Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

12 lipca 2021 r.
20:35

W tej gminie prawie wcale nie chcą się szczepić. "Skusił mnie milion. Zdrowie na drugim miejscu"

161 16 A A

Niektórych przekonał milion do wygrania w loterii, innych ułatwienia w przekraczaniu granic. Wciąż jednak w Sernikach większość nie chce się szczepić. Jak dotąd nie zaszczepił się nawet wójt, chociaż on, jak twierdzi, na pewno to zrobi. I zapowiada własną loterię dla szczepiących się.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Senne poniedziałkowe przedpołudnie w Sernikach w powiecie lubartowskim. Na parkingu obok Urzędu Gminy stoi szczepieniobus wysłany w region przez wojewodę lubelskiego. Bus z lekarzem i pielęgniarką od początku lipca odwiedza te miejscowości, w których jest problem ze szczepieniami. W Sernikach do wczoraj zaszczepiło się zaledwie 18,9 proc. mieszkańców. To drugi najgorszy wynik w województwie, zaraz po Tereszpolu w powiecie biłgorajskim. Pod namiotem na krzesełkach siedzi kilka osób. Ale nie wszyscy czekają na szczepienie, niektórzy korzystają z cienia, bo żar leje się z nieba. W 2,5 godziny od rozpoczęcia akcji zaszczepiło się tu jedynie 27 osób.

Pan Józef, rocznik 1955, podczas ukłucia przez pielęgniarkę trochę się krzywi. Kiedy pytam czy bolało, zaprzecza.

– W ogóle nie bolało i nie boli, mówię poważnie – śmieje się głośno. – Przyszedłem bo byłem przejazdem, wiozłem żonę do lekarza w Lubartowie i przy okazji zobaczyłem, że szczepią.

Czemu nie zaszczepił się wcześniej? – A wybrać się gdzieś, wie pan, jak to na wsi. Jechać gdzieś do Lubartowa, czy jeszcze dalej – tłumaczy. Do szczepień podchodzi jednak pozytywnie. Żona, którą wiózł do lekarza, swoją dawkę ma umówioną na sobotę, w Lubartowie.

Pan Zdzisław przed chwilą przyjął szczepionkę, a teraz czeka kwadrans pod namiotem na wszelki wypadek, gdyby jego organizm źle przyjął ukłucie.

– Skusił mnie milion – nie owija w bawełnę.

A zdrowie? – dopytuję.

– A zdrowie to na drugim miejscu – odpowiada.

Jak dodaje, wcześniej bał się szczepienia: – Różnie się o tym mówi. Dopiero ten milion mnie zmobilizował.

– Dużo jest osób z wątpliwościami dotyczącymi szczepień. Przychodzą osoby, które opowiadają o negatywnych skutkach po szczepieniach. My te mity staramy się prostować i mówimy jak to wygląda naprawdę, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne i nie trzeba tak bardzo się ich obawiać – mówi Aleksander Sławiński, lekarz z Instytutu Medycyny Wsi, który od początku lipca jest w tournee szczepionkowym po regionie.

Potrzebna promocja z ambony

– Zdarzają się sytuacje, gdzie już od samego rana ustawiają się do nas kolejki. Tak było np. w Łukowie i Stoczku Łukowskim, kiedy w ciągu kilku godzin zaszczepiliśmy w każdej z gmin około 150 osób. Natomiast zdarzają się również gminy, gdzie tych chętnych do szczepień nie ma – dodaje Sławiński.

Dlaczego w Sernikach szczepienia idą opornie? – Jesteśmy gminą rolniczą, był sezon truskawkowy, ludzie nie mieli za bardzo czasu – tłumaczy Paweł Woźniak, wójt Sernik. Przekonuje, że znaczenie ma również spadek liczby zakażeń w Polsce, co powoduje zmniejszone zainteresowanie szczepionkami. Sam wójt również jeszcze się nie zaszczepił. Przeszedł zakażenie koronawirusem więc ma odporność jako ozdrowieniec. Chciał nawet zaszczepić się w poniedziałek, ale ostatecznie musiał poczekać, bo w przyszłym tygodniu organizuje akcję honorowego oddawania krwi, w której sam również chce wziąć udział. A od lekarza usłyszał, że gdyby się zaszczepił, nie mógłby oddać krwi. – Ale zaszczepię się zaraz potem. Innych też do tego namawiam – przekonuje Woźniak.

Lekarz ze szczepieniobusa przekonuje, że duże znaczenie w powodzeniu takich akcji ma promocja. – W internecie, lokalnych mediach, ale również w kościołach. Słyszymy od mieszkańców, że to jest duży czynnik motywujący aby pójść na szczepienie – przekonuje Aleksander Sławiński.

– Jak tylko w czwartek dowiedziałem się, że w poniedziałek mamy busa to zaraz powiesiliśmy ogłoszenia w całej gminie, też na stronie internetowej i Facebooku. Byłem też u księdza proboszcza, który ogłaszał w niedzielę – przekonuje wójt Woźniak. I dodaje, że myśli o własnej „sernickiej” loterii, jak tylko dostanie pieniądze z rządu na promocję szczepień.

We wtorek szczepieniobus będzie w Kamionce (9-13) i Abramowie (14-17) oraz w Janowie Lubelskim (9-16).

Tu był już szczepieniobus. Statystyki

Powiat łukowski, 5-11 lipca – 770 osób zaszczepionych

  • Serokomla – 107 osób zaszczepionych;
  • Adamów – 64;
  • Wojcieszków – 59;
  • Krzywda – 71;
  • Stanin – 45;
  • Wola Mysłowska – 38 osób;
  • Stoczek Łukowski – 154;
  • Łuków – 155;
  • Trzebieszów – 77.

Powiat janowski, 7-9 lipca – 68 osób

  • Batorz – 9;
  • Modliborzyce – 8;
  • Potok Wielki – 18;
  • Godziszów – 28;
  • Chrzanów – 5.

Weekend, 10-11 lipca, imprezy w regionie – 86 osób

  • Wojciechów – 13;
  • Janowiec – 29;
  • Rososz – 44.

Mobilny punkt w kontenerze w Chełmie – 477 osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium