Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

3 września 2017 r.
7:52

Nowa "wueska" już jedzie. Na papierze

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Nie wiele jeszcze wiemy o nowej „wuesce”, ale już dziś jest dobra atmosfera wokół nowego motocykla. Sentyment do kultowej marki w narodzie jest duży. Każdy czeka na kompletny projekt nowego modelu, któremu fachowcy wróżą sukces

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Teren trawiastego lotniska w Świdniku w ostatni weekend zamienił się w wielki autodrom. Podczas jubileuszowego, 10. Zlotu Motocykli WSK, atmosfera była odpowiednia: ze sceny grała fajna muzyką z kultowym „Harley mój” w wykonaniu grupy Dżem. Dymiły grille, złocisty napój płynął z nalewaków, a ludzie odurzeni oparami z dwusuwowych silników bawili się doskonale. Ta motoryzacyjna idylla była tłem dla prezentacji pierwszych szkiców nowej „wueski”.

Narodziła się w Kwidzyniu

Gdy impreza nabierała tempa, przed zielonym namiotem organizatorów zlotu zbierał się tłumek. Każdy pytał się o projekty nowej „wueski”. Z lekkim poślizgiem, kilka minut po godzinie 17 w sobotę, zaczęto wywieszać szkice nowego motocykla. Tłum nieco zawiedziony skromnością ekspozycji przedstawiającej szkice ramy z zabudowanym silnikiem, nie szczędził komentarzy.

- Mnie nie podoba się, bo jest jednomiejscowy. Żona nie zgodzi się na zakup. No i ma 24 konie, czyli już trzeba będzie mieć prawo jazdy na motocykl. Mimo wszytko trzymam za nich kciuki - mówił Daniel.
- Całkiem fajny projekt. Nawet nieźle wygląda. Myślałem jednak, że dziś zobacz nieco więcej, niż tylko te szkice - dodawał Przemysław Lewicki, który na zlot przyjechał z Zamościa. Większość opinii była pozytywna.

Ludzie jednak chcieli więcej szczegółów, a autor projektu, Jędrzej Jacek Synakiewicz z Kwidzynia, wciąż odpowiadał na pytania ciekawych. - Nad koncepcją nowej „wueski” pracujemy już dwa lata. A same szkice powstały w ciągu miesiąca - mówi Jędrzej Jacek Synakiewicz. - Na początek zastosujemy dwusuwowy silniki o pojemności 125 ccm i mocy 24 koni. Projekt tego silnika jest już gotowy. Będą wersje jedno- i dwuosobowe.

Wersje rozwojowe

Projekt wznowienia produkcji „wueski” będzie realizowany przez Lubelski Klaster Motoryzacyjny i Maszynowy. Ma to być motocykl w stylu supermoto. Po pierwszej wersji planowane są wersje rozwojowe: 250 ccm i 45 KM, 500 ccm i 90 KM oraz 1000 ccm i 180 KM. Pierwsza maszyna ma być wyposażone w 5-biegowa skrzynie, potem ma pojawić się bezstopniowa, automatyczna przekładnia CVT. Motocykl ma powstawać w wersji turystycznej, rekreacyjnej i sportowej.

Nieco więcej powiedział Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika i jeden z głównych animatorów odrodzenia marki, posiadacz kilku motocykli WSK: - Za rok przedstawimy kompletny projekt motocykla, za dwa lata prototyp. Maszyna będzie produkowana w okolicach Świdnika. Nie powiem gdzie, choć podobno w internecie już to wyciekło.

Ambitny plan

Konstrukcja w ponad 90 proc. ma składać się z polskich części. Serce, czyli silnik to opracowana w kraju i tu produkowana konstrukcja - tak zakłada plan. Produkcja ma być zorganizowana i uruchomiona w okolicach Lublina i Świdnika.

Na pierwszy rzut oka plan wygląda bardzo ambitnie. Czy jednak ma szansę na powodzenie?
- Rynek jednośladów stale się rozwija. Jeżeli będzie dobrze zrobiony i fajnie wypromowany, może być traktowany jako produkt niszowy, prestiżowy - mówi Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Samar. - Oczywiście, na rynku trudno jest walczyć z potentatami. Uważam jednak, że jest miejsce na taki produkt.

Miłość nie rdzewieje

10. Zlot WSK w Świdniku przyciągnął mnóstwo fanów kultowych jednośladów. Były motocykle perfekcyjnie odrestaurowane, jakby przed chwilą opuściły halę montażową. Hitem jednak była maszyna gruntowanie przerobiona. - Pierwszym właścicielem był mój tato. Motocykl stał zapomniany przez lata. I tak gruntownie go odnowiłem, nieco modyfikując - mówi Przemysław Lewicki, właściciel błękitnej „wueski”. - W ramie zabudowałem silni Rotax, który ma 33 KM i kreci się do 14 tys. obrotów. Jeszcze nie sprawdziłem pełnych możliwości tego motocykla.

Tradycji trzymał się Paweł Karwacki z Łęcznej, który w swoją rodzinną „wueskę” włożył pół roku pracy. - Pasję, tak jak i motocykl, mam po ojcu. Odrestaurowanie zajęło mi sporo czasu, ale chciałem trzymać się jak najbliżej oryginału. Udało się - opowiada Paweł Karwacki. - Jak dziś jadę do sklepu, to ludzie się oglądają. Często mnie zaczepiają i pytają o motocykl.

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium