Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

30 czerwca 2024 r.
19:04

W Akademii Wincentego Pola w Lublinie odbyła się konferencja „Renesans zapasów”

Autor: Zdjęcie autora grom
0 0 A A
W Akademii Wincentego Pola w Lublinie odbyła się konferencja naukowo-dydaktyczna pt. „Renesans zapasów”
W Akademii Wincentego Pola w Lublinie odbyła się konferencja naukowo-dydaktyczna pt. „Renesans zapasów” (fot. Archiwum AWP)

Debatę zorganizowano w ramach powołanego ponad rok temu Centrum Szkolenia Kadr Trenerskich i Sędziowskich w Zapasach przez Polski Związek Zapaśniczy i Akademię Wincentego Pola (AWP) w Lublinie. W konferencji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzięło udział blisko 100 przedstawicieli klubów i stowarzyszeń związanych z zapasami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecni byli także przedstawiciele innych dyscyplin sportowych, szkół, a także przedstawiciele świata nauki, m.in. z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Politechniki Lubelskiej i Akademii Wincentego Pola.

Interesujące wykłady wygłosili: prof. dr hab. Stanisław Zaborniak, wykładowca AWP - przedstawił szkice z tradycji zapasów na świecie i w Polsce przed 1939 rokiem, Karol Łebkowski, wiceprezes Polskiego Związku Zapaśniczego d/s sędziowskich, zaprezentował interpretacje przepisów zapaśniczych w praktyce, dr hab. Dariusz Gierczuk, prof. AWF warszawskiej fili AWF w Białej Podlaskiej, zaprezentował badawcze wyniki sprawności fizycznej zapaśniczek i zapaśników, Jan Godlewski, były trener zapaśniczej reprezentacji Polski kobiet, mówił o wczesnej specjalizacji dzieci w sporcie zapaśniczym. Z kolei Grzegorz Borkowski, kierownik Departamentu Informacji i Edukacji w POLADA, przedstawił problem niedozwolonego dopingu w sporcie. Natomiast o analizie i zapobieganiu urazom w zapasach mówił Daniel Łuszczak, wykładowca AWP.

Zaprezentowana została też specjalna publikacja naukowa pt. „Renesans zapasów”, zredagowana przez pracowników naukowych AWP prof. dr hab. Stanisława Zaborniaka i Janusza Kawałko. Znalazły się w niej przedstawione wykłady, a także artykuł Marka Wałachowskiego, dyrektora sportowego PZZ, prezentujący strukturę szkolenia w PZZ. Jest także recenzja naukowa prof. dr hab. Wojciecha Czarnego, wieloletniego dziekana, a obecnie dyrektora Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej w Uniwersytecie Rzeszowskim.

- Bycie trenerem wymaga znajomości anatomii, obciążeń organizmu, umiejętności układania planów treningowych. Dzięki współpracy z Akademią Wincentego Pola, która posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną i odpowiednią infrastrukturę otwieramy nowe możliwości szkoleniowe. Ważnym argumentem dla utworzenia przy tej Akademii Centrum Szkolenia Kadr Trenerskich i Sędziowskich była popularność i wysoki poziom zapasów na Lubelszczyźnie, a także to, że Lublin jest dobrze skomunikowanym z resztą kraju miastem, co z pewnością ułatwi trenerom i sędziom dotarcie na zajęcia - mówił Andrzej Supron, prezes PZZ, jeden z najbardziej utytułowanych zapaśników, m.in. wicemistrz olimpijki mistrz świata i Europy.

Z kolei Rektor Akademii Wincentego Pola dr hab. Mariusz Korczyński, prof. AWP zauważył, iż: - Zapasy jak żadna inna dyscyplina sportu wymaga specyficznych cech determinacji i hartu ducha. Jest to nie tylko walka na macie, ale także wyzwanie dla umysłu i charakteru. Ta konferencja jest dla nas świętem nauki, wymianą doświadczeń oraz wiedzy płynącej z pracy naukowej i praktycznej w naszej dziedzinie. To wydarzenie znakomicie wpisuje się w lubelskie środowisko sportowe, a także misję naszej Akademii, która jest przyjazna zarówno zawodnikom uprawiającym zapasom ale także sportowcom z każdej dyscypliny sportowej.

- Nasza Akademia, która w  tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności jako jedyna uczelnia w Lublinie posiada kierunek wychowania fizycznego. To szansa dla sportowców z tego regionu do połączenia kariery zawodowej z edukacją. Dlatego też współpracujemy z wieloma klubami i związkami sportowymi i takim bardzo dobrym przykładem jest podpisanie porozumienia z PZZ na mocy którego zostało powołane Centrum Szkolenia Kadr Trenerskich i Sędziowskich w Zapasach. W ramach tej umowy na naszej uczelni szkoleniowcy i sędziowie będą mogli podwyższyć swoje kwalifikacje. Tą drogą chcą pójść również inne dyscypliny z którymi prowadzimy rozmowy o utworzeniu podobnych ośrodków szkolenia - podkreślił Prezydent i Kanclerz założyciel Akademii Wincentego Pola doc. Henryk Stefanek.

Przewodniczący jednej z części obrad prof. dr hab. Wojciech Czarny podkreślał profesjonalne przygotowanie organizacyjne konferencji, znakomity dobór tematyczny, a także duże zainteresowanie środowiska zapaśniczego tym wydarzeniem. Wyraził również nadzieję, że takie dyskusje przyczynią się do odrodzenia zapaśniczych tradycji i sukcesów reprezentantów tej dyscypliny w Polsce i na świecie. Dr hab. Dariusz Gierczuk, prof. AWF, wyraził nadzieję, że konferencja rozpocznie cykliczną debatę nad rozwojem zapasów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

PKO BP EKSTRAKLASA
18. KOLEJKA

Wyniki:

Górnik Zabrze - Lech Poznań 2-1
Korona Kielce - Pogoń Szczecin 0-0
Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 1-0
Piast Gliwice - Cracovia 0-0
Puszcza Niepołomice - Jagiellonia Białystok 1-1
Radomiak Radom - GKS Katowice 1-1
Raków Częstochowa - Motor Lublin 2-2
Widzew Łódź - Stal Mielec 2-1
Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 0-3

Tabela:

1. Lech 18 38 33-14
2. Raków 18 36 25-11
3. Jagiellonia 18 35 32-25
4. Legia 18 32 36-23
5. Cracovia 18 31 36-28
6. Górnik 18 30 26-20
7. Motor 18 28 27-30
8. Pogoń 18 27 25-21
9. Widzew 18 25 24-25
10. Katowice 18 23 27-25
11. Piast 18 22 18-18
12. Radomiak 18 20 23-26
13. Stal 18 19 19-24
14. Zagłębie 18 19 16-27
15. Puszcza 18 18 17-26
16. Korona 18 18 15-27
17. Lechia 18 14 18-33
18. Śląsk 18 10 14-28

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!