Choć początek nowego roku akademickiego coraz bliżej, lubelskie uczelnie wciąż rekrutują kandydatów na studia. W ich ofertach wciąż można znaleźć sporo kierunków, na których zostały jeszcze wolne miejsca.
Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wybór dalszej drogi kształcenia, lub z różnych przyczyn nie mogli ubiegać się o indeksy w tradycyjnej rekrutacji, nie mają już oczywiście takiego wyboru, jaki mogli mieć jeszcze w czerwcu i lipcu.
Na najbardziej obleganych kierunkach wolnych miejsc już nie ma. Propozycji wciąż jednak jest sporo.
Na uczelniach przyznają natomiast, że większego ruchu w systemach rekrutacyjnych spodziewają się po dzisiejszym ogłoszeniu wyników matur poprawkowych.
UMCS
Na największej lubelskiej uczelni wybór kierunków, na których zostały jeszcze wolne miejsca, wciąż jest dość duży.
– Dodatkowy nabór jest prowadzony między innymi na: architekturę informacji, bezpieczeństwo radiacyjne, biologię, geografię, geoinformatykę, matematykę, bezpieczeństwo wewnętrzne, pedagogikę, portugalistykę, pracę socjalną, stosunki międzynarodowe czy turystykę i rekreację – wylicza Aneta Adamska, rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Pełna lista kierunków, na których trwa jeszcze nabór, znajduje się w systemie rekrutacyjnym: irk.umcs.pl. Na większości kierunków studiów pierwszego stopnia planujemy zakończenie naboru w drugiej połowie września, jednak zachęcamy do sprawdzania harmonogramów i zasad przyjęć znajdujących się w indywidualnych opisach poszczególnych kierunków na stronie rekrutacji.
KUL
Sporą listą kierunków, na których pozostały jeszcze wolne miejsca, dysponuje wciąż najstarszy uniwersytet w Lublinie.
– W ofercie znajdują się studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie, prowadzone również w języku angielskim. Na kandydatów czekają różnorodne kierunki, między innymi humanistyczne, społeczne i przyrodnicze – mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pełny wykaz można znaleźć w internetowym systemie rekrutacyjnym uczelni.
– Drugi etap rekrutacji odbywa się w trybie wolnym. Oznacza to, że osoby które spełniają warunki i poprawnie wypełnią formularz zgłoszenia,decyzję o przyjęciu na studia mają szansę otrzymać w ciągu kilku dni
– dodaje Monika Stojowska.
Politechnika Lubelska
Do 17 września czas na decyzję mają osoby zainteresowane studiowaniem na Politechnice Lubelskiej. Limit miejsc nie został jeszcze wyczerpany na: budownictwie (Wydział Budownictwa i Architektury), elektrotechnice, inżynierii multimediów i inżynoerskich zastosowaniach informatyki w elektrotechnice (Wydział Elektrotechniki i Informatyki), energetyce, inżynierii odnawialnych źródeł energii, inżynierii recyklingu i inżynierii środowiska (Wydział Inżynierii Środowiska), inżynierii biomedycznej, inżynierii pojazdów, mechanice i budowie maszyn, robotyzacji procesów wytwórczych, transporcie oraz zarządzaniu i inzynierii produkcji (Wydział Mechaniczny), edukacji techniczno-informatycznej, inżynierii bezpieczeństwa, inżynierii i analizie danych oraz matematyce (Wydział Podstaw Techniki).
– Ogłoszenie osób zakwalifikowanych na studia nastąpi 19 września. Osoby te będą miały czas na dostarczenie dokumentów od 20 do 22 września. Złożenie dokumentów jest niezbędnym krokiem w drodze do przyjęcia na studia – przypomina Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.
Uniwersytet Przyrodniczy
U przyrodników drugi nabór trwa do 18 września.
– Nadal oferujemy atrakcyjne i ciekawe kierunki studiów, chociaż ich oferta sukcesywnie się zmniejsza. Wyczerpaliśmy już limit miejsc w drugim naborze na przykład na kierunku inżynierskim transport i logistyka oraz licencjackim analityka weterynaryjna – mówi Agnieszka Wasilak z Działu Rekrutacji i Promocji UP.
Do wyboru wciąż jest ponad 30 kierunków studiów pierwszego stopnia.
Na liście są między innymi ekonomia, gospodarka przestrzenna, zootechnika, architektura krajobrazu, ekoenergetyka, czy biotechnologia. Wykaz jest na bieżąco aktualizowany na stronie internetowej uczelni.
– Wszyscy kandydaci , którzy w najbliższych dniach zarejestrują się w naszym systemie i spełnią warunki rekrutacji będą przyjmowani do wyczerpania wolnych miejsc na danym kierunku – zaznacza Agnieszka Wasilak.
Uniwersytet Medyczny
Także do 18 września na kandydatów czeka uczelnia medyczna. Tu wolne miejsca zostały już tylko na trzech kierunkach studiów pierwszego stopnia: higienie stomatologicznej, terapii zajęciowej oraz technikach dentystycznych.
W przypadku ostatniego z wymienionych kierunków nabór zakończy się jednak tydzień wcześniej, ze względu na obowiązkowy egzamin manualny.
Również 18 września zakończy się rekrutacja na studia drugiego stopnia. Wolne indeksy czekają jedynie na kierunku produkty farmaceutyczne i kosmetyczne – nauka i przemysł.
W tym tygodniu rozpoczęła się także trzecia tura naboru na studia anglojęzyczne na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwie i położnictwie. – W tym przypadku rejestracja potrwa do 14 września – mówi Wojciech Brakowiecki, rzecznik Uniwersytetu Medycznego.