Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

16 lutego 2021 r.
21:08

Mieszkańcy walczą o stare drzewa w lesie Rejkowizna. To "zielone płuca" Świdnika

10 6 A A
To są płuca Adampola, najstarszej dzielnica Świdnika. Bez tego lasu na pewno nie będziemy mieli szans na czyste powietrze – podkreślają inicjatorzy akcji, wśród których jest pani Katarzyna.
To są płuca Adampola, najstarszej dzielnica Świdnika. Bez tego lasu na pewno nie będziemy mieli szans na czyste powietrze – podkreślają inicjatorzy akcji, wśród których jest pani Katarzyna. (fot. Piotr Michalski/archiwum)

O zachowanie starych drzew – dębów, czereśni, grabów i lip – o to m.in. wnioskują do Lasów Państwowych inicjatorzy obywatelskiej akcji. Petycję w sprawie ochrony części drzewostanu w lesie Rejkowizna w Świdniku, którą cały czas można podpisać w internecie poparło już ponad 200 osób. Wśród nich jest zastępca burmistrza miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Pilnie prosimy o poparcie dla obywatelskich wniosków ws. projektu Planu Urządzenia Lasu Rejkowizna, który będzie obowiązywał do roku 2030!” – zachęcają inicjatorzy akcji. I domagają się m.in. „zachowania fragmentów lasu z przewagą starych dębów, czereśni, grabów i lip”. Proponują też „utworzenie nowych pododdziałów, które umożliwią powstanie kilkunastu hektarów ochronnych dla drzewostanu dębowego w celu uratowania tych drzew przed wycięciem w ramach obowiązującego planu”. Informują też, że wyznaczyli „kilkadziesiąt pomników przyrody: pojedyncze dęby, czereśnie i lipę oraz pomnik: grupa drzew pomnikowych”.„Jako grupa obywatelska będziemy składać wniosek do rady miasta o utworzenie pomników przyrody na terenie Rejkowizny – piszą. Projektują też „użytek ekologiczny” i zapowiadają, że wniosek w tej sprawie także skierują do radnych.

– Petycję cały czas można podpisać w internecie (Petycje obywatelskie Avaaz – przyp. aut.). Natomiast wnioski do projektu planu urządzania lasu złożyliśmy już kilka dni temu w Nadleśnictwie – mówi Katarzyna Jaworska, jedna z inicjatorek akcji. – Czekamy na odpowiedź.

– Konsultacje społeczne trwały do 9 lutego – wyjaśnia Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik. – Wnioski od grupy mieszkańców, które zostały nam dostarczone przekazaliśmy do rozpatrzenia, zgodnie z właściwością, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Zgodnie z uregulowaniami w tej sprawie to jednostka nadrzędna jaką jest RDLP w Lublinie ogłosiła konsultacje i jej rolą jest rozpatrzenie przedstawionych uwag i wniosków.

Nadleśniczy zauważa, że niektóre ze złożonych wniosków dotyczą wcześniejszego etapu, czyli opracowania założeń do planu urządzania lasu. – To było w 2018 r. i wtedy też były ogłaszane konsultacje społeczne – tłumaczy Adam Kot. I dodaje: Niczego jednak nie przesądzam. Procedura jest w toku. Wnioskodawcy na pewno zostaną poinformowani o podjętej w tej sprawie decyzji.

Zdaniem nadleśniczego pewne propozycję są jednak do zrealizowania, nawet gdyby nie zostały ujęte w planie urządzania lasu. Chodzi o propozycję utworzenie nowych pododdziałów. – Można je stworzyć w każdej chwili, o ile istnieją do tego podstawy – zapewnia nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik.

Pismo do świdnickiego Nadleśnictwa skierowali także urzędnicy. „Las Rejkowizna znajdujący się na terenie Świdnika stanowi jego nieodłączną część, niezwykle ważną z punktu widzenia zachowania równowagi biologicznej oraz edukacji ekologicznej” – czytamy w piśmie. „Obszar leśny, zajmujący tak znaczną część powierzchni gminy, niezwykle pozytywnie wpływa na ekosystem miejski Świdnika, stanowiąc niejako „zielone płuca” miasta. Z tego też powodu bardzo ważne jest dla nas zachowanie jego największych wartości, do jakich bez wątpienia należy stary drzewostan. W związku z powyższym prosimy aby podczas prowadzenia gospodarki leśnej i planowania cięć rębnych zachować najcenniejsze, najstarsze oraz najciekawsze drzewa, w szczególności rosnące w pobliżu ścieżek w tym ścieżki edukacyjnej.

Urząd Miasta proponuje też „budowę ścieżki rowerowej, która mogła by zostać usytuowana wzdłuż istniejącej ścieżki edukacyjnej zwiększając jej dostępność i atrakcyjność”.

– Mamy więcej niż tylko nadzieję, że Lasy Państwowe przychylą się do naszych postulatów. Obszar lasu Rejkowizna to ok. 300 ha, zaś Nadleśnictwo Świdnik zarządza lasami na łącznej powierzchni ok. 12 tys. ha – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika, który – jako mieszkaniec miasta podpisał dostępną w internecie petycję. – Zdajemy sobie sprawę, że jest to las gospodarczy, ale też uważamy też, że jest to wyjątkowa sytuacja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium