W przyszłym roku Świdnik będzie świętował 60-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji magistrat ogłosił konkurs na logo, które stanie się znakiem obchodów jubileuszu. Każdy może złożyć swoją propozycję.
100 jubileuszowych flag zawiśnie przy głównych ulicach: Niepodległości, Wyszyńskiego, Lotników Polskich i Żwirki i Wigury. – Wydamy także kalendarz wszystkich imprez kulturalnych i sportowych w formie broszury-informatora miejskiego. Będzie on dystrybuowany do mieszkańców miasta – dodaje Jankowski.
Dla uczniów szkół i przedszkoli przygotowano konkurs plastyczny "Jak zmienił się Świdnik”. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w albumie wraz z fotografiami historycznymi miasta. Ale to nie wszystko.
– Właśnie ogłosiliśmy konkurs graficzny na specjalny znak obchodów jubileuszu 60-lecia. Zachęcamy do udziału tak profesjonalnych grafików, jak i amatorów. Tutaj przede wszystkim liczy się dobry pomysł – mówi burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.
– Cała korespondencja wychodząca z urzędu miasta będzie oznakowana okolicznościowym stemplem, a papier firmowy stosownym nadrukiem. Tak samo wszystkie materiały informacyjne, plakaty, ulotki, druki, będą oznaczone znakiem jubileuszu.
Projekt może mieć dowolną formę graficzną i zostać wykonany dowolną techniką, musi jednak zawierać czytelny napis – 60 lat miasta Świdnika. Prace konkursowe należy składać w UM Świdnik do 13 grudnia (liczy się data stempla pocztowego).
Świdnik to jedno z najmłodszych miast woj. lubelskiego
1 stycznia 1951 r. powołano Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego. WSK produkowała początkowo elementy do samolotu Lim-1, a następnie motocykle, szybowce, chłodnie, wózki inwalidzkie, przyczepy i przede wszystkim śmigłowce, które stały się podstawowym produktem zakładu (m.in. własne konstrukcje "Sokół” i SW-4). Wraz z rozwojem zakładu nastąpił dynamiczny rozwój osady. 4 października 1954 r. Świdnik otrzymał prawa miejskie. Po wielu staraniach, dzięki determinacji mieszkańców, zezwolenie na budowę pierwszego kościoła uzyskano dopiero w 1975 roku.