![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Rowery cargo można wypożyczyć w pięciu filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2019/2019-11/38ecfcb14442292c3e82dd5c2cd189ed_org_830.jpg)
Lubelski Rower Miejski nie jest jedyną ofertą, mającą zachęcić mieszkańców Lublina do przemieszczania się po mieście rowerem. Za darmo do końca listopada można wypożyczyć także rower cargo.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
By przez dobę korzystać z roweru towarowego wystarczy się zarejestrować i posiadać kartę biblioteczną. Można nim przewieźć towary lub czwórkę dzieci poniżej 10 roku życia. Dzięki zainstalowanym pasom i poduszkom, jest bezpieczny i wygodny. Część rowerów posiada wspomaganie elektryczne, przez co jedzie się nimi lżej niż zwykłymi jednośladami.
Rowery cargo można wypożyczyć w pięciu filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pierwsza wypożyczalnia powstała w lipcu 2016 r. w BIBLIO przy ul. Szaserów. W 2018 r. w filii nr 35 na Czubach Południowych pojawił się drugi rower, a w ubiegłym roku dołączyły trzy kolejne filie: przy ul. Peowiaków, Relaksowej i Bazylianówce. W biurze Porozumienia Rowerowego przy Głębokiej 8A na podstawie dokumentu tożsamości można na tydzień wypożyczyć składany rower elektryczny, który jest świetną opcją na obfitujący w pagórki Lublin. Wypożyczający bierze na siebie odpowiedzialność za powierzony mu sprzęt.
Rower cargo jest alternatywą do przewożenia średniej wielkości ładunków po mieście, bez użycia samochodu. Można z niego skorzystać podczas małej przeprowadzki czy zakupów w sklepie budowlanym, ważących nie więcej niż 100 kg.
Pomysłów na jego zastosowanie jest wiele. Niektóre z nich są nietypowe. – Ludzie wykorzystują nasze rowery do sesji fotograficznych lub różnych akcji. Raz pan młody wiózł jednym z nich swoją przyszłą żonę do ślubu – opowiada Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego.
Niektóre biblioteki wykorzystują rowery do akcji bookcrossingowych – dzielenia się książkami. Bibliotekarki z ul. Relaksowej czy Szaserów jeżdżą rowerem po mieście i rozdają pochodzące od czytelników książki.
Mirosława, jedna z pracownic biblioteki, która wypożycza rowery cargo opowiada, że zainteresowanie jest bardzo duże. – Odbiorcami są głównie rodzice, którzy aktywnie spędzają czas ze swoimi dziećmi. Nasza biblioteka znajduje się przy wąwozie, są tu idealne warunki do przejażdżek. Z doświadczenia wiemy, że jeżeli ktoś raz wypożyczy rower, później do nas wraca.
– Wypożyczalnia to dodatkowa wartość dla naszej biblioteki. Jeżeli tylko jest ładna pogoda, rowery są wypożyczone cały czas. Często odwiedzają nas dzieci z przedszkola czy pierwszych, drugich klas podstawówki, które od razu interesują się rowerem. Te dzieciaki przychodzą później z rodzicami – dzieli się wrażeniami Grzegorz Woźniak, kierownik BIBLIO.
– Jeździmy na festyny osiedlowe, gdzie wozimy dzieciaki, dla których jest to ogromna frajda. Podczas jednego z festynu dzieci pomimo deszczu stały w kolejce do roweru – dodaje Wolny.
Społeczna Wypożyczalnia Cargo jest wspólną inicjatywą Porozumienia Rowerowego, które jest częścią Towarzystwa dla Natury i Człowieka oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Pracownicy bibliotek dbają o stan techniczny pojazdów. W przeciwieństwie do rowerów miejskich, cargo nie niszczą się tak szybko. Są przechowywane w siedzibach bibliotek oraz posiadają dodatkowe zabezpieczenia podczas deszczu.
We wrześniu przyszłego roku w Lublinie odbędzie się VI Ogólnopolski Zlot Rowerów Towarowych.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)