Termometry na Lubelszczyźnie pokazują ponad 30 stopni. W takie dni warto pamiętać, że oprócz zdrowotnych korzyści promieni słonecznych istnieje również ryzyko udarów.
Udar następuje w momencie, gdy ciało się przegrzeje do tego stopnia, że nie jest samo w stanie obniżyć temperatury. Ważne jest, aby umiejętnie rozpoznać objawy udaru cieplnego i reagować.
Może pojawić się on u każdego, jednak najczęściej dotyka osoby powyżej 65 roku życia, małe dzieci i niemowlęta, osoby z przewlekłymi chorobami, uprawiające sport czy pracujące na zewnątrz.
Wysoka temperatura może zaszkodzić, zwłaszcza gdy przebywamy w gorących i wilgotnych pomieszczeniach bez przewiewu, na zewnątrz podczas upałów z długą ekspozycją na słońcu oraz gdy bierzemy gorące kąpiele wodne czy parowe.
Jakie są objawy udaru cieplnego?
Najczęściej obserwowane są: wysoka temperatura ciała, bóle i zawroty głowy, problemy z żołądkiem w postaci nudności i wymiotów, zaburzenia świadomości i widzenia, skurcze mięśni, szybkie bicie serca i płytki oddech, a nawet utrata przytomności.
Co zrobić, gdy widzimy osobę z oznakami udaru słonecznego?
Przede wszystkim trzeba zaprowadzić lub przenieść osobę do chłodnego, zacienionego miejsca. Następnie należy zdjąć ubranie wierzchnie i starać się obniżyć temperaturę ciała zimnymi okładami. Jeśli poszkodowany jest przytomny należy podawać mu duże ilości chłodnych płynów, ale w małych porcjach, przy czym stale należy kontrolować oddech i stan przytomności. Trzeba również zwracać uwagę na temperaturę ciała, a jeśli ta znów się podniesie, należy powtarzać chłodzenie. W razie braku poprawy i reakcji na te czynności należy wezwać pomoc medyczną.
Jak postępować, żeby chronić się przed udarem?
Ważne jest, aby w upalne dni ograniczać przebywanie na pełnym słońcu, zwłaszcza wysiłek fizyczny na dworze i jeśli to możliwe, lepiej pozostać na ten czas w domu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, trzeba pamiętać o nawadnianiu się oraz stosowaniu kremów z filtrem i noszeniu nakryć głowy oraz lekkiego, przewiewnego ubrania. Kolejną rzeczą jest spożywanie lekkich, regularnych posiłków oraz ograniczenie spożywania alkoholu, który odwadnia organizm. Pamiętajmy również, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt w aucie, ponieważ te na pełnym słońcu nagrzewają się do temperatur zagrażających życiu.
Te proste i podstawowe zasady mogą nas uchronić przed udarem słonecznym. Pamiętajmy o tych zaleceniach i korzystajmy z letnich dni w sposób odpowiedzialny.
Artykuł został stworzony na podstawie poradnika opublikowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.