Polacy postawili na wakacje w kraju – tak wynika z raportu podsumowującego lato 2020. Najchętniej na miejsce wypoczynku wybieraliśmy morze i góry. Mało kto poszukiwał noclegu na Lubelszczyźnie.
– Przeanalizowaliśmy, gdzie turyści poszukiwali noclegu w letnich miesiącach, uwzględniając dane pochodzące z portalu Nocowanie.pl w okresie od czerwca do sierpnia 2020. – mówi Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl i dodaje, że w tym czasie portal odwiedziło blisko 8 milionów użytkowników, czyli o około 1 mln więcej niż w 2019 roku.
Polska, morze, góry
Z danych wynika, że Polacy w tym roku postawili na wakacje w kraju. Najczęściej – jak co roku – wybieraliśmy wypoczynek w miejscowościach województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego. O noclegi tam pytało po 24 proc. turystów korzystających z portalu.
Najczęściej zapytania dotyczyły:
- Mielna,
- Sarbinowa,
- Pobierowa,
- Kołobrzegu,
- Władysławowa,
- Łeby,
- Krynicy Morskiej,
- Karwi,
- Jastarni.
18 proc. zapytań dotyczyły województwa małopolskiego z naciskiem na:
- Zakopane,
- Szczawnicę,
- Krościenko nad Dunajcem,
- Krynicę-Zdrój,
- Białkę Tatrzańską.
Co ciekawe Kraków – rok temu będący w top 3 miast w Małopolsce, teraz znalazł się poza pierwszą dziesiątką.
Z kolei najmniej popularne wakacyjne kierunki to województwa: łódzkie, lubuskie i opolskie.
Jeśli chodzi o województwo lubelskie, to nie cieszyło się powodzeniem. Wypoczynkiem tu było zainteresowanych tylko 3 proc. użytkowników Nocowanie.pl
Ceny nie szalały
Okazuje się także, że więcej turystów w kraju nie sprawiło, że ceny wypoczynku skoczyły w górę. Z raportu wynika, że ceny podniosło jedynie 17,6 proc. właścicieli obiektów noclegowych . Większość prowadzących biznes noclegowy (56,6 proc.) zadeklarowała utrzymanie stałych cen, a 23,8 proc. nawet je obniżyło.
I tak średnia cena noclegu na wybrzeżu nie odbiegała od ubiegłorocznej – nadal wynosiła nieco ponad 50 złotych.
Podobnie jak rok temu najdroższy był nocleg w Międzyzdrojach – średnio 65 złotych. Najtańsze było nocowanie w Sarbinowie (42 złote), Karwii i Władysławowie (średnio po 47 złotych za nocleg).
Podobną kwotę trzeba było zapłacić za nocleg w górskich miejscowościach, a średnia cena noclegu w Zakopanem była nawet niższa niż rok temu i wynosiła 56 złotych. Najdroższe noclegi w górach były w Szczyrku – około 60 złotych, a najtańsze w Krościenku nad Dunajcem (40 złotych), Murzasichlach (42 złote) lub w okolicach Jeziora Solińskiego – nocleg w Polańczyku i Solinie kosztował średnio niewiele ponad 45 złotych.