Mieszkańcy mogą już podpisywać petycję i wesprzeć niezadowolonych z działań rady miasta. Chodzi o uchwałę jaką podjęli w poniedziałek radni w sprawie ataków na abp. Marka Jędraszewskiego
1 sierpnia podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego abp Marek Jędraszewski w czasie kazania ostrzegał przed nową zarazą, która „chce opanować nasze dusze, serca i umysły”. – Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa – głosił z ambony kościelny hierarcha.
Przez kraj przetoczyła się fala krytyki. W odpowiedzi na nią kilka samorządów przygotowało uchwały poparcia arcybiskupa. Zamość jest jednym z pierwszych, który już stanowisko zajął.
W zamojskiej uchwale czytamy, że Rada Miasta Zamość jednoznacznie opowiada się za nauczaniem ks. abp Marka Jędraszewskiego. „Jego stanowisko przyjmujemy za głos Kościoła i ludzi dobrej woli w obronie podstawowych zasad moralnych, bez których nie jest możliwe normalne życie jednostkowe i wspólnotowe. Zwycięstwo należy do Kościoła i odważnych pasterzy, takich jak ks. abp Jędraszewski” – napisali radni PiS.
Nie wszystkim mieszkańcom miasta to się podoba.
– My mieszkańcy Zamościa wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec zajmowania przez Radę Miasta stanowisk wkraczających w strefę wolności światopoglądowej, zagwarantowanej przez Konstytucję RP każdemu obywatelowi – zaczyna się tekst petycji, która można podpisywać od wczoraj na portalu petycjeonline.com.
– Uważamy, że rada miasta wykroczyła poza swoje zadania. Zajmowanie jednoznacznego stanowiska w sprawach światopoglądowych nie jest rolą samorządu. Samorząd jest dla wszystkich, bez względu na ich światopogląd – tłumaczy Kamil Kabasiński, który z Łukaszem Kwiatkowskim przygotował treść dokumentu. Autorzy nie reprezentują żadnego stowarzyszenia czy organizacji pozarządowej.
– Chcemy przy okazji pokazać innym, że mieszkaniec nie musi należeć do partii czy stowarzyszenia by zajmować stanowisko w jakiejś sprawie – dodaje Kabasiński.
W piątek o godz. 16.30 zapraszają media na plac Wolności by wytłumaczyć powód przygotowania petycji i jej sens.
Organizatorzy zbiórki podpisów zamierzają przekazać je przewodniczącemu Rady Miasta Zamość na najbliższej sesji lub na kolejnej. Traktują to jak formę dyskusji i próbę zwrócenia uwagi radnych na to, że nie wszyscy mieszkańcy akceptują ich decyzje.
W tekście petycji określają też swoje żądania: wycofanie przyjętej 26 sierpnia uchwały oraz „powstrzymanie się od zajmowania stanowisk w sprawach światopoglądowych, które są sferą indywidualnej wolności każdego obywatela i mieszkańca Zamościa”.
Krytykowana uchwała została przegłosowana przez 9 radnych. 6 było „przeciw”, 1 się wstrzymał. Trzech w ogóle nie zagłosowało.