Nowiutkie lokale socjalne służą za izolatorium. Taka gwałtowna zmiana przeznaczenia miejskiej inwestycji wynikła z potrzeby opanowania sytuacji epidemiologicznej w mieście. Sanepid ognisko zakażenia w ośrodku przy ul. Wesołej określa jako rozwojowe.
Na terenie naszego województwa działają cztery izolatoria. Dwa z nich są nowe, utworzone w poniedziałek w Tomaszowie Lubelskim. Ma to związek z ogniskiem koronawirusa jakie jest w tutejszym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Do środy sanepid doliczył się tu 68 zakażonych osób: 36 z nich to personel a reszta to wychowankowie. 271 osób z tego ogniska jest na kwarantannie. To 36 osób z personelu i 53 wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Ze względu na pracę zakażonego nauczyciela kwarantanną objęto także uczniów z trzech innych szkół: 18 z podstawówki w Szarowoli, 8 z podstawówki w Przeorsku oraz 156 uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim.
Kwarantanna zbiorowa została zorganizowana w jednym ze skrzydeł budynku SOSW przy ul. Wesołej 1. Tam też działa izolatorium. Drugie powstało przy ul. Wyzwolenia 138.
– Taka była potrzeba chwili. Najprościej było udostępnić nasze mieszkania socjalne, które od kilku dni są gotowe. Na razie umowa ze szpitalem odnośnie organizacji tam izolatorium obowiązuje do końca września. To doraźna sytuacja, bo na przykład nie ma tam recepcji. Ale 30 osób może przebywać. Budynek jest wykończony – tłumaczy burmistrz Wojciech Żukowski, którzy prostuje informację, jakoby miejska nieruchomość była w stanie surowym.
Dwukondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem powstał w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta, który zakładał poprawę warunków mieszkaniowych oraz zagospodarowanie przestrzeni publicznej.
– Dosłownie 15 września dostaliśmy pozwolenie na użytkowanie. Na każdej z trzech kondygnacji jest po pięć mieszkań. Od kawalerek, które nie mają 30 metrów po mieszkania powyżej 50 metrów powierzchni – wyliczają urzędnicy z Wydziału Inwestycji i Rozwoju UM.
– Jeszcze nie wiadomo, kto będzie mieszkał w budynku przy ul. Wyzwolenia 138. I trudno powiedzieć kiedy pojawią się tam lokatorzy. W kolejce do lokali socjalnych czeka 112 rodzin. Wśród nich są także osoby, które będą wykwaterowane z domów przeznaczonych do rozbiórki w związku z inwestycją przy al. Sportowej. Ale także ci, którzy opuszczą inne lokale socjalne i komunalne – tłumaczą w Samodzielnym Referacie Gospodarki Komunalnej UM w Tomaszowie.
Szykuje się spora rotacja wśród miejskich lokatorów, bo jeszcze w tym roku do użytku zostanie oddany kolejny budynek socjalny. Jego budowa kończy się przy ul. Rybickiego. Będzie tu dwadzieścia mieszkań. 18 lokali mieszkalnych będzie do dyspozycji mieszkańców w przyszłym roku, bo przy tej samej ulicy powstanie drugi budynek.
Wszystkie trzy budynki powstają na mocy umowy jaką wiosną zeszłego roku podpisały władze miasta z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który udzielił miastu wsparcia na pokrycie części kosztów budowy. W sumie będą 53 nowe, bardzo potrzebne w mieście mieszkania.
Do środy w budynku przy ul. Wyzwolenia 138 przebywała jedna osoba. Po likwidacji izolatorium cały obiekt zostanie poddany gruntownej dezynfekcji.