W poniedziałek o godz. 22.50 w TVP 1 najnowszy film znanego lubelskiego reżysera – Grzegorza Linkowskiego „Hakerzy Solidarności”.
Bohaterami filmu są twórcy pierwszego w Polsce podziemnego radia „Solidarność”, które nadawało audycje na fonii telewizji publicznej. Służyło to przełamaniu monopolu informacji w PRL. Pomysł na takie radio narodził się w Świdniku i Lublinie. Radio pracowało przez pięć lat – od 14 lutego 1983 r. i nadało w tym czasie 43 audycje na ścieżce fonii TVP w programach pierwszym i drugim, również w czasie emisji „Dziennika TVP”.
– Spektakularną akcją radia było włamanie się na fonię Telewizji Polskiej podczas relacji z pogrzebu sekretarza KC KPZR, Jurija Andropowa, kiedy jego następca Konstantin Czernienko wygłaszał płomienne przemówienie – mówi Grzegorz Linkowski. – Wówczas to telewidzowie – zamiast oryginalnej ścieżki dźwiękowej – usłyszeli „wypowiedziany” ustami Czernienki ważny komunikat: o potępieniu działań SB, o wciąż walczącej „Solidarności”, o internowanych, którzy zostali wymienieni z imienia i nazwiska.
Wszystkie nadajniki pracujące na Lubelszczyźnie (łącznie było ich kilkanaście) skonstruował jeden człowiek – Ireneusz Haczewski. Również przekonstruował nadesłane później z Francji trzy fabrycznie wykonane urządzenia, przystosowując je do pracy na ścieżce dźwiękowej TV Lublin i Kielce. W ciągu pięciu lat intensywnej pracy w ręce SB wpadły tylko dwa nadajniki, w tym jeden przypadkowo. Pozostałe przetrwały do dziś.