Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

1 września 2021 r.
21:37

Tutaj dzieci nie poszły do szkoły. Skażona woda pod Lublinem powoduje więcej kłopotów

10 3 A A
Pan Adam z Kalinówki. Beczkowóz postawiono koło szkoły
Pan Adam z Kalinówki. Beczkowóz postawiono koło szkoły (fot. Maciej Kaczanowski)

Dłuższe wakacje mają dzieci ze Szkoły Podstawowej w podlubelskiej Kalinówce, bo zajęcia zaczną się dopiero w poniedziałek. – U nas niczego odwołać się nie da, musimy sobie radzić w warunkach, które są – mówi Katarzyna Luty-Mazur, dyrektorka Domu Opieki Patronus w Kalinówce, którego też dotyczy problem związany z zanieczyszczoną wodą z wodociągu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie wydał decyzje „zakazującą dostarczania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi poprzez sieć wodociągową wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Kalinówka”. Dla około 3,4 tysiąca mieszkańców Kalinówki i Abramowic Prywatnych, ale też części Lublina (ul. Grabowskiego, Sachsów, Zorza), i kilku posesji na dwóch ulicach w Świdniku (ul. Piasecka i Poligonowa) oznacza to jedno – woda może być wykorzystywana tylko do spłukiwania toalet.

W środę sanepid podał, że nie wolno spożywać wody w Opolu Lubelskim i kilku okolicznych miejscowościach.

Problemy z wodą też w gminie Piaski (powiat świdnicki). Mieszkańcy z miejscowości: Brzeziczki, Brzezice, Piaski Wielkie, Emilianów, Majdan Brzezicki, Józefów, Nowiny, Piaski Górne mogą użyć wody wyłącznie do spłukania toalety. W identycznej sytuacji są osoby z Piask i Kębłowa. Dla mieszkańców Wierzchowisk Pierwszych, Wierzchowisk Drugich, Janówka, Bystrzejowic Pierwszych, Woli Piaseckiej woda „została warunkowo dopuszczona do spożycia po przegotowaniu”.

Winny deszcz

Łukasz Wójtowicz, prezes spółki Gminny Zakład Komunalny Głusk przypuszcza, że skażenie może mieć związek z intensywnymi opadami deszczu.

– W wodzie zostały wykryte bakterie z grupy coli – mówi. – Są to bowiem bakterie pochodzenia glebowego, nie mają związku ze ściekami czy nieczystościami. Woda z gruntu mogła dostać się do sieci wodociągowej, najprawdopodobniej przez studnię i doszło do namnożenia się bakterii. Wszystko wskazuje na to, że kilkudniowe opady mogły mieć na to wpływ. Nie mamy żadnych informacji, że to może być wina jakiegoś człowieka np. w wyniku prowadzonych prac budowlanych – dodaje.

Woda w sieci jest cały czas płukana i chlorowana. Mieszkańcy, których dotyczy problem, mają dostarczany płyn w cysternach i 5-litrowych butelkach. We wtorek pobrano próbki wody do kolejnych badań.

– Jak wygląda sytuacja będziemy wiedzieć w czwartek przed południem. W zależności od otrzymanych wyników Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny podejmie decyzję o dalszym postępowaniu  – mówi prezes GZK Głusk.

Lekcji nie ma

Właśnie przez zanieczyszczenie wody w Szkole Podstawowej w Kalinówce nie było uroczystego rozpoczęcia nauki. Do 3 września „zajęcia w oddziałach przedszkolnych i szkoły podstawowej zostają zawieszone” – poinformowała szkoła na swojej stronie internetowej, do której uczęszcza łącznie 668 uczniów i przedszkolaków. – Być może są dzieci, które się cieszą z przedłużonych wakacji – przypuszcza dyrektorka placówki Małgorzata Guellard. – Ale są też takie, które czekały na przyjście do szkoły, zwłaszcza po okresie covidowym.

W domu u pani Dominiki jest z tym różnie. – Starsza córka się cieszy, ale młodsza, mająca rozpocząć naukę aż się popłakała, gdy powiedziałam jej, że do szkoły w środę nie pójdzie – opowiada.

Kłopot domu opieki

– U nas niczego odwołać się nie da, musimy sobie radzić w warunkach, które są – mówi Katarzyna Luty-Mazur, dyrektorka Domu Opieki Patronus w Kalinówce, który opiekuje się 32 pacjentami. – Jest nam trudno. Woda jest dostarczana przez ZK Głusk do naszej placówki w 5-litrowych butelkach i tylko z niej korzystamy. Ilości są ogromne. I dodaje: – Ze względu na to, że naszymi podopiecznymi są osoby starsze i schorowane to woda w kranach jest zakręcona, żeby mieszkańcy z niej nie korzystali.

Podopieczni otrzymują poporcjowane jedzenie z cateringu w jednorazowych opakowaniach i z takimi samymi sztućcami oraz kubkami. ­– Z każdym kolejnym dniem jest nam coraz trudniej i mamy nadzieję, że ta sytuacja szybko się skończy – opisuje Katarzyna Luty-Mazur.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

W pierwszym meczu towarzyskiego Turnieju 4 Nations Cup 2025 w Płocku reprezentacja Polski pokonała Austrię 31:19. W Biało-Czerwonych barwach zadebiutował rozgrywający Azotów Puławy Marek Marciniak.

Primark otworzy się w Lublinie, ale kiedy?

Primark otworzy się w Lublinie, ale kiedy?

W Lublinie powstanie pierwszy w województwie sklep irlandzkiej firmy Primark. Kiedy konkretnie zostanie otwarty sklep nie wiadomo, ale padają pewne daty.

Ogród  Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

Ogród Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

W Ogrodzie Saskim widać zalegające śmieci. Problem zgłosił do naszej redakcji Czytelnik. Miasto reaguje.

Patryk Romanowski został wypożyczony z Motoru Lublin do Znicza Pruszków

Młody piłkarz Motoru Lublin będzie zbierał doświadczenie w Betclic I lidze

Patryk Romanowski z Motoru Lublin tymczasowo przenosi się do innego klubu. 20-latek rundę wiosenną sezonu 24/25 spędzi na wypożyczeniu w Zniczu Pruszków.

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę.

Mimo poślizgu na starcie na przystanek przy hubie komunikacyjnym autobus dojechał na czas, odjechał z samym kierowcą

Linia B wozi za darmo. Pasażerów niewielu, a uwag sporo

Według oficjalnych danych kilkadziesiąt osób dziennie korzysta z uruchomionej 16 grudnia bezpłatnej linii zamojskiego MZK. Przejechaliśmy trasę z przystanku początkowego do tego, na którym autobus zawraca. Naliczyliśmy... pięcioro pasażerów.

Lk 68 Lublin-Stalowa Wola Rozwadów

Inwestycje kolejowe w Polsce Wschodniej: nowe perspektywy dla biznesu i mieszkańców

Inwestycje w kolej w Polsce Wschodniej to kolejny element modernizacji gospodarki makroregionu. Dają one realną i bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla transportu drogowego. Podróżni – mieszkańcy i goście, docenią komfort i krótszy czas. Biznes zaś – bezpieczeństwo i niezawodność spedycji towarów koleją. A wszystko to dzięki 1,7 mld złotych ze środków unijnych zainwestowanych przez Program dla Polski Wschodniej 2014-2020.

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wyszedł z psem na spacer. Do domu wrócił tylko pies. Młody mężczyzna z Rejowca Fabrycznego cudem uszedł z życiem. Policjanci wyciągnęli go ze stromego wyrobiska.

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

Więcej zagranicznych turystów z całego świata odwiedziło Muzeum na Majdanku w 2024 roku. Oprócz Polaków, najliczniej przyjeżdżają tu goście z Izraela.

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej
18 stycznia 2025, 20:00

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej

W 100. rocznicę urodzin Andrzeja Nikodemowicza odbędzie się wyjątkowy koncert. Wydarzenie połączone będzie z promocją płyty „Misterioso”.

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Proces rehabilitacji to walka na wielu frontach. Twoje ciało regeneruje się, walczy z obciążeniami i adaptuje się do nowej rzeczywistości. Ale co, jeśli najważniejszym sprzymierzeńcem w tej walce jest to, co masz na talerzu? Odpowiednia dieta może przyspieszyć procesy naprawcze i poprawić ogólny stan zdrowia. W tym artykule zajmiemy się szczegółowym spojrzeniem na to, jak żywienie może stać się twoją tajną bronią w drodze do zdrowia.

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Pośród mód lansowanych w internecie przez celebrytki i celebrytów szczególnie dużym powodzeniem cieszą się makijaże proponowane przez Hailey Bieber. Modelka, influencerka i żona piosenkarza Justina Biebera już nie jeden raz udowodniła, że zna się na rzeczy. Pokazywane przez nią na Instagramie i TikToku pomysły na make-up natychmiast stają się trendami i są odtwarzane przez setki tysięcy użytkowniczek (i użytkowników) na całym świecie. Przedstawiamy jedną z propozycji cieszących się niesłabnącą popularnością już od lata 2023 roku – strawberry make-up, czyli makijaż truskawkowy.

Trener Krzysztof Andrzejewski liczy na kolejny triumf swoich podopiecznych

Jadą do spadkowicza po kolejne zwycięstwo. ChKS Chełm kontra Czarni Radom

W meczu 18. kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Czarnymi Radom. Spotkanie zostanie rozegrane już w czwartek, o godzinie 20.30 i obejrzymy je w Polsacie Sport 2.

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Każdy budynek potrzebuje wentylacji, by móc dobrze funkcjonować. Wyobraź sobie duszne wnętrze, wypełnione nieświeżym powietrzem i wilgocią. To nie tylko niewygodne dla przebywających tam ludzi, ale także groźne dla samego budynku. Wentylacja to fundament – dzięki niej można cieszyć się czystym powietrzem.

Praca w Straży Granicznej. Dużo wolnych etatów i dobra pensja

Praca w Straży Granicznej. Dużo wolnych etatów i dobra pensja

Straż Graniczna nadal rekrutuje. W tym roku nadbużański oddział zamierza przyjąć 190 nowych funkcjonariuszy. Już na początek można zarobić nawet 5,5 tys. zł na rękę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium