Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lipca 2024 r.
18:25

Wakacyjny przegląd: budowy i remonty w Lublinie

0 A A
Budowa przedłużenia ulicy Lubelskiego Lipca ’80 od Areny Lublin do ronda pod wiaduktem na ulicy Krochmalnej
Budowa przedłużenia ulicy Lubelskiego Lipca ’80 od Areny Lublin do ronda pod wiaduktem na ulicy Krochmalnej (fot. DW)

Kładka, chodniki, jezdnie i parkingi. Tu budowa, tam naprawa. Lato to idealny czas na naprawę i budowę miejskiej infrastruktury. Sprawdziliśmy gdzie, co i ile potrwają prace drogowe tego lata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto zamierza remontować i budować zarówno ulice jak i chodniki. Kontynuowane będą również rozpoczęte wcześniej inwe-stycje i budowy.

– Letnie miesiące, z uwagi na mniejszy ruch samochodowy, sprzyjają realizacji prac drogowych. Sukcesywna odnowa infrastruktury wpływa na komfort jazdy oraz zwiększa bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców. Dlatego co roku, w okresie wakacyjnym, staramy się wykonywać remonty oraz naprawy jezdni i chodników. Część zadań realizujemy wspólnie i w porozumieniu z przedstawicielami Rad Dzielnic w ramach projektu Plan dla Dzielnic i ze środków rezerwy celowej, a część zgodnie z przyjętym planem remontów na drugie półrocze – komentuje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

W czasie wakacji miasto zaplanowało wykonanie następujących inwestycji:
 naprawa schodów przy ul. Tumidajskiego 22
 ulepszenie nawierzchni ul. Plebańskiej oraz bocznej ul. Mełgiewskiej
 ułożenie kruszywa na gruntowym odcinku ul. Żeglarskiej
 nowa nawierzchnia na parkingu ul. Poturzyńskiej
 wykonanie nowej nawierzchni na odcinkach ulic: Kołaczkowskiego, Szczepańskiego, Jawłowskiego, Skubiszewskiego, Kory-znowej, Czumy, Kosynierów, Ziemiańskiej, Sekwojowej, Jeżynowej oraz parkingu przy ul. Laurowej, Raginisa, Bołłbotta, Gołę-biowskiego, Kasprowicza, Kijańskiej, Zadębie
 wykonanie nowej nawierzchni na odcinkach ulic: Węglinek, Folwarcznej, Poloniusza, Zamkowej, Abelarda
 remont ul. Bajkowskiego i Świętoduskiej
 remont odcinków ul. Wrocławskiej, Namysłowskiego, Ćwiklińskiej
 remont odcinków chodnika ulic: Długiej, Elektrycznej, Motorowej, Przyjaźni
 nowa nawierzchni na odcinku chodnika w ul. Leszka Czarnego

Kilka kolejnych inwestycji jest już rozpoczętych i w trakcie tych wakacji będzie kontynuowane.
Najszybciej, bo jeszcze w lipcu, powinien zakończyć się remont ulicy Wertera. Niewiele później bo najpóźniej do końca września zakończyć ma się przebudowa kładki nad ulicą Filaretów.

Wszystko wskazuje na to, że wykonawca z remontem się wyrobi, ponieważ od środy rozpoczął się ostatni etap inwestycji, a jak informowała Monika Fisz z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w połowie sierpnia powinny rozpocząć się procedury odbioru kładki. Do tego czasu wykonawca, czyli spółka Primost Serwis z Będzina, zakończy prace z branży mostowej oraz wykona prace brukarskie, czyli naprawę chodników oraz schodów prowadzących na kładkę.


Na kładce wykonano już większość zaplanowanych prac. Wymieniono ażurową powierzchnię kładki na pełną, po której łatwiej będzie się poruszać. Pojawiły się również nowe balustrady, a wszystkie stalowe elementy zostały zabezpieczone antykorozyjnie. Prace kosztowały miasto 4,1 mln zł.

 

Pozostałe inwestycje powinny zakończyć się już po wakacjach albo w przyszłym roku.
Te, których czas zakończenia przewidziany jest na 2025 rok to kluczowe i strategiczne inwestycje infrastrukturalne podjęte przez miasto w ostatnich latach.

Zaliczają się do nich budowa przedłużenia ulicy Lubelskiego Lipca ’80 od Areny Lublin do ronda pod wiaduktem na ulicy Krochmalnej czy przedłużenia ulicy Węglarza. W przyszłym roku zakończyć się mają również prace na ulicy Sławinek i ulicy Zorza.

Na przedłużeniu ulicy Węglarza trwa obecnie drugi etap prac. Wiąże się to z utrzymaniem tylko jednego pasa ruchu w dwóch kierunkach. Dodatkowo, na czas prac związanych z robotami sieciowymi w pasie drogowym, nastąpi częściowe zamknięcie chodnika i zatoki postojowej przy ul. Strzembosza.

Zmiany obejmują również obsługę pojazdów komunikacji miejskiej w tym rejonie. Autobusy mają możliwość zawracania na skrzyżowaniu ulic: Węglarza-Walecznych-Strzembosza oraz postoju w zatoce przy ul. Węglarza (po stronie sklepu Stokrotka) – jako przystanek końcowy i początkowy.
Takie utrudnienia potrwają do połowy sierpnia. W tym czasie drogowcy wykonają przejścia poprzeczne przez ul. Kłopotowskiego siecią ciepłowniczą i siecią wodociągową. Docelowo powstanie nowa infrastruktura drogowa o łącznej długości około 2,6 km. Przedłużona ul. Węglarza od ul. Walecznych do ul. Trześniowskiej obejmie dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu i na części jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości odpowiednio 3,5 m i 3 m.

Projekt zakłada realizację zaplecza dla transportu publicznego, dwustronnych chodników i ścieżek ro-werowych, sygnalizacji i oświetlenia drogowego, a także kanalizacji.

Z kolei na Lubelskiego Lipca ’80 od czerwca zamknięta jest ul. Ciepła na odcinku od ul. Betonowej do ul. Przeskok. Są tam prowadzone roboty sanitarne. Takie utrudnienia potrwają do końca sierpnia. Na terenie budowy przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80 widać już główny przebieg drogi oraz ciągów pieszych i rowerowych.
Drogowcy zakończyli palowanie (ok. 9,5 tys. kolumn betonowych) i zamontowali dodatkowe wzmocnienie w formie blisko 70 tys. m2 materacy z geosiatki wypełnionych kruszywem.

Od początku lipca wykonywane są warstwy bitumiczne. Na całej długości będzie to droga dwujezdniowa, trzypasowa, z buspa-sami, kanalizacją deszczową oraz oświetleniem ulicznym. Będą chodniki, ścieżki rowerowe i dwie sygnalizacje świetlne.
Poza tymi dużymi inwestycjami miasto kontynuuje prace przy rozbudowie ul. Wallenroda, Zorza, Montażowej i Samsonowicza, budowę ulic Sławinek i Kruszynowej. W okresie wakacyjnym planowane jest również rozpoczęcie prac na ul. Janowskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Póki co ulicą Łukasińskiego można jeździć normalnie

A jednak przejezdna. Zamkną ulicę z poślizgiem

Nie 16, jak zapowiadano, ale 23 września zostanie zamknięta dla ruchu ulica Łukasińskiego na Starym Mieście w Zamościu. To konieczne, bo na całej długości ma być naprawiana.

Kancelaria frankowa we Wrocławiu – Profesjonalna pomoc prawna

Kancelaria frankowa we Wrocławiu – Profesjonalna pomoc prawna

Gdy stajesz w obliczu problemów z kredytem frankowym, to odpowiednie wsparcie prawnika staje się niezwykle istotne. Kancelaria frankowa we Wrocławiu to miejsce, gdzie znajdziesz specjalistyczną pomoc w walce z bankami i zrozumiesz, jak ważna jest odpowiednia analiza umowy kredytowej.

Szymon Ładniak na testach w DTM
film

Szymon Ładniak na testach w DTM

DTM to legendarna seria wyścigowa. W Niemczech jest ona ubóstwiana przez miejscowych kibiców, którzy licznie odwiedzają wyścigowe tory. Pojedyncze zawody potrafi oglądać nawet ponad 100 tys. widzów. Teraz zaproszenie na testy w zespole Engstler Motorsport otrzymał Szymon Ładniak. Lublinianin jest jednym z najlepszych kierowców wyścigowych w Polsce.

Doping w sporcie — czym jest? Działanie, rodzaje, jak wykryć substancje dopingujące?

Doping w sporcie — czym jest? Działanie, rodzaje, jak wykryć substancje dopingujące?

Sport jest bardzo ważnym elementem życia wielu ludzi. Jego uprawianie wymaga wytrwałości, poświęcenia, odporności psychicznej, pracy zespołowej, buduje siłę charakteru. Jednak niektórzy szukają prostego i szybkiego sposobu na poprawę swojej kondycji. Służą ku temu środki dopingujące — biologicznie czynne związki chemiczne, które w niefizjologiczny sposób zwiększają możliwości naszego organizmu do wysiłku, wiele z nich ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Doping jest powszechnie znanym problemem w świecie sportu. Stosowanie nielegalnych substancji dopingujących jest z roku na rok coraz większe, co skutkuje coraz częstszymi przypadkami dyskwalifikacji podczas zawodów sportowych.

Powodzie w Polsce. Jak działali i działają strażacy?
dzień wschodzi
film

Powodzie w Polsce. Jak działali i działają strażacy?

Na południu Polski weekendowe silne opady deszczu zgodnie z zapowiedziami spowodowały olbrzymie powodzie, porównywalne do tych z przed kilkunastu lat. Na miejsce udało się kilkunastu strażaków i kilka wozów z naszego województwa. O tym jak działają i jak mogą pomóc na miejscu w programie Dzień Wschodzi opowiada st. bryg. Michał Badach - zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Pierwsze dary dla powodzian zaczęły spływać do siedziby Straży Miejskiej w Zamościu zaraz po tym, jak prezydent miasta ogłosił, że to jeden z punktów zaplanowanych zbiórek

Zamość pomaga poszkodowanym przez powódź. Dziś rusza pierwszy transport

Dwa busy na pewno, a może jeszcze jakiś trzeci samochód zostaną dzisiaj wczesnym popołudniem spakowane i ruszą na południe Polski. To pomoc od zamościan dla wychowanków zalanego podczas powodzi domu dziecka w Kłodzku. Zbiórka darów dla poszkodowanych wielką wodą trwa. Będzie prowadzona do końca tygodnia.

Padwa Zamość wygrała dopiero po karnych, minimalna porażka AZS AWF Biała Podlaska

Padwa Zamość wygrała dopiero po karnych, minimalna porażka AZS AWF Biała Podlaska

W pierwszej kolejce nowego sezonu AZS AWF Biała Podlaska przegrał z Nielbą Wągrowiec. KPR Padwa Zamość dopiero po rzutach okazała się lepsza od beniaminka E.LINK Gwardii Koszalin.

Powroty na lubelskich scenach – przed nami Konfrontacje Teatralne

Powroty na lubelskich scenach – przed nami Konfrontacje Teatralne

Zapowiada się prawdziwa uczta dla miłośników sztuki. Nie zabraknie klasyki, która zdaniem artystów może stanowić analogię do bieżących wydarzeń. A to wszystko w przededniu wyników konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Zbigniew Jakubas o transferach, sponsorach, pensjach piłkarzy i przyszłości Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas o transferach, sponsorach, pensjach piłkarzy i przyszłości Motoru Lublin

W poniedziałek Motor Lublin przedstawił nowego wiceprezesa zarządu – Łukasza Jabłońskiego. W konferencji prasowej uczestniczył również szef beniaminka PKO BP Ekstraklasy i jego większościowy udziałowiec Zbigniew Jakubas. Jak zwykle kibice przy okazji dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na najróżniejsze tematy. Np. że Bartosz Wolski zarabiał 27 tysięcy złotych w I lidze, że prezes Jakubas konsultuje się w sprawie transferów chociażby ze Zbigniewem Bońkiem czy że jeden z letnich nabytków jest... nieporozumieniem.

Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta. Bezpłatne porady i konsultacje lekarskie
17 września 2024, 10:00

Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta. Bezpłatne porady i konsultacje lekarskie

Porady prawne, dietetyczne, diabetologiczne i pomiary ciśnienia tętniczego. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie zaprasza na obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czarna Pascha w Zgrzycie
22 września 2024, 19:00

Czarna Pascha w Zgrzycie

W najbliższą niedzielę w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt odbędzie się Czarna Pascha. To niezwykłe wydarzenie łączy w sobie black metalowe obrzędy z nowoczesną oprawą wizualną, oferując przez to unikalne doświadczenie muzyczne. Wystąpią: Batushka, Shadohm oraz Terrordome.

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej
22 września 2024, 18:00

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej

Dama polskiej piosenki, Grażyna Łobaszewska znana z takich przebojów jak: „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś” wystąpi 22 września (niedziela) w Kultowej Klubokawiarni w nowej, intymnej odsłonie.

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

”Do czwartku może się jeszcze dużo zmienić”. Z powodziami walczy spora część Europy Środkowo-Wschodniej, lecz nie przeszkadza to jednak jednemu z biur podróży, aby wysyłać tam klientów na wycieczkę.

Eliasz I.
biała podlaska

Były radny PiS wpadł na łapówkach. Jest wyrok

Eliasz I., były radny PiS z Białej Podlaskiej skazany za łapówki. Po trwającym kilka lat procesie, sąd wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc
ZBIÓRKI DARÓW

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc

Lublin, Zamość, Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw... Coraz więcej samorządów z województwa lubelskiego informuje o organizacji zbiórek darów dla mieszkańców południa Polski. Ludzie tam stracili domy, często dorobek całego życia. Potrzebują jedzenia, wody, ubrań.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty