Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 kwietnia 2019 r.
20:01

Taksówkarze z Lublina kontra kierowcy z aplikacji. Jest odpowiedź Bolt [wideo]

Wydania zakazu działalności gospodarczej na terenie Polski dla Ubera i Bolta żądają lubelscy taksówkarze. We wtorek złożyli w tej sprawie petycję u wojewody

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sprzeciwiamy się bezprawiu i szerzącej się degradacji polskiego przedsiębiorcy–taksówkarza – podkreślają autorzy petycji i wskazują na nieuczciwą konkurencję ze strony kierowców, którzy wożą pasażerów dzięki popularnym aplikacjom.

– Pasażer jadąc z takimi firmami nigdy tak naprawdę nie wie, na kogo trafi. To bardzo duże ryzyko. Kierowcy nie mają m.in. badań lekarskich, zaświadczenia o niekaralności. Nie tak dawno w Krakowie był przypadek, kiedy klientka oskarżyła kierowcę o molestowanie i próbę gwałtu – mówi Michał Krzak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego w Lublinie.

– Bardzo złudne są też obietnice o tanich przejazdach, bo można się naciąć. W czasie, kiedy ruch jest wzmożony, kwota, którą ostatecznie zapłacimy może być nawet wyższa niż ta, którą zapłacilibyśmy w taksówce – zauważa Paweł Maruszak, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Taksówkarzy i dodaje, że w razie kłopotów bardzo trudno złożyć reklamację. – Podobnie jest z odszkodowaniem po wypadku. Można o nim zapomnieć. Zostaje tylko powództwo cywilne.

Zdaniem taksówkarzy naciągani są nie tylko klienci, ale też potencjalni kierowcy. – Firmy mamią ich szybkim i wysokim zarobkiem, a w razie nieszczęścia firma umywa ręce, nie ponosi żadnej odpowiedzialności, która w całości spada na kierowcę – podkreśla Maruszak.

– Każdy kierowca rozpoczynający współpracę musi przedstawić następujące dokumenty: numer i serię dowodu osobistego/paszportu/karty pobytu; numer prawa jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC oraz zaświadczenie o niekaralności. Musi też podpisać zgodę na regulamin korzystania z aplikacji – odpiera zarzuty Alex Kartsel, country manager Bolt na Polskę i dodaje: Stoimy na stanowisku, że powinna zostać wprowadzona jedna licencja dla wszystkich, tak, aby wszyscy kierowcy wykonujący przewóz osób funkcjonowali na rynku na tych samych zasadach i prawach.

– Problem z „kierowcami z aplikacji” nie znika. Widać wyraźnie ofensywę firm, które zaczynają działać w kolejnych miastach w Polsce. W miejsce ukaranych przez nas kierowców pojawiają się nowi. Mamy nawet takie sytuacje, że kierowcy, których kontrolowaliśmy i nałożyliśmy na nich kary, nadal jeżdżą – podkreśla Paweł Gruszka, naczelnik Wydziału Inspekcji w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Lublinie. – Pocieszające jest to, że Główny Inspektor Transportu utrzymał w mocy nasze decyzje nakładające kary na kierowców, dzięki czemu nie ma wątpliwości, co do nielegalności ich działań.

Pełne stanowisko firmy Bolt

Bezpieczeństwo naszych pasażerów jest dla nas priorytetem. Każdy kierowca rozpoczynający współpracę z aplikacją musi przedstawić następujące dokumenty: numer i serię dowodu osobistego/paszportu/karty pobytu; numer prawa jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC oraz zaświadczenie o niekaralności i podpisać zgodę na regulamin korzystania z aplikacji. Umowa podpisywana jest z licencjonowanym partnerem Bolt. Pasażer zamawiający usługę zna numer rejestracyjny samochodu i dane kierowcy. Po ukończonym kursie, ma możliwość wystawienia oceny kierowcy za wykonany kurs – co dla nas stanowi kluczowe źródło informacji na temat satysfakcji z przejazdu.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, która w obecnym kształcie nie reguluje precyzyjnie wymogów odnośnie do działania innowacyjnych usług ride-hailingowych. Zależy nam, aby nowe przepisy jasno regulowały wymagania odnośnie do przewozu osób w naszym modelu biznesowym, który nie istniał na rynku w momencie wejścia w życie ustawy. W obecnej propozycji zmian do ustawy uwzględnione są zarówno licencja taksówkarska, jak i licencja na przewóz osób. Pierwsza z nich wiąże się ze zwiększonymi wymaganiami, ale daje taksówkarzom większe prawa, jak np. korzystanie z bus pasów, możliwość przewozu fotelików, jak i korzyści podatkowych w postaci rozliczenia ryczałtowego (według tzw. karty podatkowej). Kierowcy współpracujący z Bolt rozliczają się na zasadach ogólnych.

Bolt stoi na stanowisku, że wprowadzona zostać powinna jedna licencja dla wszystkich tak, aby wszyscy kierowcy wykonujący przewóz osób funkcjonowali na rynku na tych samych zasadach i prawach. Jednocześnie chcielibyśmy, aby wymagania dotyczące wyposażenia samochodów zostały zmniejszone. Dotyczy to m.in obowiązku posiadania taksometrów, które w XXI wieku, są przeżytkiem. Aplikacje, przy funkcjonującej technologii GPS, precyzyjnie potrafią obliczyć odległość między punktem początkowym przejazdu a punktem docelowym. Dodatkowo, pasażer otrzymuje informację o kwocie za przejazd przed jego rozpoczęciem. Oczywiście, kwota może ulec zmianie, jeśli zdecydujemy się na zmianę trasy podczas przejazdu. Wyłączenie taksometru z obowiązkowego uposażenia, wyklucza też możliwość jego wyłączenia podczas kursu. Przy zastosowaniu aplikacji, każdy kurs jest rejestrowany.

Rozpoczynając współpracę z aplikacją Bolt, kierowcy mogą liczyć na początkowe bonusy, zaczynające się już od 200 zł dodatkowego zarobku za 10 przejazdów a dochodzące nawet do 600 zł. Bez wymaganej minimalnej liczby przejazdów w tygodniu. Każdy sam decyduje ile jeździ.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty