Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 sierpnia 2024 r.
18:47

Uczelnie czekają na studentów. Są jeszcze wolne miejsca

Autor: Zdjęcie autora IC
(fot. DW/archiwum)

Dla tych, którzy jeszcze się wahają oraz dla tych, którzy czekają na wyniki poprawkowej matury są jeszcze otwarte drzwi na uniwersytetach. Rekrutacje na studia trwają nawet do ostatniego dnia września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad 33 tys. osób zarejestrowało się podczas pierwszego terminu rekrutacji na lubelskich uczelniach państwowych. Uczelnie jednak nie zamykają drzwi na innych i zapraszają kolejnych kandydatów, którzy jeszcze myślą o wymarzonych studiach lub czekają na wyniki poprawkowych matur.

Rekrutacja na studia ciągle trwa i każdy może od października rozpocząć naukę, jednak na wszystkich kierunkach. Uczelnie z dnia na dzień skracają listę dostępnych kierunków. A jak wygląda to na lubelskich uczelniach?

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej trwa rekrutacja na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie. Aplikować można jeszcze na m.in.: dziennikarstwo i komunikacja społeczna (rejestracja trwa do 20 września), geografia (do 22 września), geoinformatyka (do 22 września), inżynieria druku 3D (do 22 września), kulturoznawstwo (do 16 września), studia miejskie (do 20 września), socjologia cyfrowa (do 16 września) czy italianistyka (do 23 września).

Oprócz tego trwa rekrutacja na studia II stopnia i podyplomowe. Wśród nowości możemy wybierać spośród kierunków tj.: Business Analytics and Data Science – studia stacjonarne II stopnia w języku angielskim, Wschodniosłowiańskie studia translatoryczne – studia stacjonarne II stopnia, Archiwistyka i Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją  – studia stacjonarne II stopnia czy Fizyka – studia stacjonarne II stopnia.

– Kierunki studiów podyplomowych są tworzone i aktualizowane zgodnie z wymaganiami współczesnego rynku pracy, brane są pod uwagę również potrzeby i oczekiwania kandydatów. UMCS posiada obecnie w swojej ofercie 54 kierunki studiów podyplomowych realizowanych na wszystkich Wydziałach oraz w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców – informuje Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

Wśród nowości w studiach podyplomowych znajdziemy: Zarządzanie zasobami ludzkimi, Mediacja szkolna i sądowa oraz Kwalifikacyjne Studia Podyplomowe „Nauczanie biologii” oraz „Nauczanie przyrody”.

Katolicki Uniwersytet Lubelski obecnie w ofercie ma miejsca na 54 kierunkach studiów I stopnia, w tym 7 kierunków w języku angielskim. Przyszli studenci mogą wybierać w kierunkach tj.: italianistyka, romanistyka, administracja, prawo, pedagogika, pedagogika specjalna, historia sztuki, ekonomia. Rekrutacja trwa do 27 września.

– Minimalna liczba miejsc do uruchomienia kierunków I stopnia i jednolitych magisterskich jest 30, planowana liczba miejsc różni się w zależności od kierunku – informuje Yaryna Wojciechowska z biura rekrutacji KUL.

Do 26 września trwa natomiast rekrutacja na studia podyplomowe. Uczelnia posiada w ofercie 35 różnorodnych kierunków studiów podyplomowych i 4 kursy tematyczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się studia MBA, a także prawo kanoniczne dla prawników oraz prawo podatkowe.

Politechnika Lubelska prowadzi jeszcze dodatkową rekrutację na 16 kierunkach spośród 26 dostępnych. Trzeba się spieszyć, bo czas jest do 15 września. Wyniki kandydaci dostaną 17 września, a do 20 będą mieli czas na złożenie potrzebnych dokumentów. Obecnie nabór prowadzony jest na kierunkach: elektrotechnika, inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice, inżynieria środowiska, inżynieria odnawialnych źródeł energii, energetyka, inżynieria recyclingu, inżynieria bezpieczeństwa, edukacja techniczno-informatyczna, matematyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria pojazdów, mechanika i budowa maszyn, transport, zarządzanie i inżynieria, inżynieria logistyki.

– Uczelnia proponuje również kierunki na studiach niestacjonarnych I stopnia, takich jak: elektrotechnika; mechanika i budowa maszyn; finanse i rachunkowość; budownictwo – informuje Agnieszka Kasperska z biura prasowego Politechniki Lubelskiej.

Na Uniwersytecie Medycznym przygotowano 1900 miejsc dla nowych studentów, z czego ponad 1500 jest już zajętych. Ale miejsca na niektóre kierunki jeszcze są. Przyszli studenci mogą starać się o miejsce na farmacji, terapii zajęciowej, biomedycynie, elektroradiologii, kosmetologii, pielęgniarstwie, położnictwie (rekrutacja do 20.09). Natomiast na studia niestacjonarne w języku polskim (jednolite magisterskie) rejestracja trwała do czwartku (29.08)

Uniwersytet Przyrodniczy także czeka na studentów w drugiej turze rekrutacji. Miejsca jeszcze są, m.in. na bioinżynierii, gospodarce przestrzennej, ekoenergetyce, informatyce   przemysłowej, technologii żywności i żywienia człowieka, biologii czy zootechnice.

– Na każdym z nich dostępne jest od kilku do kilkunastu miejsc. Rekrutacja trwa do 18 września, także na kierunkach tradycyjnych takich jak rolnictwo czy ogrodnictwo – informuje Monika Jaskowiak, rzeczniczka UP,

Akademia Wincentego Pola na nowych studentów czeka do 30 września. Wolne miejsca są na wszystkich kierunkach, także każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie znajdziemy kierunki tj.: fizjoterapia, położnictwo, kosmetologia, turystyka i rekreacja.

– Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: fizjoterapia, kosmetologia, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja oraz zarządzanie i ekonomia – informuje uczelnia.

Ten sam termin na składanie dokumentów (30 września) ma Akademia Nauk Społecznych i Medycznych. Miejsca jeszcze są, ale należy się spieszyć bo szybko znikają.

– Posiadamy bogatą ofertę kierunków zarówno na Wydziale Nauk Społecznych tj. psychologia, zarządzanie, praca socjalna, socjologia oraz na Wydziale Nauk Medycznych tj. dietetyka, fizjoterapia, techniki dentystyczne, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, kosmetologia – wylicza mgr inż. Agnieszka Świerszcz z dziekanatu ANSiM.

Największym zainteresowaniem cieszą się studia na kierunkach psychologia, zarządzanie, ratownictwo medyczne, fizjoterapia, pielęgniarstwo oraz kosmetologia.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie to najstarsza uczelnia prywatna w mieście, gdzie studiują osoby nie tylko z Polski, ale także całego świata. Obecnie rekrutacja prowadzona jest na 14 kierunków studiów wyższych i 37 kierunków studiów podyplomowych i trwa ona do 15 września.

– Wśród najbardziej popularnych kierunków studiów znajdują się: zarządzanie, administracja, projektowanie wnętrz oraz pielęgniarstwo. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszy się również praca socjalna – podaje Malika Sierocka z WSPA.

Osoby, które chcą podnosić swoje kompetencje i zapisują się na studia podyplomowe najczęściej wybierają studia MBA ale również audyt energetyczny. Dwoma nowymi kierunkami studiów podyplomowych na uczelni są zarządzanie w sporcie oraz przygotowanie pedagogiczne.

Na Lubelskiej Akademii WSEI rekrutacja ciągle trwa i jeszcze są miejsca. Wolne miejsca są m.in. na administracji, finansach i rachunkowości, ekonomii oraz zarządzaniu.

– Te kierunki kształcenia od lat stanowią o sile oferty Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Akademii WSEI. W tym roku do tej grupy dołącza nowy kierunek – E-biznes: e-marketing & e-commerce, a rekrutacja nadal jest otwarta – informuje Wiktor Bogusz.

Pozostałe kierunki na których są miejsca, to m.in. sztuczna inteligencja w systemach informatycznych, mechatronika, logistyka, transport oraz pedagogika.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty