Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

31 marca 2022 r.
17:49

Szpital tymczasowy zamknięty. Targi Lublin miały przyjąć uchodźców, ale jest zmiana planów

24 2 A A
Szpital tymczasowy w grudniu 2020 roku, tuż przed otwarciem
Szpital tymczasowy w grudniu 2020 roku, tuż przed otwarciem (fot. Maciej Kaczanowski)

Około 1100 pacjentów dostało pomoc w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin przez 15 miesięcy jego działalności. Po jego wyprowadzce nie trafią tu uchodźcy, bo zdaniem udziałowców obiektu, wojewoda zaoferował za mało pieniędzy na ośrodek zakwaterowania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pacjentów nie było tu już dzisiaj. A przez najbliższe dwa tygodnie w hali Targów Lublin będzie trwała rozbiórka. Szpitale tymczasowe znikają w całej Polsce wraz ze zmianą podejścia rządu do epidemii. Od poniedziałku nie ma już konieczności używania maseczek, nie ma izolacji ani kwarantanny.

Od piątku nie ma będzie też specjalnych oddziałów covidowych, a cała opieka nad pacjentami zakażonymi koronawirusem spadnie na barki szpitali mających oddziały zakaźne. W województwie lubelskim są to szpitale: w Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Chełmie, Łukowie, Puławach i Tomaszowie Lubelskim oraz trzy w Lublinie: Jana Bożego, Instytut Medycyny Wsi i SPSK 1. We wszystkich tych miejscach ma być 271 łóżek dla pacjentów z wszystkimi chorobami zakaźnymi (nie tylko z COVID-19). Czy to wystarczy? Dzisiaj z powodu COVID-19 w lubelskich szpitalach leczono 356 osób.

Sprzęt medyczny z Targów Lublin: tomograf, respiratory i inne urządzenia najprawdopodobniej trafią do lokalnych szpitali. – Wystąpiłem o zgodę do Agencji Rządowej Rezerw Strategicznych na to, żeby można było ten sprzęt przekazać podmiotom leczniczym jako darowiznę – mówi wojewoda Lech Sprawka. Podział dopiero się odbędzie na podstawie wniosków szpitali i ich potrzeb.

Wojewoda broni decyzji o utworzeniu szpitala, mimo że nigdy nie rozwinął się w pełni. Mógł przyjąć jednorazowo nawet 400 pacjentów, ale ani razu nie było zajętych więcej niż 200 łóżek. – W tym kluczowych momentach, szczególnie mówię o przełomie października i listopada 2020 roku, kiedy mieliśmy drugą falę tego bardzo zjadliwego wirusa, to był ratunek dla systemu lecznictwa szpitalnego w Lublinie. Podobnie było na wiosnę 2021 roku. Nie ma minuty, w której zwątpiłbym w potrzebę utworzenia tego szpitala – przekonuje Sprawka.

Samo utworzenie szpitala kosztowało ponad 20 milionów złotych. A ile cała działalność? Wojewoda zasłania się, że wszystkie koszty nie zostały jeszcze podliczone. Ale obiecuje, że je ujawni.

Targi za drogie dla uchodźców

Pierwotnym planem na wykorzystanie Targów Lublin, po zniknięciu stąd pacjentów, było utworzenie kolejnego miejsca zakwaterowania uchodźców. I wojewoda spotkał się w tej sprawie z głównymi udziałowcami Targów, którymi są miasto Lublin, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Urząd Marszałkowski.

– Zaproponowana przez wojewodę stawka nie pozwoliłaby nawet na pokrycie kosztów zapewnienia noclegu osób zakwaterowanych na terenie Targów, nie wspominając o wyżywieniu i pozostałych kosztach, które spadłyby wówczas na barki spółki. Nie możemy natomiast dopuścić do sytuacji, żeby samorząd dokładał własne środki do zadania, które powinno być w pełni dofinansowane przez administrację rządową, nie mamy do tego podstawy prawnej – wyjaśnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Jednocześnie zarówno ona, jak i sam wojewoda uważają, że tak naprawdę w tym momencie liczba miejsc dla uchodźców w Lublinie jest wystarczająca.

– W przypadku znaczącego pogorszenia się sytuacji w Ukrainie i napływu dużej fali uchodźców, po wyczerpaniu miejsc obecnie przygotowanych przez miasto, istnieje możliwość szybkiego uruchomienia obiektu na potrzeby punktu noclegowego. Wymaga to jednak znacznego zwiększenia poziomu finansowania ze strony wojewody – dodaje Duma.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Przed koncertem w Lublinie rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, wokalistą, autorem tekstów i liderem Doktora Misio. Rozmawiamy o jego lękach, miłości do Polski i o popularności

Jan Hoerl wygrał jeden z dwóch konkursów w Engelbergu

Skoki narciarskie. Austriacy poza konkurencją podczas weekendu w Engelbergu

To był niezwykle udany weekend do Austriackich skoczków. W sobotę zwycięstwo w Pucharze Świata na skoczni w Engelbergu świętował Jan Hoerl, a w niedzielę najlepszy okazał się Daniel Tschofenig. Największą niespodzianką było odległe miejsce lidera Pucharu Świata – Piusa Paschke

W górach śnieg, u nas szaruga

W górach śnieg, u nas szaruga

Jeżeli w poniedziałek wybieracie w kierunku Małopolskl, np. na święta w góry, to przygotujcie się na intensywne opady śniegu, w górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet do 20 cm - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron. Dodał, że opadom może towarzyszyć porywisty wiatr.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Przedświąteczny cel został zrealizowany w 100 procentach. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka miały nie popsuć sobie atmosfery na święta Bożego Narodzenia i wykonały zadanie nawet z nawiązką. Bo aż tak gładkiego zwycięstwa chyba nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin pokonali Trefla Gdańsk 3:0

Bogdanka LUK Lublin szybko załatwiła sprawę w Gdańsku

W spotkaniu 17. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:0. MVP wybrany został przyjmujący lublinian Wilfredo Leon.

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

80 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu lubartowskiego, bo chciał szybko i łatwo zarobić na kryptowalucie. W efekcie stracił pokaźną sumkę. Gdyby nie interwencja rodziny, to mogło być więcej.

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Tylko w sobotę na terenie powiatu bialskiego doszło do dwóch wypadków na drogach z udziałem pieszych. Policja apeluje i przypomina, że noszenie odblasków może uratować życie.

Subaru postawił na dachu, bo było za szybko

Subaru postawił na dachu, bo było za szybko

Nadmierna prędkość i brawura była przyczyną groźnego wypadku na ulicy Lipowej w Lubartowie. 27-letni kierowca subaru doprowadził do dachowania. Dwie osoby trafiły do szpitala – kierowca i pasażerka.

Za matczyną miłość podziękował przemocą fizyczną i psychiczną

Za matczyną miłość podziękował przemocą fizyczną i psychiczną

35-letni mieszkaniec powiatu włodawskiego najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoją matką. Policjanci zatrzymali mieszkańca gminy Hańsk w miniony wtorek.

Piłkarze Górnika Łęczna i klubowa fizjoterapeutka pokazali ukryty muzyczny talent
film

Piłkarze Górnika Łęczna i klubowa fizjoterapeutka pokazali ukryty muzyczny talent

Piłkarze i sztab Górnika Łęczna to ludzie wielu talentów. Damian Zbozień równie dobrze jak w defensywie i z dalekimi wrzutami z autu radzi sobie grając akordy na gitarze. Z kolei David Ogaga, który często emanuje „luzem” na murawie nie ma problemów ze śpiewem, podobnie jak klubowa fizjoterapeutka Martyna Mrówczyńska

47 godzin stania w kolejce na granicy. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość

47 godzin stania w kolejce na granicy. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość

Ponad dobę, a nawet dwie muszą stać kierowcy chcący jechać w kierunku Białorusi lub Ukrainy.

Paweł Golański: Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak ludzie żyją Motorem

Paweł Golański: Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak ludzie żyją Motorem

Rozmowa z Pawłem Golańskim, dyrektorem sportowym Motoru Lublin

Świąteczne przepisy z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Świąteczne przepisy z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Co dawniej podawano na dworskich stołach podczas świąt?

Święta na przystanku: Co, kiedy i jak będzie kursować?
KOMUNIKACJA MIEJSKA

Święta na przystanku: Co, kiedy i jak będzie kursować?

Przez ponad dwa tygodnie komunikacja miejska w Lublinie będzie działać inaczej niż zwykle.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium