności zgłoszeń. Na obleganych kierunkach uczelnia może podjąć decyzję o uruchomieniu dodatkowych grup.
Uniwersytet Przyrodniczy
Do 17 lutego zimowy nabór na studia magisterskie prowadzi Uniwersytet Przyrodniczy.
– Ogółem przygotowaliśmy 800 miejsc. Oprócz kierunku dietetyka, który kończy się uzyskaniem tytułu magistra, oferujemy głównie kierunki kończące się zdobyciem tytułu magistra inżyniera – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy uczelni.
W tegorocznej ofercie jest 26 propozycji. Jedną z nowości jest horse usage, czyli specjalność w języku angielskim na kierunku hipologia i jeździectwo. Wśród nowych kierunków znajdziemy ponadto: hortitechniki precyzyjne, zielona urbanistyka studia w języku polskim i angielskim (odpłatnie), zielarstwo i fitoprodukty.