Ratusz chce dopuścić budowę nowych domów mieszkalnych przy Nadbystrzyckiej koło Politechniki. W miejscu starej zabudowy mogłoby powstać niewysokie osiedle, a za nim nowy odcinek ul. Zana, która ma być w nieokreślonej przyszłości przedłużona do ul. Lubelskiego Lipca ’80, a nawet do ul. Wrotkowskiej.
Urząd Miasta pokazał wczoraj projekt nowego planu zagospodarowania terenów „po uczelnianej stronie” Nadbystrzyckiej. Chodzi o obszar między skrzyżowaniem z ul. Zana a skrętem w ul. Wapienną przed akademikami. Obowiązujący plan zagospodarowania rezerwuje ten teren pod obiekty służące nauce i nic innego nie powinno tu być wznoszone.
Ratusz chce zmienić przeznaczenie ziemi tak, by można tu było budować domy jednorodzinne lub budynki z nieuciążliwymi usługami. Możliwe ma być też stawianie bloków, ale żaden nie mógłby mieć więcej niż sześć lokali mieszkalnych. Planiści chcą, by wysokość nowej zabudowy była ograniczona do dwóch pięter i nie przekraczała 11 metrów. Na każde mieszkanie musiałyby przypadać minimum dwa miejsca parkingowe.
Nowy plan zagospodarowania ma objąć też teren na dole ul. Wapiennej, gdzie po prawej stronie drogi (naprzeciw parkingu politechniki) straszą od lat ruiny budynku. Położone tu grunty miałyby zostać przeznaczone pod usługi publiczne i inne usługi nieuciążliwe. Planiści dopuszczają m.in. budowę sklepu, biurowca, gastronomii, centrum sportowego, czy akademika. Obszar pod usługi byłby oddzielony strefą zieleni od wspomnianych wcześniej terenów pod domy mieszkalne.
Pokazany wczoraj projekt nowego planu zagospodarowania jest już kolejną wersją takiego dokumentu. Co zmieniło się względem wcześniejszej, pokazywanej w zeszłym roku? Różnice dotyczą głównie strefy usługowej (tej na dole Wapiennej), która mogłaby być intensywniej zabudowana, niż zakładał projekt z 2019 r.
– Wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki budowlanej zwiększyła się z 40 na 50 proc. – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Wysokość zabudowy zmieniono z 16 na 20 m – dodaje Głazik. Sama strefa usługowa urosła też o 750 mkw. – W celu objęcia granicami nieprzekraczalnych linii zabudowy części budynków istniejących na tym terenie.
Na mapie wyznaczono też pas gruntu pod przedłużenie ul. Zana.
Miałaby ona biec w stronę planowanego nowego odcinka ul. Lubelskiego Lipca ’80, który został już zaprojektowany, ale na razie nie będzie budowany przez miasto z powodu braku pieniędzy. Ul. Zana miałaby się krzyżować z ul. Lubelskiego Lipca ’80 w miejscu dzisiejszej Włościańskiej. Dalej – jak wynika z innych miejskich dokumentów – przecinałaby ul. Krochmalną i linię kolejową, a następnie docierała do ul. Wrotkowskiej naprzeciw ul. Smoluchowskiego.
• Do 23 marca Urząd Miasta będzie zbierać uwagi do projektu zmian w planie zagospodarowania terenu.
Uwagi można składać w tradycyjnej formie, adresując list do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) lub elektronicznie (planowanie@lublin.eu, ePUAP: /UMLublin/SkrytkaESP), ale przy korespondencji cyfrowej wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis zaufany.
• Na 3 marca zaplanowane zostało otwarte dla wszystkich spotkanie z miejskimi planistami, którzy pracowali nad dokumentem. Dyskusja odbędzie się w siedzibie Wydziału Planowania (ul. Wieniawska 14, sala 1206, godz. 16).