Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 października 2022 r.
17:04

W Zamościu wiele gorzkich słów pod adresem rządzących. Ludzie mówią o wysiedleniach

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 13 A A

Stop złodziejskim wywłaszczeniom – takie było główne hasło marszu zorganizowanego w sobotę w Zamościu przez przeciwników rządowych planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i prowadzących do niego linii szybkich kolei. To był już kolejny taki protest. Na pewno nie ostatni. Tym razem jeszcze pokojowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trasę z parkingu w pobliżu kolejowego przystanku Zamość Starówka ulicami Peowiaków i Piłsudskiego aż na Rynek Wielki w Zamościu przeszło kilkaset osób. Nie dało się ich nie zauważyć i nie usłyszeć. Mieszkańcy miasta i gminy Zamość, ale również Izbicy i okolic oraz Krasnegostawu i sąsiadujących z nim miejscowości szli z transparentami, wznosząc co chwila głośne okrzyki. Były gwizdy, wyły syreny.

Podobnie jak przy poprzednich protestach wszyscy jasno mówili „tak” dla rozwoju Polski, ale równie kategorycznie „nie” dla sposobu, w jaki rząd oraz powołana przez niego spółka CPK zamierza swoją inwestycję realizować. Tym razem pod adresem rządzącej partii i jej koalicjantów padło wyjątkowo wiele gorzkich słów, a także zapowiedzi, że podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych oburzeni ludzie pokażą władzy, jaki mają stosunek do jej sposobu rządzenia. Atmosferę znacząco podgrzewali obecni na marszu działacze Agrounii.

Kiedy była mowa o ludziach, którzy w związku z rządową inwestycją mieliby stracić swoje domy, firmy, pola, równie często jak słowo „wywłaszczenia” pojawiało się określenie „wysiedlenia”. Protestujący przekonywali, że za stawki wykupu ziemi i nieruchomości, jakie przewidywane są m.in. w procedowanej jeszcze nowelizacji Ustawy o gospodarce nieurchomościami nikt nie będzie w stanie kupić sobie domu podobnego do tego, w którym obecnie mieszka.

Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe zapłacić po 100 tys. zł za swoje słynne ławeczki w kształcie Polski, a kobiecie z Mazowsza, która zgodziła się przystąpić do Programu Dobrowolnych Nabyć pod CPK oferuje się trochę ponad 120 tys. za jej dom z garażem?”, „Czemu, jeśli jakaś firma kupuje ziemię pod inwestycję, to płaci za metr nawet 200 złotych, a nam oferuje się 5” – to tylko dwa z wielu publicznie stawianych pytań.

Ta inwestycja będzie budowana na krzywdzie ludzkiej, a coś co budowane jest na krzywdzie przynosi katastrofalne skutki. I takie same skutki odniesie ona na terenie całego kraju. Trzeba jasno powiedzieć, że nie będzie ludzi, którzy w mniejszym lub większym stopniu nie zostaną poszkodowani – przekonywał Arkadiusz Danielak z Izbicy. Mówił też o walorach turystycznych, przyrodniczych i środowiskowych, które z powodu CPK również ucierpią.

Tereny na Zamojszczyźnie, jak również w powiecie krasnostawskim to ziemie, które żywią tysiące Polek i Polaków, a zostaną bezpowrotnie zabetonowane – argumentował Tadeusz Szymańczak, rolnik z województwa mazowieckiego, który już kolejny raz uczestniczył w proteście w naszym regionie.

W sobotnim marszu szli przede wszystkim ci, którzy obawiają się, że mogą zostać pozbawieni dachu nad głową, często były to wielopokoleniowe rodziny.

– Proponując nam złodziejskie odszkodowania wyrzucą nas po prostu na bruk – mówiła z żalem Joanna Maślana ze Zwódnego pod Zamościem, organizatorka protestu. – My naszych domów nie opuścimy. Przewiduję, że dojdzie do rozwiązań siłowych. Ta władza chyba tylko to potrafi – podsumował Szymańczak.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weekend z historią w Kozłówce
10 listopada 2024, 10:00

Weekend z historią w Kozłówce

Weekend w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapowiada się niezwykle atrakcyjnie! Z okazji jubileuszu 80-lecia Muzeum, w niedzielę (10 listopada) odbędzie się pełne atrakcji wydarzenie - „Polowanie na historię, czyli… Dzień Otwartych Drzwi Muzeum Zamoyskich w Kozłówce”.

Samuel Mraz strzelił ostatnio swojego czwartego gola w tym sezonie

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Wygra ten, kto będzie miał piłkę

Po bardzo dobrym meczu z Pogonią Szczecin piłkarze Motoru będą chcieli pójść za ciosem w Gliwicach. Drużyna Mateusza Stolarskiego z tamtejszym Piastem zagra w piątek o godz. 18. Transmisję zapowiada Canal+ Sport 3 i Canal+ Sport 5.

Ogromny pożar pustostanu w Lublinie. W środku byli bezdomni

Ogromny pożar pustostanu w Lublinie. W środku byli bezdomni

W nocy spłonął pustostan przy ulicy Nadbystrzyckiej w Lublinie. Trzy osoby bezdomne, który były w środku, nie przeżyły.

Pół dnia bez wody. PGK remontuje sieć

Pół dnia bez wody. PGK remontuje sieć

Od godz. 7.30 do 14 nie będzie dzisiaj wody w części Zamościa. Przerwa w jej dostawie jest spowodowana modernizacją.

Już w piątek siatkarze Bogdanki LUK Lublin zagrają w Częstochowie

Rywal, którego nie można lekceważyć. Bogdanka LUK Lublin gra w Częstochowie

Przed Bogdanką LUK Lublin piątkowy mecz w Częstochowie ze Steam Hemarpol Norwidem. Pierwszy gwizdek o godzinie 17.30

Lubelskie. Powstaje nowa placówka Straży Granicznej

Lubelskie. Powstaje nowa placówka Straży Granicznej

Mówiło się o tym od 20 lat, aż w końcu czas na realizację. W Ulhówku rusza budowa placówki Straży Granicznej.

Informacja prezydenta miasta Lublin

Informacja prezydenta miasta Lublin

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła

Gdy zachodzi słońce, w Ogrodzie Botanicznym UMCS dzieje się prawdziwa magia. A raczej nauka. To za sprawą Lumina Park, w którym w tym roku góruje patronka uczelni Maria Skłodowska-Curie.

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy

Choć tabliczki z napisami „Rafał do boju!”, czy „Rafał = pozytywna energia Polaków” zdają się sugerować co innego, to jak twierdzą wszyscy związani z Koalicją Obywatelską politycy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pojawił się w Lublinie w ramach dyskusji samorządowych, a nie kampanii wyborczej. Na spotkaniu z politykiem pojawiło się wielu mieszkańców i duża część lubelskich samorządowców. Głównym tematem było jednak bezpieczeństwo i sytuacja międzynarodowa.

Rak szlachetny powrócił do domu

Rak szlachetny powrócił do domu

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Do końca roku można zgłaszać projekty na mural, który ma obrazować jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Można wygrać 12 tys. zł.

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

W centrum Lublina nie będzie ciepłej wody i ogrzewania. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace na sieci ciepłowniczej.

Autobusy wodorowe już u właściciela. Dziś była pierwsza przejażdżka.
galeria

Świdnik wrzuca drugi bieg, aby poprawić komunikację

Miasto stawia na innowacje w transporcie publicznym – nowe autobusy wodorowe, mają poprawić komfort mieszkańców i wesprzeć ochronę środowiska. To krok w kierunku nowoczesnej, ekologicznej komunikacji, który jednocześnie umacnia współpracę Świdnika z regionem.

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Tegoroczny sezon na lubelskim lotnisku trwał wyjątkowo długo, co przekłada się na wyniki. Jest lepiej niż w zeszłym roku.

Krzysztof Komorski Wojewoda Lubelski
Wojewoda Lubelski

Komentarz po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA

Po pierwsze: fundamentalne, szacunek dla wyboru Amerykanów, prezydent Donald Trump dostał bardzo silny mandat zaufania, należy uznać ten wybór i przystosować się do współpracy z jego administracją.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium