Od dziś zmienia się przeznaczenie terenów po fabryce wind Lift Service u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Grunty zarezerwowane dotąd pod przemysł stają się miejscem pod budownictwo wielorodzinne i usługowe.
W środę wchodzi w życie uchwała Rady Miasta zmieniająca plan zagospodarowania przestrzennego pofabrycznego terenu na skraju osiedla domów jednorodzinnych Świt. Działająca tutaj przez wiele lat Lubelska Wytwórnia Dźwigów Osobowych Lift Service przeniosła w 2019 r. swoją działalność do nowej fabryki przy ul. Plewińskiego, zaś stare zabudowania zburzono.
O zmianę przeznaczenia nieruchomości wnioskowała spółka MK Inwestycje, starając się o możliwość zbudowania w tym miejscu nawet 13-piętrowych bloków mieszkalnych. Dotychczasowy plan to wykluczał, bo przeznaczał ten obszar wyłącznie pod produkcję, składy i magazyny. Nowy plan, jak oczekiwała spółka, dopuszcza zabudowę wielorodzinną i usługową, ale nie tak wysoką, jak prosiła.
Najwyższe budynki, 17-metrowe, będą mogły powstać najbliżej narożnika ul. Roztocze i Orkana. W głębi terenu mogą powstać budynki o wysokości nie większej niż 15 metrów. Najbliżej domów jednorodzinnych przy Urzędowskiej nowe obiekty będą mogły mieć maksymalnie 12 m wysokości i będą musiały być oddalone od linii istniejącej zabudowy o 31 m.
Obowiązujący od dzisiaj plan zagospodarowania pozostawia inwestorom swobodę w ustalaniu proporcji między funkcją mieszkaniową a usługową. Wymaga jednak tego, by w samym narożniku ul. Roztocze i Orkana na parterze budynku znalazły się lokale usługowe dostępne bezpośrednio z ulicy.
Inwestor będzie zobowiązany do zapewnienia określonej liczby miejsc parkingowych w zależności od funkcji lokalu. To minimum 1,3 miejsca na każdy lokal mieszkalny (bez względu na jego metraż), 0,9 miejsca parkingowego na każde 10 łóżek w domu seniora, zaś w przypadku przedszkola minimum to 3 miejsca postojowe na każdą salę pobytu dzieci.
Dla obiektów handlowych obowiązuje przelicznik 3,2 miejsca parkingowego na każde 100 mkw. powierzchni handlowej, dla przychodni przewidziano nie mniej niż 5 miejsc na 100 mkw. lokalu, a jeśli inwestor zdecyduje się zbudować akademik, będzie musiał zapewnić nie mniej niż 1 miejsce postojowe na każde 50 mkw. powierzchni.
Oprócz miejsc parkingowych wynikających wprost ze wspomnianych powyżej przeliczników inwestor będzie musiał tutaj zbudować 30 dodatkowych ogólnodostępnych miejsc na samochód.
Teoretycznie możliwa tu będzie budowa budynku, który na papierze w części będzie blokiem mieszkalnym, a w części akademikiem objętym innym przelicznikiem parkingowym i nieobjętym obowiązkiem zapewnienia placu zabaw. Zgodnie z wchodzącym dziś w życie planem inwestor musi zapewnić na każdej działce inwestycyjnej przynajmniej jeden lub kilka placów zabaw. Przy ustalaniu wielkości miejsca zabaw obowiązuje przelicznik 1 mkw. placu na 1 mieszkanie, ale łącznie nie mniej niż 100 mkw.