Pojemniki do łapania deszczówki, ściana z wijącą się roślinnością, przystanki komunikacyjne z instalacjami fotowoltaicznymi, a także budowa nowej ścieżki rowerowej. To niektóre związane z ekologią pomysły władz Świdnika. Urzędnicy będą starać się o dofinansowanie i szykują wniosek do Ministerstwa Klimatu.
Chodzi o projekt „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” adresowany do miast do 90 tysięcy mieszkańców i przedsięwzięcia, których celem jest złagodzenie zmian klimatu. Urząd Miasta Świdnik ma kilka pomysłów, które przy finansowym wsparciu zewnątrz ma nadzieję zrealizować.
– W parku miejskim Brzeziny I i Brzeziny II chcemy m.in. przygotować ścieżki rowerowe i chodniki, a także wybudować oczko wodne. Chcemy także umożliwić mieszkańcom gromadzenie deszczówki i wyposażyć właścicieli domów jednorodzinnych w specjalne pojemniki – wylicza Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju. – W planach jest też obsadzenie zieloną roślinnością ściany Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, od strony pl. Konstytucji 3 Maja. Chcemy również wybudować ścieżkę rowerową w rejonie „okrągłego kościoła” – od ul. Wyszyńskiego do ul. Kamińskiego. W tym rejonie miasta powstanie też jedno z dwóch zaplanowanych miejsc do grillowania.
Miasto chce również wyposażyć większość przystanków komunikacji miejskiej w instalacje fotowoltaiczne. – Liczymy, że uda nam się zdobyć na nasz projekt ponad 3 mln zł dofinansowania – ma nadzieję zastępca burmistrza miasta.
Na przygotowanie wniosku urzędnicy mają czas do połowy sierpnia.
To nie jedyne ekologiczne projekty, które chce realizować świdnicki samorząd. Przygotowywany jest m.in. projekt uchwały, która ma umożliwić mieszkańcom domów jednorodzinnych kompostowanie opadów biodegradowolnych. Właściciele posesji, na których znajdą się kompostowniki, mają płacić mniej za odbiór i zagospodarowanie śmieci.