Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

12 kwietnia 2017 r.
8:02

Szybowiec Pirat z 1973 r. będzie eksponowany w holu kina LOT

0 7 A A
(fot. lotnictwo.net/Paweł Bondaryk/UM Świdnik)

Szybowiec Pirat, wyprodukowany w WSK Świdnik w 1973 roku ma być eksponowany w holu kina LOT. Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku czeka na opinię konstruktorską, czy technicznie będzie możliwe zawieszenie ważącej ponad ćwierć tony maszyny w tym miejscu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jest to pierwszy Pirat z ogólnej liczby 430 zmontowanych w naszym mieście szybowców, który opuścił linię produkcyjną zakładu i został oznaczony nr S.01.01 seria 01 – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Chodzi o szybowiec SZD-30 PIRAT SP-2700, który został wyprodukowany w WSK Świdnik w 1973 roku. W tym właśnie roku rozpoczęto ich produkcję w świdnickim zakładzie (wcześniej był to Szybowcowy Zakład Doświadczalny w Bielsku Białej).

– Jest to szybowiec drewniany. Rozpiętość skrzydeł wynosi 15 metrów, a długość blisko 7 metrów. Waży ponad 250 kilogramów – wylicza Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. I dodaje: Nie tylko pod względem konstrukcyjnym, ale też i marketingowym Pirat jest ciekawy. Jego poprzednicy mieli nazwę „Sowa”. Uznano jednak, że jak na szybowiec nazwa ta nie jest zbyt dobra, dlatego też została zmieniona na Pirat. Niektóre z malowań tych szybowców miały nawet takiego małego pirata. Taki rysunek jest nawet na Piratach produkowanych w Świdniku.

Ofertę sprzedaży historycznego szybowca złożył Urzędowi Miasta Aeroklub Świdnik. Magistrat na kupno maszyny się zdecydował, uznając, że miejsce tego szybowca jest właśnie w Świdniku. – To ważny element lotniczych tradycji naszego miasta – podkreśla burmistrz Świdnika. – Jeśli okaże się to technicznie możliwe, to prawdopodobnie maszyna zawiśnie jako eksponat w holu kina Lot, gdzie będzie dostępny dla wszystkich odwiedzających.

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku w ciągu najbliższych 2 tygodni ma mieć opinię konstruktorską, która odpowie na pytanie czy szybowiec Pirat może zostać zawieszony w holu kina LOT. – Szybowiec chcielibyśmy powiesić pod koniec kwietnia lub na początku maja – zapowiada dyrektor Żurek.

W świdnickim aeroklubie szybowiec, który być może będzie można niebawem oglądać, wylatał bezawaryjnie 1700 godzin. Wyszkoliło się na nim kilkuset pilotów. Co ciekawe, maszyna nadal nadaje się do dalszej eksploatacji. – Egzemplarz, o którym mówimy jest w bardzo dobrym stanie – przyznaje Żurek.

W Świdniku szybowce Pirat były produkowane do 1977 roku. Były eksploatowane nie tylko w Polsce, ale trafiały również na eksport m.in. do USA, Argentyny, Nowej Zelandii, Australii, Korei i Egiptu.

Po zakończeniu produkcji w Świdniku szybowce Pirat były produkowane w zakładzie w Jeżowie. 

Helikoptery na ulicach

Przy skrzyżowaniu al. Lotników Polskich z ul. Racławicką jest już eksponowany helikopter SM-1. Jest też pomysł aby w centrum miasta pojawiły się kolejne śmigłowce. MOK w Świdniku przygotował bowiem projekt „Helikopter za szybą”. To jeden 14 projektów zgłoszonych do programu rewitalizacji miasta. Projekt zakłada, że dwa śmigłowce – SM-1 i SM-2 – miałyby być eksponowane w szklanych i oświetlonych gablotach na ulicach Świdnika.

Pozostałe informacje

Plany na ferie 2025. Polacy sobie nie odmówią przyjemności

Plany na ferie 2025. Polacy sobie nie odmówią przyjemności

Wyjazd na ferie planuje w tym roku 53 proc. Polaków, podczas gdy rok temu 30 proc. - wynika z badania wykonanego przez SW Research. Wydatki na wypoczynek chce ograniczyć 72 proc. osób, wybierając niższy standard miejsca pobyt czy mniej popularne lokalizacje.

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Poszukiwany listem gończym 40-latek przez kilka miesięcy ukrywał się na polu w belach słomy. Wizyta policjantów mocno go zaskoczyła.

Niespodziewanie wizytę rodzinie zamiast proboszcza złożył biskup
film

Czekali na księdza po kolędzie. Ale tego się nie spodziewali

Rodzina pani Anny i pana Mariusza przygotowała się na wizytę duszpasterską. Spodziewali się, że odwiedzi ich proboszcz, a tymczasem w drzwiach domu stanął biskup.

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

61-latek odpowie za zabójstwo swojego znajomego z Łukowa. Policja ujawnia szczegóły tragedii, do której doszło w weekend.

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba
21 stycznia 2025, 11:00

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba

Artystyczne zajęcia i twórcze warsztaty, wspólne zabawy i projekcje filmowe, kalambury, a na osłodę specjalne zestawy w kawiarni. Zamojska Akademia Kultury przygotowała kilkudniowy program różnych atrakcji dla babć, dziadków i ich wnucząt.

Jerzy Ziarkiewicz

Raport Bodnara rozkłada na łopatki byłego szefa prokuratury w Lublinie

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań prowadzonych przez prokuraturę za czasów Zbigniewa Ziobry. W dokumencie znalazł się spory wątek dotyczący byłego prokuratora regionalnego w Lublinie, Jerzego Ziarkiewicza.

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

Łazienka przestała być tylko miejscem na szybki prysznic czy poranną toaletę. To teraz prawdziwe centrum relaksu i regeneracji, małe domowe spa, gdzie po długim dniu rozładowujesz stres, niczym balon, który pęka pod presją. Na rok 2025 projektanci przygotowali prawdziwą rewolucję, która łączy nowoczesność, ekologię i odrobinę luksusu. Zobacz, jakie trendy zdominują łazienki w nadchodzących miesiącach!

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w niej przygotowujemy bowiem posiłki nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Dzięki niemu codzienne gotowanie stanie się dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej efektywne. O jakich akcesoriach nie należy zapominać? Które naczynia będą najlepszym wyborem? W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania i podpowiemy, jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku. Zapraszamy.

Jedna ze skrytek w białoruskim autobusie

Sprytny Białorusin nie popali i nie pojeździ

Białorusin, kierowca autokaru, chciał przechytrzyć polskich celników. Podjechał na granicę w Terespolu autobusem specjalnie przygotowanym do kontrabandy. Przerobił m.in. ściankę w toalecie i przestrzeń konstrukcyjną za zbiornikiem paliwa oraz wykorzystał miejsce, gdzie standardowo powinna być lodówka. W ten sposób próbował przemycić do Polski 430 paczek papierosów z białoruską akcyzą. Nie udało się.

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Iga Świątek zgodnie z planem awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Niestety, na drugiej rundzie zmagania zakończył Hubert Hurkacz, dla którego porażka na tak wczesnym etapie jest z pewnością dużym rozczarowaniem

W poprzednim sezonie Biała Góra, gdy była dostępna, cieszyła się sporym zainteresowaniem narciarzy. Ale to nie jest stacja komercyjna, więc gmina musiała i tak dokładać „do interesu”. W tym roku może będzie korzystniej, bo na budynku głównym zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki którym może uda się obniżyć rachunki za prąd

W sam raz na weekend. Otwarcie kolejnego wyciągu narciarskiego w Lubelskiem

W piątek (17 stycznia) rozpocznie się sezon narciarski na Białej Górze w Justynówce koło Tomaszowa Lubelskiego. Stacja ma działać na takich samych zasadach jak w poprzednim sezonie. Ceny też są identyczne.

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.
premiera
25 stycznia 2025, 17:00

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.

Lubelska premiera (25 stycznia) „Don Giovanniego” będzie największym wydarzeniem operowym 2025 r. w Lublinie. Rzadko, które dzieło operowe wzbudza takie emocje wśród melomanów jak właśnie „Don Giovanni”.

Jarosław Niemiec

Związkowiec z Bogdanki zaczął głodówkę w obronie kopalni

Jarosław Niemiec dziś o godzinie 7.30 rozpoczął głodówkę "przeciwko planom likwidacji kopalni i brakowi poszanowania praw załogi’. – Bogdanka zawsze była otwarta na dialog ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedstawicielami związków zawodowych oraz lokalnych społeczności – ripostuje rzecznik prasowy kopalni.

W powiecie puławskim najlepszym liceum ponownie zostało II LO w ZSO nr 1 im KEN

Najlepsze puławskie licea i technika według Perspektyw

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół średnich w kraju. W powiecie puławskim liderem wśród techników jest "Chemik", a wśród liceów prowadzi "KEN", który o jedno oczko wyprzedza "Czartorycha".

Cecylia Mrozik

Już ponad tydzień poszukiwań pani Cecylii. Córka i wnuczka apelują o pomoc

Już ponad tydzień mija od zaginięcia 82-letniej Cecylii Mrozik z Lublina. O pomoc w poszukiwaniach apeluje rodzina.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium