16 i 17 listopada w Lublinie pielęgniarki będą mogły skorzystać z bezpłatnych szkoleń dotyczących opieki długoterminowej, na którą jest coraz większe zapotrzebowanie. Zgodnie z prognozą GUS, Lubelskie znajdzie się w grupie województw, gdzie proces starzenia się społeczeństwa będzie postępował najszybciej.
– Dlatego rozwój opieki długoterminowej jest tak ważny. Pamiętajmy, że nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do pobytu np. w domach pomocy społecznej, coraz częściej chodzi o zapewnienie profesjonalnej opieki w domu chorego – zaznacza Andrzej Tytuła, przewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie. – Już dziś coraz więcej pielęgniarek kształci się w tym kierunku, przy czym zapotrzebowanie na specjalistów opieki długoterminowej stale rośnie.
Pomóc ma Akademia Opieki Długoterminowej, nad którą patronat objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Podczas pierwszej edycji bezpłatne szkolenia odbędą się m.in. w Lublinie (16–17 listopada, hotel Hampton by Hilton, al. Kompozytorów Polskich 1).
Pielęgniarki będą mogły zdobyć wiedzę teoretyczną z zakresu żywienia, rehabilitacji, leczenia ran i odleżyn, a potem wykorzystać ją podczas warsztatów praktycznych.
– Przygotowując program merytoryczny wyszliśmy od potrzeb osób, którym świadczone są usługi w domu, a więc głównie pacjentów neurologicznych, a także osób starszych i przewlekle chorych, cierpiących często z powodu odleżyn - wylicza dr n. med. Przemysław Matras, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, który będzie prowadził zajęcia żywieniowe w ramach Akademii w Lublinie. Dodaje, że opieka długoterminowa dotyczy także pacjentów onkologicznych, wymagających wsparcia żywieniowego oraz osób niepełnosprawnych.
Program Akademii Opieki Długoterminowej to aż 14 godzin wykładów i warsztatów. Połowa dotyczy leczenia żywieniowego, m.in. niedożywienia, wskazań do wsparcia żywieniowego, finansowania procedury żywieniowej.
– Wcześnie wprowadzone żywienie medyczne nie tylko zwiększa komfort życia pacjenta, ale też ma realny wpływ na proces leczenia czy rehabilitacji – podkreśla Matras. – Dlatego decyzję o jego włączeniu powinno się podejmować już w momencie, kiedy pojawia się ryzyko niedożywienia.
Pielęgniarki, które chcą wziąć udział w szkoleniu muszą zarejestrować się poprzez stronę www.pielegniarki.prenatalis-polska.pl. Szczegóły pod nr tel. 887 118 118 i 887 119 119.