Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

1 września 2021 r.
21:37

Tutaj dzieci nie poszły do szkoły. Skażona woda pod Lublinem powoduje więcej kłopotów

10 3 A A
Pan Adam z Kalinówki. Beczkowóz postawiono koło szkoły
Pan Adam z Kalinówki. Beczkowóz postawiono koło szkoły (fot. Maciej Kaczanowski)

Dłuższe wakacje mają dzieci ze Szkoły Podstawowej w podlubelskiej Kalinówce, bo zajęcia zaczną się dopiero w poniedziałek. – U nas niczego odwołać się nie da, musimy sobie radzić w warunkach, które są – mówi Katarzyna Luty-Mazur, dyrektorka Domu Opieki Patronus w Kalinówce, którego też dotyczy problem związany z zanieczyszczoną wodą z wodociągu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie wydał decyzje „zakazującą dostarczania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi poprzez sieć wodociągową wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Kalinówka”. Dla około 3,4 tysiąca mieszkańców Kalinówki i Abramowic Prywatnych, ale też części Lublina (ul. Grabowskiego, Sachsów, Zorza), i kilku posesji na dwóch ulicach w Świdniku (ul. Piasecka i Poligonowa) oznacza to jedno – woda może być wykorzystywana tylko do spłukiwania toalet.

W środę sanepid podał, że nie wolno spożywać wody w Opolu Lubelskim i kilku okolicznych miejscowościach.

Problemy z wodą też w gminie Piaski (powiat świdnicki). Mieszkańcy z miejscowości: Brzeziczki, Brzezice, Piaski Wielkie, Emilianów, Majdan Brzezicki, Józefów, Nowiny, Piaski Górne mogą użyć wody wyłącznie do spłukania toalety. W identycznej sytuacji są osoby z Piask i Kębłowa. Dla mieszkańców Wierzchowisk Pierwszych, Wierzchowisk Drugich, Janówka, Bystrzejowic Pierwszych, Woli Piaseckiej woda „została warunkowo dopuszczona do spożycia po przegotowaniu”.

Winny deszcz

Łukasz Wójtowicz, prezes spółki Gminny Zakład Komunalny Głusk przypuszcza, że skażenie może mieć związek z intensywnymi opadami deszczu.

– W wodzie zostały wykryte bakterie z grupy coli – mówi. – Są to bowiem bakterie pochodzenia glebowego, nie mają związku ze ściekami czy nieczystościami. Woda z gruntu mogła dostać się do sieci wodociągowej, najprawdopodobniej przez studnię i doszło do namnożenia się bakterii. Wszystko wskazuje na to, że kilkudniowe opady mogły mieć na to wpływ. Nie mamy żadnych informacji, że to może być wina jakiegoś człowieka np. w wyniku prowadzonych prac budowlanych – dodaje.

Woda w sieci jest cały czas płukana i chlorowana. Mieszkańcy, których dotyczy problem, mają dostarczany płyn w cysternach i 5-litrowych butelkach. We wtorek pobrano próbki wody do kolejnych badań.

– Jak wygląda sytuacja będziemy wiedzieć w czwartek przed południem. W zależności od otrzymanych wyników Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny podejmie decyzję o dalszym postępowaniu  – mówi prezes GZK Głusk.

Lekcji nie ma

Właśnie przez zanieczyszczenie wody w Szkole Podstawowej w Kalinówce nie było uroczystego rozpoczęcia nauki. Do 3 września „zajęcia w oddziałach przedszkolnych i szkoły podstawowej zostają zawieszone” – poinformowała szkoła na swojej stronie internetowej, do której uczęszcza łącznie 668 uczniów i przedszkolaków. – Być może są dzieci, które się cieszą z przedłużonych wakacji – przypuszcza dyrektorka placówki Małgorzata Guellard. – Ale są też takie, które czekały na przyjście do szkoły, zwłaszcza po okresie covidowym.

W domu u pani Dominiki jest z tym różnie. – Starsza córka się cieszy, ale młodsza, mająca rozpocząć naukę aż się popłakała, gdy powiedziałam jej, że do szkoły w środę nie pójdzie – opowiada.

Kłopot domu opieki

– U nas niczego odwołać się nie da, musimy sobie radzić w warunkach, które są – mówi Katarzyna Luty-Mazur, dyrektorka Domu Opieki Patronus w Kalinówce, który opiekuje się 32 pacjentami. – Jest nam trudno. Woda jest dostarczana przez ZK Głusk do naszej placówki w 5-litrowych butelkach i tylko z niej korzystamy. Ilości są ogromne. I dodaje: – Ze względu na to, że naszymi podopiecznymi są osoby starsze i schorowane to woda w kranach jest zakręcona, żeby mieszkańcy z niej nie korzystali.

Podopieczni otrzymują poporcjowane jedzenie z cateringu w jednorazowych opakowaniach i z takimi samymi sztućcami oraz kubkami. ­– Z każdym kolejnym dniem jest nam coraz trudniej i mamy nadzieję, że ta sytuacja szybko się skończy – opisuje Katarzyna Luty-Mazur.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium