Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 lipca 2021 r.
17:47

W Świdniku boją się zmian klimatycznych. "Zalew krępiecki" ma nowe zadanie

1 2 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Świdnik zabezpiecza się przed podtopieniami. Burmistrz miasta poinformował w środę o zakończonej budowie kolektora wód deszczowych. Obecnie zanieczyszczona woda z ulic i placów trafia do oczyszczalni ścieków, a następnie zbiornika retencyjnego, skąd już pozbawiona nieczystości zostaje odprowadzona do rzeki Stawek-Stoki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Świdnik ma jeden problem jeśli chodzi o wody deszczowe. W latach osiemdziesiątych wybudowano kilka bloków na terenach zalewowych. Budynki są położone bardzo nisko. Od starej stacji do ul. Wiśniowej różnica poziomów wynosi 30 metrów – podkreśla burmistrz Waldemar Jakson.

Zakończona budowa kolektora odprowadzającego wody opadowe i roztopowe o długości ponad 3 km ma przeciwdziałać zalewaniom miasta. – Świdnik bardzo szybko się rozwija, dlatego też sieć deszczowa musi być także rozbudowywana – podkreśla burmistrz, który podlicza, że inwestycja zrealizowana przy wsparciu funduszy unijnych kosztowała ponad 30 mln zł.

– Klimat się tak zmienia, że deszcze nie padają długo i mało intensywnie. Teraz mamy tzw. deszcze nawalne, takie oberwanie  chmury. Pada krótko, ale bardzo intensywnie – zaznacza Marcin Dmowski, zastępca burmistrza ds. inwestycji i rozwoju. – Skutki takich ulew widać w miastach, kanalizacje sobie z takimi sytuacjami nie radzą. W rozmowach z mieszkańcami tłumaczymy, że żaden system z tym sobie nie poradzi. Bo to tak jakby wylać wiadro wody do małego lejka. On tę wodę będzie odprowadzać, ale mogą nastąpić chwilowe podtopienia. W pracach, które już wykonaliśmy, chodziło nam o to, że nawet kiedy w pewnych miejscach woda będzie się gromadzić, to żeby nie odpływała, żeby miała ujście.

Poza kolektorem miasto wybudowało też oczyszczalnię wód deszczowych, a także zbiornik retencyjny o pojemności 26 700 m sześciennych (mylnie nazywany „zalewem krępieckim”, bo nie można się w nim kąpać) i renowację rowu odprowadzającego oczyszczoną wodę do rzeki. – Jak nie będzie opadów deszczu, to ten zbiornik retencyjny będzie stał pusty – zaznacza Marcin Dmowski.

Ochrona przeciwpowodziowa to nie jedyny cel miejskiej inwestycji. – Projekt jest bardzo ważny także z ekologicznego punktu widzenia. By chronić środowisko, aby woda wróciła do rzeki czysta – dodaje zastępca burmistrza.

Urząd Miasta Świdnik wspólnie z Politechnika Lubelską pracuje nad koncepcją dalszych prac. – Kolektor już spełnia swoje zadania – podkreśla Dmowski. – Ale po roku współpracy z uczelnią wiemy, że w mieście są pewne newralgiczne miejsca, w których będzie gromadzić się woda. Dlatego potrzebne są kolejne inwestycje.

Chodzi o budowę małych, podziemnych zbiorników retencyjnych na terenie Świdnika. – Zbiorniki będą zbierać nadmiar wody i później wpuszczać ją do systemu kanalizacji – wyjaśnia zastępca burmistrza.

Na tym nie koniec. – Będziemy montować też czujniki, których nie było do tej pory w mieście, monitorujące przepływy wody – przyznaje Dmowski.

Urząd już rozpoczął realizację tych planów. – Zbiornik przy ul. Czecha, przy której od lat były problemy jest już wykonany. Obecnie rozstrzygamy przetarg dotyczący pl. Konstytucji 3 Maja i ul. Wyspiańskiego, gdzie także gromadzi się woda – spływa z ul. Niepodległości, później płynie w dół ul. Wyspiańskiego. To są kolejne dwa projekty.

W centrum miasta „ogrody deszczowe” mają być zlokalizowany na terenach zielonych między MOPS-em a placem Konstytucji 3 Maja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium