Na przełomie 2018 i 2019 roku miasto Lubartów kompleksowo zmodernizowało swoje oświetlenie uliczne. W miejsce przestarzałych i zużywających dużo energii opraw sodowych zamontowano nowoczesne i energooszczędne oprawy typu LED. Na ulicach od razu zrobiło się widniej. Teraz miasto szykuje się do dokończenia inwestycji w latarnie.
– W chwili obecnej ubiegamy się o dofinansowanie budowy oświetlenia siedemnastu ulic w mieście oraz wymiany kolejnych 50 starych lamp – mówi Łukasz Chomicki, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Lubartów.
W ramach planowanych prac miałyby zostać wymienione istniejące oprawy sodowe i rtęciowe na terenie Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3, Przedszkola nr 5 oraz targowiska miejskiego. Ponadto od podstaw byłoby wybudowane oświetlenie przy odcinkach ulic: Mieszka I (13 latarni), Bolesława Śmiałego (13 latarni), Zygmunta II Augusta (13 latarni), Stefana Batorego (13 latarni), Topolowej (11 latarni), Jesionowej (6 latarni), Osikowej (5 latarni), Akacjowej (7 latarni), Szkolnej (5 latarni), Rumiankowej (5 latarni), Makowej (5 latarni), Chabrowej (6 latarni), Rubinowej (7 latarni), Bursztynowej (14 latarni), Ametystowej (7 latarni), łącznika pomiędzy ul. Lubelską i ul. Powstańców Warszawy (6 latarni), bocznej Nowodworskiej (8 latarni), Świerkowej (3 latarnie) i Hutniczej (1 latarnia).
Okazuje się jednak, że nie wszystkie już stojące przy drogach Lubartowa oprawy zostały wymienione podczas przeprowadzonej ponad rok temu modernizacji. – W kilku-kilkunastu miejscach pominięto pojedyncze latarnie, co nie tylko wygląda dziwnie, ale także utrudnia konserwację lamp – zauważa pan Grzegorz, mieszkaniec Lubartowa.
Urzędnicy zdają sobie sprawę z takiego stanu rzeczy, jednak nie potrafią wytłumaczyć dlaczego tak się stało. – Dokumentacja na podstawie której dokonana została wymiana lamp była opracowywana w latach 2015/2016. W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić z jakich powodów część lokalizacji nie została w niej uwzględniona – tłumaczy Łukasz Chomicki z lubartowskiego ratusza.
Wskazane przez naszego czytelnika latarnie zostaną jednak skontrolowane. – Punkty te zostaną poddane weryfikacji w celu ewentualnego wykonania w kolejnych latach – dodaje Chomicki. Jest szansa, że na części z nich jeszcze w tym roku pojawią się nowe, ledowe oprawy. Ich montaż byłby możliwy w ramach bieżącego utrzymania i konserwacji oświetlenia miasta. Potrzebne są jednak dodatkowe pieniądze w tej puli. – Jest to zasadne, natomiast finalnie będzie to zależało od możliwości przeznaczenia na ten cel dodatkowych środków w budżecie miasta – kończy Chomicki.
W przypadku znalezienia niezbędnych funduszy nowe oprawy pojawią się m. in. przy ul. Partyzanckiej, Spacerowej, Mickiewicza czy pieszym łączniku ul. Legionów z ul. Lubelską (na wysokości dawnego przedszkola).