Miasto zamawia projekt nowego cmentarza komunalnego, który ma powstać koło ul. Zelwerowicza. Większość terenu ma zostać przeznaczona pod pochówki, planowana jest kaplica, spopielarnia i dom pogrzebowy, a w dolinie ma powstać park.
31 sierpnia 2026 r. to termin, w którym powinny się zakończyć prace budowlane na nowym cmentarzu. Taka data widnieje w warunkach przetargu ogłoszonego wczoraj przez Urząd Miasta. Przetarg dotyczy opracowania kompletnego projektu wraz z kosztorysem. Architekci będą musieli również sprawować nadzór autorski nad pracami budowlanymi, właśnie do końca sierpnia roku 2026.
Osią nowego cmentarza ma być aleja o długości 2,3 km. Ma ona obsługiwać 41-hektarowy obszar przeznaczony pod pochówki. Ma on być podzielony siecią alejek na kwartały o wymiarach nie większych niż 150 na 240 m. Natomiast kwartały mają być dzielone chodnikami na części z różnymi rodzajami grobów: ziemnymi, murowanymi i urnowymi.
– Jako uzupełnienie oferty typów grobów zaproponowano groby leśne, czyli nieregularnie rozrzucone w obszarze terenu zadrzewionego – czytamy we wstępnej koncepcji cmentarza.
Przy głównym wejściu od wschodniej strony (czyli od ul. Bohaterów Września) ma powstać plac z płytkim „basenem parkowym” o trójkątnym kształcie, prowadzącym do „eksponowanego budynku kaplicy i domu pogrzebowego”. Na placu ma też powstać kolumbarium z betonowych prefabrykatów i wykonane w tej samej technologii naziemne katakumby.
Dom pogrzebowy ma być budynkiem o wysokości 10 m, zaprojektowanym na planie koła, z elewacją z kamiennych okładzin. Przewidziano w nim dwie sale pożegnań oraz spopielarnię wewnątrz zielonego dziedzińca. Naprzeciw domu pogrzebowego zarezerwowany ma być trójkątny teren pod kaplicę.
Przy wejściu na cmentarz maję też powstać budynki administracji, zaplecza gospodarczego i toalet, obok planowany jest budynek usługowy z miejscem na kwiaciarnię, czy też zakłady pogrzebowe.
W dolinie przebiegającej przez środek terenu, zajmującej około 14 ha, ma powstać park. Miasto planuje sadzenie drzew i krzewów w kępach znajdujących się na zboczach wąwozu, co ma zapewnić przepływ powietrza dnem doliny. Przewidziano tutaj wierzby, róże, turzyce, dęby klony, brzozy i sosny. Towarzyszyć ma im odpowiednio dobrana roślinność łąkowa.
Wstępna koncepcja zakłada również sadzenie drzew (np. klonów) wzdłuż głównych ciągów pieszo-jezdnych cmentarza, żywopłoty wzdłuż alejek wewnątrz kwartałów, a wzdłuż ogrodzenia ma powstać zadrzewiony, szeroki na przynajmniej 12 m, pas zieleni izolacyjnej.
Ogrodzenie cmentarza ma mieć formę muru (wysokiego na 2,2 m) przerywanego w nieregularnych odstępach kutym ogrodzeniem. Natomiast od strony północno-zachodniej ogrodzenie ma być „przezierne”, by zapewnić przepływ powietrza. Główne wejście będzie od ul. Bohaterów Września, dodatkowe wejścia będą od strony zachodniej i północnej, natomiast od południa (czyli od przedłużenia ul. Zelwerowicza) zaprojektowane ma być główne wejście do parku.
Obok wejść na cmentarz mają powstać parkingi mogące pomieścić 840 samochodów, na przedłużeniu ul. Zelwerowicza (będzie to ul. Korpusu Ochrony Pogranicza, ma prowadzić do skrzyżowania Sławinkowskiej ze Zbożową) przewidziano przystanek komunikacji miejskiej.
Główne ciągi pieszo-jezdne na terenie cmentarza mają mieć na tyle mocną podbudowę, by wytrzymać ciężar pojazdów obsługi technicznej i wozów bojowych straży pożarnej. Nawierzchnia ma być wykonana z asfaltu barwionego w masie na kolor piaskowy. Z kolei ścieżki między grobami i alejki dla pieszych mają mieć „stabilizowaną nawierzchnię żwirową”.
Miasto przewiduje, że nowy cmentarz wystarczy na około 55 lat. Opiera się to na założeniach, że rocznie będzie umierać w Lublinie 3 300 osób, z czego 800 będzie chowanych na innych cmentarzach, zaś 20 proc. grobów będzie ponownie wykorzystywanych po 20 latach.
W koncepcji przyjęto, że na cmentarzu znajdzie się 77 tys. parceli oraz nisz pod pochówek. Z tego 45 proc. (ok. 35 tys. parceli) mają stanowić groby murowane, około 12 proc. (20 tys. miejsc) groby urnowe w kolumbarium, zaś 14 proc. (ok. 11 tys. parceli) groby w polach urnowych.
12 proc. (ok. 9 tys. parceli) przewidziano na groby ziemne, 2 proc. na groby dzieci do lat 6, na groby murowane w alei zasłużonych zarezerwowanych ma być 1,5 proc. miejsc (czyli około 1050 parceli), a w katakumbach znajdzie się miejsce na 450 pochówków.
Do 18 października (termin może być przesunięty) Urząd Miasta ma czekać na oferty firm zainteresowanych kontraktem na zaprojektowanie nowego cmentarza i nadzór autorski nad budową. Przy ocenie ofert w 60 proc. ma się liczyć cena, zaś w 40 proc. doświadczenie projektanta.
Wybrana w taki sposób firma dostanie osiem miesięcy na stworzenie projektu koncepcyjnego. Reszta dokumentacji ma powstać w czasie nie dłuższym niż półtora roku od podpisania kontraktu.