Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 lipca 2021 r.
18:45

Była pralka, są ule. W Świdniku powstała pasieka z elektrośmieci

32 0 A A

Pszczoły zamieszkały na terenach zielonych, przy jednej z głównych ulic Świdnika, na ogrodzonym terenie tuż obok stacji benzynowej. Ule, w którym zostały umieszczone zostały wykonane w części z elektrośmieci, których pozbyli się wcześniej mieszkańcy miasta. – Pszczoły są łagodne, nierojliwe, dobrze zimują i bardzo dobrze miodzą – zapewnia opiekun owadów, które w piątek podziwiały przedszkolaki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pszczoły są czarno-żółte. Są pożyteczne. Robią miód w ulu. Miód można jeść łyżką, można go też dodać do herbaty albo ciasta. Miodem można także posmarować bułkę i ją zjeść – opowiadają dzieci z Przedszkola nr 4 w Świdniku, które w piątek przecinały wstęgę, w związku z otwarciem pierwszej miejskiej pasieki. Później uczestniczyły w warsztatach.

– Pszczoły przy pierwszym oblocie lecą jakieś 200, 300 metrów, później coraz dalej w miarę pogody i sprzyjającej temperatury – opowiada Krzysztof Kukawski, pszczelarz, opiekun świdnickiej pasieki. – Obecnie pszczoły oblatują teren w odległości 3-4 km. Natomiast odległość, którą pokonują te owady dla bazy pożytkowej wynosi do półtora kilometra. I przyznaje: – Obawiałem się, że po przywiezieniu uli w to miejsce, pszczoły wrócą do mojej pasieki, która jest także w Świdniku. Ale nie wróciły.

Pierwsza miejska pasieka w Świdniku znajduje się przy al. Lotników Polskich, na terenach zielonych, w pobliżu siłowni plenerowej. W sąsiedztwie jest stacja paliw, domy i sklepy.

– Projekt dotyczący miejskiej pasieki realizujemy przy współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko – wyjaśnia Robert Jakubowski z Urzędu Miasta Świdnik.

– Niemal równo rok temu, bo w sierpniu 2020 r. na ulicach Świdnika stanęły charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (jest ich 7 w mieście-red.). Mieszkańcy bardzo chętnie z nich korzystają – chwali świdniczan za zaangażowanie Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. – Elektrośmieci ze Świdnika zostały wywiezione do profesjonalnych zakładów przetwarzania, w których odzyskaliśmy cenne substancje i materiały i dzięki temu możemy świętować otwarcie pasieki z recyklingu.

– Projekt wpisuje się w proekologiczną strategię miasta. Takich eko projektów mamy więcej. To m.in. zbiórka elektrośmieci, łąki kwietne czy ostatni nasz duży projekt – budowa kolektora wód deszczowych – wylicza Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Cała strategii ma służyć temu by miasto było przyjazne środowisku i mieszkańcom.

Przy al. Lotników Polskich, na ogrodzonym terenie stanęły trzy ule, które zostały wykonane z materiałów pochodzących w części z recyklingu. Wyróżniają się formą.

– Już na pierwszy rzut oka widać, że nie są to standardowe ule. Obudowa korpusu została wykonana z bębnów od pralek – wyjaśnia Rodkiewicz, która zapewnia, że „pszczoły w takich ulach czują się doskonale”.

– Pszczoły są bardzo bezpieczne. Ale jest pewna zasada. Nie można ich zaczepiać ani robić im krzywdy – np. niechcący przygnieść. Pszczoły nie lubią też perfum – uprzedza opiekun świdnickiej pasieki.

– Ule pochodzące w części z recyklingu debiutują w Świdniku. To są pierwsze takie ule w regionie – przyznaje Rodkiewicz. – Natomiast pasieki z recyklingu zadebiutowały już np. na dachu Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej, ale także w Częstochowie.

W naszym województwie też będzie ich więcej. – Projekt „Elektryczne śmieci” jest realizowany w 35 miastach w całej Polsce. W województwie lubelskim czerwone pojemniki znajdują się np. w Chełmie i w Kraśniku – w tym drugim mieście, na wrzesień mamy zaplanowane otwarcie miejskiej pasieki – zapowiada przedstawicielka Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Projekt „Elektryczne śmieci”

– Świdnik jako jedno z pierwszych miast w kraju przystąpiło do tego projektu – mówi Robert Magolon z firmy MB Recycling, szef ogólnopolskiego projektu „Elektryczne śmieci”. – Obecnie uczestniczy w nim 35 miast, 12 kolejnych miast dołączy do nas w sierpniu. Projekt i system pojemników w żaden sposób nie zaburza gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gmin czy miasta. Natomiast jest jego istotnym uzupełnieniem, dlatego że pojemniki służą całą dobę, siedem dni w tygodniu. Mieszkańcy bez żadnych przeszkód i problemów mogą pozbywać się elektrodpadów, które są odpadami niebezpiecznymi. Nie można ich nigdzie podrzucać ani wyrzucać w takich miejscach jak las czy altany śmietnikowe.

Projekt jest też ważny z innego powodu.

– Dla nas współpraca z samorządami przy budowie pasieki jest o tyle ważna, że jako fundacja zajmujemy się przede wszystkim edukacją ekologiczną, która w Świdniku prowadzimy wspólnie z organizacją odzysku AURAEKO – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. – Zależy nam na tym aby m.in. młodzi mieszkańcy dowiedzieli się jak najwięcej o pszczołach, ale też o tym jak można wykorzystać materiały z recyklingu np. w domu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium