Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 września 2023 r.
11:56

Wciąż możesz iść na studia. Jakie kierunki można wybrać?

0 A A
W marcu Uniwersytet Przyrodniczy zachęcał maturzystów do studiowania
W marcu Uniwersytet Przyrodniczy zachęcał maturzystów do studiowania (fot. Piotr Michalsk/archiwum)

Choć początek nowego roku akademickiego coraz bliżej, lubelskie uczelnie wciąż rekrutują kandydatów na studia. W ich ofertach wciąż można znaleźć sporo kierunków, na których zostały jeszcze wolne miejsca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wybór dalszej drogi kształcenia, lub z różnych przyczyn nie mogli ubiegać się o indeksy w tradycyjnej rekrutacji, nie mają już oczywiście takiego wyboru, jaki mogli mieć jeszcze w czerwcu i lipcu.
Na najbardziej obleganych kierunkach wolnych miejsc już nie ma. Propozycji wciąż jednak jest sporo.
Na uczelniach przyznają natomiast, że większego ruchu w systemach rekrutacyjnych spodziewają się po dzisiejszym ogłoszeniu wyników matur poprawkowych.

UMCS

Na największej lubelskiej uczelni wybór kierunków, na których zostały jeszcze wolne miejsca, wciąż jest dość duży.
– Dodatkowy nabór jest prowadzony między innymi na: architekturę informacji, bezpieczeństwo radiacyjne, biologię, geografię, geoinformatykę, matematykę, bezpieczeństwo wewnętrzne, pedagogikę, portugalistykę, pracę socjalną, stosunki międzynarodowe czy turystykę i rekreację – wylicza Aneta Adamska, rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Pełna lista kierunków, na których trwa jeszcze nabór, znajduje się w systemie rekrutacyjnym: irk.umcs.pl. Na większości kierunków studiów pierwszego stopnia planujemy zakończenie naboru w drugiej połowie września, jednak zachęcamy do sprawdzania harmonogramów i zasad przyjęć znajdujących się w indywidualnych opisach poszczególnych kierunków na stronie rekrutacji.

KUL

Sporą listą kierunków, na których pozostały jeszcze wolne miejsca, dysponuje wciąż najstarszy uniwersytet w Lublinie.
– W ofercie znajdują się studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie, prowadzone również w języku angielskim. Na kandydatów czekają różnorodne kierunki, między innymi humanistyczne, społeczne i przyrodnicze – mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pełny wykaz można znaleźć w internetowym systemie rekrutacyjnym uczelni.
– Drugi etap rekrutacji odbywa się w trybie wolnym. Oznacza to, że osoby które spełniają warunki i poprawnie wypełnią formularz zgłoszenia,decyzję o przyjęciu na studia mają szansę otrzymać w ciągu kilku dni
– dodaje Monika Stojowska.



Politechnika Lubelska

Do 17 września czas na decyzję mają osoby zainteresowane studiowaniem na Politechnice Lubelskiej. Limit miejsc nie został jeszcze wyczerpany na: budownictwie (Wydział Budownictwa i Architektury), elektrotechnice, inżynierii multimediów i inżynoerskich zastosowaniach informatyki w elektrotechnice (Wydział Elektrotechniki i Informatyki), energetyce, inżynierii odnawialnych źródeł energii, inżynierii recyklingu i inżynierii środowiska (Wydział Inżynierii Środowiska), inżynierii biomedycznej, inżynierii pojazdów, mechanice i budowie maszyn, robotyzacji procesów wytwórczych, transporcie oraz zarządzaniu i inzynierii produkcji (Wydział Mechaniczny), edukacji techniczno-informatycznej, inżynierii bezpieczeństwa, inżynierii i analizie danych oraz matematyce (Wydział Podstaw Techniki).
– Ogłoszenie osób zakwalifikowanych na studia nastąpi 19 września. Osoby te będą miały czas na dostarczenie dokumentów od 20 do 22 września. Złożenie dokumentów jest niezbędnym krokiem w drodze do przyjęcia na studia – przypomina Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

 

Uniwersytet Przyrodniczy

U przyrodników drugi nabór trwa do 18 września.
– Nadal oferujemy atrakcyjne i ciekawe kierunki studiów, chociaż ich oferta sukcesywnie się zmniejsza. Wyczerpaliśmy już limit miejsc w drugim naborze na przykład na kierunku inżynierskim transport i logistyka oraz licencjackim analityka weterynaryjna – mówi Agnieszka Wasilak z Działu Rekrutacji i Promocji UP.
Do wyboru wciąż jest ponad 30 kierunków studiów pierwszego stopnia.
Na liście są między innymi ekonomia, gospodarka przestrzenna, zootechnika, architektura krajobrazu, ekoenergetyka, czy biotechnologia. Wykaz jest na bieżąco aktualizowany na stronie internetowej uczelni.
– Wszyscy kandydaci , którzy w najbliższych dniach zarejestrują się w naszym systemie i spełnią warunki rekrutacji będą przyjmowani do wyczerpania wolnych miejsc na danym kierunku – zaznacza Agnieszka Wasilak.

W maju swoje Dni Otwarte zorganizował Uniwersytet Medyczny. (fot. Piotr Michalsk/archiwum)

Uniwersytet Medyczny

Także do 18 września na kandydatów czeka uczelnia medyczna. Tu wolne miejsca zostały już tylko na trzech kierunkach studiów pierwszego stopnia: higienie stomatologicznej, terapii zajęciowej oraz technikach dentystycznych.
W przypadku ostatniego z wymienionych kierunków nabór zakończy się jednak tydzień wcześniej, ze względu na obowiązkowy egzamin manualny.
Również 18 września zakończy się rekrutacja na studia drugiego stopnia. Wolne indeksy czekają jedynie na kierunku produkty farmaceutyczne i kosmetyczne – nauka i przemysł.
W tym tygodniu rozpoczęła się także trzecia tura naboru na studia anglojęzyczne na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwie i położnictwie. – W tym przypadku rejestracja potrwa do 14 września – mówi Wojciech Brakowiecki, rzecznik Uniwersytetu Medycznego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium