Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 czerwca 2021 r.
11:40

Turyści nadrabiają zaległości i wracają na Lubelszczyznę. "Wreszcie jest normalnie"

0 0 A A
Państwo Grażyna i Norbert z Torunia podczas spaceru po lubelskim Starym Mieście
Państwo Grażyna i Norbert z Torunia podczas spaceru po lubelskim Starym Mieście (fot. Maciej Kaczanowski)

Lubelskie Stare Miasto i starówki w całym województwie pełne są już turystów. Przewodnicy nie kryją zadowolenia, bo ludzi jest więcej nawet niż w ubiegłoroczne wakacje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wreszcie można podróżować i chcemy z tego korzystać – mówią państwo Grażyna i Norbert z Torunia, którzy wczoraj zwiedzali lubelskie Stare Miasto. – W 1978 r. skończyliśmy studia na Politechnice Gdańskiej i od tego czasu, z grupą znajomych z uczelni, jeździmy kilka razy w roku, zwiedzając Polskę i świat. Tym razem jest to Lublin. To piękne miasto.

Podobnych grup spotkać można już coraz więcej.

– Turyści zaczynają nadrabiać zaległości i odwiedzają nas naprawdę tłumnie. Nie ma dnia, żebym nie oprowadzała przynajmniej jednej, a czasami nawet kilku wycieczek – mówi Beata Cioczek, przewodniczka po Lublinie. – Mogłabym wręcz brać ich jeszcze więcej, ale już nie nadążam. Bardzo się z tego cieszę, bo wreszcie jest normalnie.

Przewodnicy nie pracowali niemalże półtora roku. Krótki powrót do pracy odnotowali tylko w ubiegłoroczne wakacje.

– Ale przyjeżdżały wtedy zdecydowanie mniejsze grupy. Najczęściej były to kilkuosobowe rodziny lub niewielkie grupy przyjaciół – zauważa Cioczek. – Teraz grupy są już bardzo duże. Turyści są bardzo spragnieni wyjazdów. Przyjeżdżają nawet z drugiego końca Polski. Bardzo dużo jest też wycieczek szkolnych, które wykorzystują czas, gdy oceny są już wystawione, a końca roku jeszcze nie ma. Dla nas to naprawdę bardzo dobry czas. Wierzymy, że tak samo, a może nawet i lepiej będzie w wakacje.

Nie tylko Lublin

– Ruch turystyczny zwiększa się znacznie w czasie weekendów. Na początku tego sezonu turystycznego przeważali turyści indywidualni. Teraz zaczynają pojawiać się grupy zorganizowane i autokarowe, co nas bardzo cieszy – podkreślają pracownicy Wydziału Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Zamość.

Ale turyści odwiedzają całe lubelskie. Lubią też miejsca ciekawe przyrodniczo i stosunkowo spokojne.

– Po ciszy związanej z pandemią wreszcie jest znacząca poprawa i turystów jest coraz więcej – przyznaje Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Nie jest to jeszcze pełen powrót do sytuacji, jaką odnotowaliśmy przed nadejściem koronawirusa, ale z każdym dniem turystów przybywa. Jest już też bardzo dużo rezerwacji na wakacje. Największą popularnością w naszym regionie cieszą się Roztocze, Polesie, a także niezmienne Lublin, Kazimierz i Zamość.

O popycie na wakacyjne wyjazdy informuje portal Nocowanie.pl. – Obserwujemy kolosalne zainteresowanie turystów. Notujemy historyczne rekordy pod względem wysyłanej przez nich dziennej liczby zapytań o wolne noclegi – mówi Tomasz Machała, prezes portalu. – W tej chwili jest ona wyższa niż rok temu w szczycie sezonu. Jest to wyraźny sygnał, że Polska stanowi atrakcyjne miejsce wypoczynku – dodaje Machała.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Wybór odpowiednich sprzętów AGD do domu jest niezwykle waży dla komfortu i efektywności. Nowoczesne urządzenia nie tylko ułatwiają życie, ale również pozwalają oszczędzić czas i energię. Jakie sprzęty AGD warto mieć w swoim domu, aby cieszyć się wygodą i funkcjonalnością na co dzień? Które urządzenia będą niezbędne w każdym domu, a które dodatkowo podniosą komfort użytkowania? Jakie pralki, lodówki, zmywarki oraz roboty kuchenne warto wybierać?

Michał Sikora (z prawej) to symbol lubelskiego Startu

Michał Sikora wraca do pracy z pierwszą drużyną Polskiego Cukru Startu Lublin

Wojciech Kamiński kompletuje swój sztab szkoleniowy. Do pracy z pierwszym zespołem wraca Michał Sikora.

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pleśń na ścianach to nie tylko estetyczny problem – jej obecność może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Czarne plamki pojawiające się na wilgotnych powierzchniach są często lekceważone, jednak ignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym alergii, problemów z układem oddechowym, a nawet poważnych infekcji. Jak się ich pozbyć?

Złoty Róg w Krasnymstawie. Rusza budowa

Złoty Róg w Krasnymstawie. Rusza budowa

Złoty Róg z pozwoleniem na budowę. Otwarcie nowej galerii handlowej w Krasnymstawie jeszcze w tym roku.

Chełmskie zapaśniczki odnotowały dobry występ podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Stróży

W Stróży rozegrane zostały Mistrzostwa Województwa Lubelskiego kobiet

Do rywalizacji na matach przystąpiły młodziczki i dzieci, które walczyły w zapasach kobiet. Bardzo dobrze zaprezentowały się przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm. Młode zapaśniczki wróciły z 13 medalami

Młodzi zapaśnicy Cementu-Gryfa Chełm wywalczyli w Gomulinie pięć medali

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm wystąpili w Mistrzostwach Polski w zapasach w stylu klasycznym

Zawody rozegrane zostały w Gomulinie

Nielegalne rajdy w lasach. Sypią się mandaty

Nielegalne rajdy w lasach. Sypią się mandaty

Strażnicy leśni ścigają amatorów nielegalnych rajdów crossami, quadami i samochodami terenowymi. W ten sposób notorycznie niszczone są m.in. wąwozy lessowe Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Gdzie wykorzystuje się łożyska igiełkowe?

Gdzie wykorzystuje się łożyska igiełkowe?

Przenoszenie dużych obciążeń i wytrzymałość na ogromną niekiedy prędkość obrotową – tym charakteryzują się łożyska igiełkowe. Ich wyjątkowa konstrukcja obejmująca szczególne podejście do detali jest kluczem do wyjątkowej trwałości i wszechstronnych zastosowań. Oto więcej szczegółów o łożyskach igiełkowych i ich zastosowaniach!

dr Anna Szwed-Walczak UMCS, Krzysztof Kot
Dzień Wschodzi
film

Eurowybory 2024. Dlaczego frekwencja jest tak ważna?

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego budzą wiele emocji i pytań. Czy warto wziąć udział w tych wyborach? Dlaczego frekwencja jest tak ważna? Jakie są główne tematy kampanii?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

18,00 zł

Komunikaty