Lubelska uczelnia medyczna zaprosiła na Dni Otwarte, podczas których prezentowała 18 kierunków, na których kształci.
Na Uniwersytecie Medycznym studiować można m.in. analitykę medyczną, biomedycynę, dietetykę, elektroradiologię, farmację, fizjoterapię, higienę stomatologiczną i kosmetologię. Jest też wydział lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, położnictwo, produkty farmaceutyczne i kosmetyczne - nauka i przemysł, psychologia, ratownictwo medyczne, techniki dentystyczne, terapia zajęciowa, oraz zdrowie publiczne.
– Podczas dwudniowej imprezy każdy z kierunków naszego uniwersytetu prezentuje ciekawą i zróżnicowaną ofertę np. ratownictwo medyczne przygotowało pokazy pierwszej pomocy. Można było też uczestniczyć w warsztatach USG. Biuro rekrutacji udzielało informacji jakie warunki trzeba spełnić, by stać się studentem UM – mówi Michał Jałocha, kierownik centrum organizacyjno-informacyjnego UM w Lublinie. I dodaje: – Uniwersytet Medyczny ma najlepszą kadrę nauczycieli oraz dużą i rozbudowaną bazę dydaktyczną, która ciągle się powiększa. Posiadamy Centrum Symulacji Medycznej, które jest jednym z najbardziej nowoczesnych symulacji w Polsce.
Izabela Wiśniewska jest studentką pierwszego roku na kierunku położnictwo. Wybrała ten kierunek, bo od zawsze czuła pasję do pomagania, a kobiety ciężarne czy nowonarodzone dzieci właśnie tego potrzebują. Twierdzi, że bycie położną wymaga dużej empatii i zaangażowania, ale również zachowania zimnej krwi. Podobnie jak jej koleżanka z roku, położną będzie także Natalia Włodarczyk. Marzy o tym od 15. roku życia. Uwielbia dzieci. Interesuje się zmianami, jakie zachodzą w kobiecie podczas ciąży.
– Nasza praca jest bardzo odpowiedzialna, niesiemy pomoc w tych najtrudniejszych chwilach dla rodzącej kobiety. Przyjmujemy nowe życie, podejmujemy pierwszą opiekę nad nowo narodzonym maluchem – mówi pani Natalia. I dodaje, że położna powinna okazywać zrozumienie i być zdeterminowana. Zdarzają się trudne sytuacje podczas porodu, nie zawsze przebiega on tak jak byśmy sobie tego życzyli. Wtedy najważniejsza jest pomoc dziecku i rodzącej, często również tacie, który uczestniczy w porodzie.
Ale każdy ze studentów UM chwali swój kierunek. – Elektroradiologia to kierunek praktyczny. Daje wiele możliwości choć może wydawać się być zamknięta dziedziną. Robimy badania m.in. RTG, tomografię, rezonans, spirometrię, medycynę nuklearną oraz radioterapię. Dzięki naszej pracy lekarze mogą podejmować właściwe decyzje o leczeniu – mówi Aleksandra, studentka elektroradiologii.
Dni Otwarte UM potrwają do piątku 26 maja.