Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

30 czerwca 2024 r.
19:04

W Akademii Wincentego Pola w Lublinie odbyła się konferencja „Renesans zapasów”

Autor: Zdjęcie autora grom
W Akademii Wincentego Pola w Lublinie odbyła się konferencja naukowo-dydaktyczna pt. „Renesans zapasów”
W Akademii Wincentego Pola w Lublinie odbyła się konferencja naukowo-dydaktyczna pt. „Renesans zapasów” (fot. Archiwum AWP)

Debatę zorganizowano w ramach powołanego ponad rok temu Centrum Szkolenia Kadr Trenerskich i Sędziowskich w Zapasach przez Polski Związek Zapaśniczy i Akademię Wincentego Pola (AWP) w Lublinie. W konferencji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzięło udział blisko 100 przedstawicieli klubów i stowarzyszeń związanych z zapasami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecni byli także przedstawiciele innych dyscyplin sportowych, szkół, a także przedstawiciele świata nauki, m.in. z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Politechniki Lubelskiej i Akademii Wincentego Pola.

Interesujące wykłady wygłosili: prof. dr hab. Stanisław Zaborniak, wykładowca AWP - przedstawił szkice z tradycji zapasów na świecie i w Polsce przed 1939 rokiem, Karol Łebkowski, wiceprezes Polskiego Związku Zapaśniczego d/s sędziowskich, zaprezentował interpretacje przepisów zapaśniczych w praktyce, dr hab. Dariusz Gierczuk, prof. AWF warszawskiej fili AWF w Białej Podlaskiej, zaprezentował badawcze wyniki sprawności fizycznej zapaśniczek i zapaśników, Jan Godlewski, były trener zapaśniczej reprezentacji Polski kobiet, mówił o wczesnej specjalizacji dzieci w sporcie zapaśniczym. Z kolei Grzegorz Borkowski, kierownik Departamentu Informacji i Edukacji w POLADA, przedstawił problem niedozwolonego dopingu w sporcie. Natomiast o analizie i zapobieganiu urazom w zapasach mówił Daniel Łuszczak, wykładowca AWP.

Zaprezentowana została też specjalna publikacja naukowa pt. „Renesans zapasów”, zredagowana przez pracowników naukowych AWP prof. dr hab. Stanisława Zaborniaka i Janusza Kawałko. Znalazły się w niej przedstawione wykłady, a także artykuł Marka Wałachowskiego, dyrektora sportowego PZZ, prezentujący strukturę szkolenia w PZZ. Jest także recenzja naukowa prof. dr hab. Wojciecha Czarnego, wieloletniego dziekana, a obecnie dyrektora Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej w Uniwersytecie Rzeszowskim.

- Bycie trenerem wymaga znajomości anatomii, obciążeń organizmu, umiejętności układania planów treningowych. Dzięki współpracy z Akademią Wincentego Pola, która posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną i odpowiednią infrastrukturę otwieramy nowe możliwości szkoleniowe. Ważnym argumentem dla utworzenia przy tej Akademii Centrum Szkolenia Kadr Trenerskich i Sędziowskich była popularność i wysoki poziom zapasów na Lubelszczyźnie, a także to, że Lublin jest dobrze skomunikowanym z resztą kraju miastem, co z pewnością ułatwi trenerom i sędziom dotarcie na zajęcia - mówił Andrzej Supron, prezes PZZ, jeden z najbardziej utytułowanych zapaśników, m.in. wicemistrz olimpijki mistrz świata i Europy.

Z kolei Rektor Akademii Wincentego Pola dr hab. Mariusz Korczyński, prof. AWP zauważył, iż: - Zapasy jak żadna inna dyscyplina sportu wymaga specyficznych cech determinacji i hartu ducha. Jest to nie tylko walka na macie, ale także wyzwanie dla umysłu i charakteru. Ta konferencja jest dla nas świętem nauki, wymianą doświadczeń oraz wiedzy płynącej z pracy naukowej i praktycznej w naszej dziedzinie. To wydarzenie znakomicie wpisuje się w lubelskie środowisko sportowe, a także misję naszej Akademii, która jest przyjazna zarówno zawodnikom uprawiającym zapasom ale także sportowcom z każdej dyscypliny sportowej.

- Nasza Akademia, która w  tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności jako jedyna uczelnia w Lublinie posiada kierunek wychowania fizycznego. To szansa dla sportowców z tego regionu do połączenia kariery zawodowej z edukacją. Dlatego też współpracujemy z wieloma klubami i związkami sportowymi i takim bardzo dobrym przykładem jest podpisanie porozumienia z PZZ na mocy którego zostało powołane Centrum Szkolenia Kadr Trenerskich i Sędziowskich w Zapasach. W ramach tej umowy na naszej uczelni szkoleniowcy i sędziowie będą mogli podwyższyć swoje kwalifikacje. Tą drogą chcą pójść również inne dyscypliny z którymi prowadzimy rozmowy o utworzeniu podobnych ośrodków szkolenia - podkreślił Prezydent i Kanclerz założyciel Akademii Wincentego Pola doc. Henryk Stefanek.

Przewodniczący jednej z części obrad prof. dr hab. Wojciech Czarny podkreślał profesjonalne przygotowanie organizacyjne konferencji, znakomity dobór tematyczny, a także duże zainteresowanie środowiska zapaśniczego tym wydarzeniem. Wyraził również nadzieję, że takie dyskusje przyczynią się do odrodzenia zapaśniczych tradycji i sukcesów reprezentantów tej dyscypliny w Polsce i na świecie. Dr hab. Dariusz Gierczuk, prof. AWF, wyraził nadzieję, że konferencja rozpocznie cykliczną debatę nad rozwojem zapasów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

PKO BP EKSTRAKLASA
20. KOLEJKA

Wyniki:

Korona Kielce - Motor Lublin 1-0
Lechia Gdańsk - Lech Poznań 1-0
Piast Gliwice - Legia Warszawa 1-0
Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze 3-0
Puszcza Niepołomice - Zagłębie Lubin 1-2
Raków Częstochowa - GKS Katowice 1-2
Radomiak Radom - Śląsk Wrocław 1-1
Stal Mielec - Jagiellonia Białystok 2-1
Widzew Łódź - Cracovia 1-1

Tabela:

1. Lech 20 41 37-16
2. Jagiellonia 20 38 38-27
3. Raków 20 37 26-13
4. Legia 20 33 37-25
5. Cracovia 20 33 37-29
6. Pogoń 20 33 29-21
7. Górnik 20 31 27-24
8. Katowice 20 29 30-26
9. Motor 20 29 28-32
10. Piast 20 28 22-19
11. Widzew 20 26 26-30
12. Stal 20 22 21-26
13. Zagłębie 20 22 18-29
14. Korona 20 22 17-28
15. Radomiak 20 21 24-32
16. Puszcza 20 19 19-29
17. Lechia 20 18 20-34
18. Śląsk 20 11 16-32

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!