Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

27 kwietnia 2021 r.
16:37

Chcą zablokować wycinkę cennego rezerwatu przyrody. Aktywista z Lublina: To był szok, ale nie poddajemy się

Akcja protestacyjna w Puszczy Karpackiej
Akcja protestacyjna w Puszczy Karpackiej (fot. Dzikie Karpaty)

Byli mieszkańcy z okolicy, którzy kazali nam iść do pracy oraz pijany pracownik leśny. Z kolei pani, która prowadzi agroturystykę w Kalwarii Pacławskiej, przyniosła cztery termosy kawy i jedzenie – mówi aktywista z Lublina z Inicjatywy Dzikie Karpaty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 25 kwietnia aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty blokują las w Nadleśnictwie Bircza. Domagają się utworzenia Turnickiego Parku Narodowego, zatrzymania wyrębu i polowań w cennym przyrodniczo lesie. Wczoraj kierowca ciągnika leśnego, służącego do wyrębu, wjechał w ludzi stojących na środku blokowanej drogi. Przepchnął ich pługiem kilka metrów i zniszczył namiotowe zadaszenie, pod którym się chowali.

  • Od kiedy prowadzicie protest?

– Na miejsce dojechaliśmy w niedzielę o godz. 4.20 nad ranem. Wypakowaliśmy rzeczy i zaczęliśmy wieszanie na drzewach dwóch platform z namiotami. Jedna wisi nad potokiem, druga ok. 10 metrów nad zboczem. Zawiesiliśmy też kilka banerów z hasłami i przed południem blokada była praktycznie gotowa.

  • Dużo was jest?

– Na razie około dwudziestu osób, w kilku miejscach. Początkowo Straż Leśna z Nadleśnictwa Bircza próbowała nas wyrzucić, powołując się na artykuł prawa leśnego, zgodnie z którym nie wolno przebywać w składzie drewna. Jednocześnie jeden ze strażników przyznał, że możemy tam być, jeśli nie biwakujemy, a protestujemy. Odjechali, rzucając na odchodne, że to jeszcze nie koniec. Po jakimś czasie wrócili ze Strażą Graniczną

Miejsce blokady powoli minął też nadleśniczy. Był też leśniczy, zapytał, czy będzie mógł zabrać drewno ze składu, na którym stoi jeden z naszych namiotów, ale dowiedział się, że nie może go zabrać, ponieważ drewno zostaje w Turnickim.

Byli też mieszkańcy z okolicy, którzy kazali nam iść do pracy oraz pijany pracownik leśny. Z kolei pani, która prowadzi agroturystykę w Kalwarii Pacławskiej, przyniosła cztery termosy kawy i jedzenie. Ponieważ blokada jest usytuowana przy drodze do Arłamowa i w Bieszczady – mija nas mnóstwo turystów, którzy wysiadają porozmawiać, trąbią, machają do nas. Przed weekendem majowym planujemy uruchomić punkt informacyjny, w którym będzie można podpisać naszą petycję z żądaniem utworzenia Turnickiego Parku Narodowego, a 3 maja będzie spacer edukacyjny. W tej chwili potrzeba nam jak najwięcej atencji ze wszystkich stron.

  • Wasz protest zauważyli już nawet niektórzy parlamentarzyści.

– Tak, w poniedziałek na miejscu był senator z PiS i Jacek Bury z Lublina. Ale przyjechało też pół nadleśnictwa, cała straż leśna i pilarze z Zakładu Usług Leśnych.

  • Na jednym z nagrań wideo w internecie w dwójkę aktywistów, stojących pod ogrodowym namiotem, wjeżdża ciężki sprzęt.

– Mogło się to naprawdę źle skończyć. Jeden z pilarzy ciągnikiem zrywkowym, do którego miał podpięte dwie duże kłody, zaczął jechać prosto na ten namiot. Zatrzymał się dopiero na naszych brzuchach. Wezwana na miejsce policja z komendy w Przemyślu przyjechała dopiero po 1,5 godzinie. Padł argument, że operator ciągnika nie widział nas, bo był odwrócony w stronę kłód. To nieprawda. Stałem tam i widziałem, że na nas patrzy. Koledzy, którzy filmowali zajście z platformy z góry, też widzieli, że daszek jego czapki był zwrócony w naszą stronę. Ci ludzie są między młotem a kowadłem. Zarabiają mało, a robota ciężka. To nawet nie są pracownicy Lasów Państwowych, bo na początku lat 90. Lasy Państwowe wypchnęły większość pracowników fizycznych na umowy zlecenia.

  • Jak długo potrwa okupacja?

– Tak długo, jak będzie trzeba. Zapraszamy każdego, kto chciałby do nas dołączyć. Ale warunki są spartańskie: brak zasięgu, woda z potoku, pada śnieg, nocami jest mróz. Więc koniecznie: bielizna termoaktywna, ciepły śpiwór, a najlepiej dwa, mata samopompująca i namiot.

Z petycji:Obszar projektowanego Turnickiego Parku Narodowego to miejsce wyjątkowe. Rosną tu niezwykle cenne stare lasy o wysokim stopniu naturalności. To jedne z ostatnich fragmentów Puszczy Karpackiej, a bioróżnorodność porównywalna do Puszczy Białowieskiej. Skandalem jest, że w tak cennych lasach prowadzona jest intensywna wycinka, przez okrągły rok, nie wyłączając okresu lęgowego ptaków, choć gniazdują tu bardzo rzadkie, zagrożone wyginięciem gatunki. Od kilku lat obserwuje się na tym terenie zintensyfikowaną wycinkę. Kolejne wydzielenia są dewastowane, stanowiska chronionych gatunków niszczone, a gleba i ściółka wraz z całym bogactwem życia, miażdżona. Woda, która powinna zostać w lesie, spływa koleinami dróg zrywkowych koleinami dróg zrywkowych, co przyczynia się do susz i powodzi w kraju.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium