Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

16 maja 2006 r.
14:14
Edytuj ten wpis

Kobiety niezwykłe - Eliza Kunc z Piask

Najpierw z piaseckiej podstawówki zrobiła Sorbonę. Na emeryturze kupiła starą chałupę i zaczęła budować dworek. Kiedy pierwszego dnia przewróciła ją taczka pełna kamieni, ludzie na chodniku rechotali. Wtedy też cieśle zaczęli robotę. Ale od picia flaszki. Zacisnęła zęby, zrobiła im obiad. Później grzecznie zapytała,
czy smakowało. I tylko rzuciła: albo do roboty, albo wynocha do domu. Postawili cztery ściany w cztery dni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś do Elizy w Piaskach ciągną ludzie z całej Polski. Po to, żeby spytać, jak się przenosi domy, jak się baba może z murarzem dogadać i jak sobie załatwić kredyt na emeryturze.
Jest poniedziałek, 15.15. Siedzimy na pięterku dworku, bo na dole trwają imieniny. Pani Eliza w białej bluzce, zielonym żakiecie i długiej spódnicy. Od szóstej na nogach. Zrobiła najpotrzebniejsze zakupy, sprawdziła, czy obrusy na stołach są śnieżnobiałe. I koziołki pod widelce wypolerowane. Podlała kwiatki w oknach, poprawiła zazdrostki i pogłaskała magnolię, która po raz pierwszy puściła kwiaty.

Od trzeciego roku życia w Piaskach

Ojciec Zygmunt ze Stężarzyc koło Włodzimierza. Mamusia Maria z Torczyna koło Łucka. Dziadek Michał Szwajkowski, organista przez 35 lat. W domu fortepian krótki krzyżowy, akordeon, skrzypce. Gdy zdawała do Liceum Pedagogicznego w Piaskach, na skrzypcach grała etiudy.
Ale zawsze chciała być reżyserem. W piątej klasie podstawówki rozpisała na role bajkę o Kopciuszku i poszła do kina Hel, żeby wynająć salę na spektakl. Pracownicy postukali się w głowę. Reżyserem nie została. Zaczęła pracować jako nauczycielka. I wsiąkła w szkołę na 35 lat.
Lekcje historii zamieniała w teatr. Gdy realizowała temat o niepodległości, rodzice jednego z uczniów zabronili synowi zagrać Piłsudskiego. Zawyżała poziom nauki. W Piaski poszła opinia, że z podstawówki chce zrobić Sorbonę.

Pani dyrektor kupuje chałupę

Na pięć lat została dyrektorem szkoły. Postawiła wysoką poprzeczkę uczniom. I nauczycielom. Po równo, żeby było sprawiedliwie. Siebie też nie żałowała. - Kiedy odeszłam na emeryturę, zatańczyłam z jednym z uczniów na sylwestrowej zabawie. Zakręcił mną pirueta i rzucił: Kuncowa, z ciebie fajna kobita, a taka byłaś w szkole cholera - śmieje się Eliza. Jak zawsze, w jej oczach migocą iskierki radości.
1 września 1999 r. przeszła na emeryturę. Miesiąc wcześniej zadzwonił telefon, że pod Krzczonowem jest chałupa do przeniesienia. Najpierw pojechała sama. Dom bielony na biało, w środku zapiecek, w komorze stary warsztat tkacki, w pokoju święty Antoni. Wszędzie pachniało ziołami. - Wzięłam cieślę. Popukał młotkiem, oderwał tynk pod oknem, kopnął w podwaliny, zapalił papierosa i kiwnął głową, że można kupować. Wyjęła 3 tysiące z torebki. Zapłaciła.

Jak Kuncową taczka z kamieniami przewróciła

ludzie stali na chodniku i rechotali. No bo jak to tak. Nauczycielka, na emeryturze. Zamiast różaniec odmawiać, kredyt bierze i na budowę się porywa.
Co było najtrudniejsze? - Działkę miałam po tacie. Projekty, pozwolenia, plany. Cały korowód w urzędach. Dalej poszło jak z górki - śmieje się Eliza.
Najpierw kopara zasuwała przez 3 dni. Potem przyjechały 2 beczki z cementem i w 25 minut fundamenty pod wymarzony dworek były gotowe. - Następnego dnia przyjechał majster Jan z ekipą, żeby chałupę poskładać. Wyskoczyłam do sklepu po śniadanie, a oni już pół litra rozpili. Zacisnęłam zęby. Ugotowałam kapuśniak z grzybami. Po schabowym. I mówię grzecznie. Albo do roboty, albo wynocha do domu - opowiada Kunc.
• Co na to majster Jan?
- Zaniemówił. Nawet, swojego ulubionego "o, k....” nie powiedział. Postawili 4 ściany w 4 dni. Ani razu przy mnie nie zaklęli - dodaje.
Jak stawiała wieńcowe, majster klepnął ją po plecach z szacunkiem. Rzucił ulubione słowo - i powiedział radośnie: Jeszcze nigdy od czwartej żeśmy nie robili. Ale na wódkę szlaban, co było robić?

A nuż Kuncowej noga się powinie

Na głowie kredyt na 12 lat. Ganeczek z kolumnami. Jasna izba z kominkiem. Na stołach śnieżnobiałe obrusy. Na koziołkach sztućce. I świeże kwiaty na stole. Otworzyła dom dla gości 18 sierpnia 2001 roku.
- Stanęłam za garnkami. Ugotowałam jarzynową. Żeberka z cebulką. I schab w migdałach. Gotowałam, podawałam. Pierwszego dnia było kilku gości. Wchodzili. Wychodzili. Pytali czy to restauracja, czy mój dom. Odpowiadałam: Mój dom, gdzie smacznie gotuję - w oczach Elizy znów wirują iskierki radości.
Po tygodniu zrobił się zastój. Po podliczeniu zakupów i utargu zostawało jej z dnia 5 zł na czysto. Po 2 miesiącach chciała sprzedać dworek. Nie było z czego spłacać rat. Piaski wstrzymały oddech.
A nuż Kuncowej noga się powinie.

Tam skarb twój

Gdzie serce twoje – zawołanie templariuszy pamiętała z lekcji historii. Powtarzała je jak pacierz.
Po roku przyjechał Piotr Bikont. Rozsmakował się w domowej kuchni. Beata Kozidrak nie mogła nasmakować się pierogów. Włodzimierz Korcz zamówił golonkę. Alicja Majewska schab w migdałach. Kiedy o Elizie Kunc napisał „Newsweek” – Piaski zaczęły się cieszyć. I zazdrościć. Na kontrolę wpadł świdnicki sanepid.
Na optymizm Elizy nie było mocnych. Przecież przyjmowała ludzi w swoim domu. A gość w dom, to Bóg w dom.
W małym dworku na skraju Piask ludzie zaczęli robić sobie imieniny. Wystawiać obrazy. Urządzać wernisaże. Koncerty. Dzwonić z trasy. I zamawiać sławne flaki. Na cielęcinie.
Recepta na sukces? – Mieć plany i marzenia. Każdego dnia zrobić krok do przodu. Uśmiechać się do ludzi. Nawet jak serce boli. Wie pan, kiedyś koleżanka ze szkoły powiedziała do mnie z pretensją: Eliza, czemu ty masz ciągle takie śmiejące oczy?
• Co pani jej powiedziała?
– Kochana, wiosna przyszła, powietrze pachnie po deszczu, magnolia mi zakwitła. Jak mogę się nie cieszyć?

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium