Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

24 października 2022 r.
16:59

Więźniowie nie chcą tracić czasu za kratkami. Zapisali się na studia na KUL

0 7 A A

Kolejnych 24 więźniów rozpoczęło studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim prowadzone w Areszcie Śledczym w Lublinie. Studenci trafiają tu z zakładów karnych w całej Polsce. – Żeby nie tracić czasu w miejscu, w którym się znaleźliśmy – podkreśla wielu z nich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sumie za więziennymi murami kształci się obecnie 50 osób. Studia mogą rozpocząć, jeśli posiadają maturę i spełnią tzw. warunki penitencjarne. Informacje o naborze są rozsyłane do ponad 100 zakładów karnych w całym kraju. Zakwalifikowani kandydaci za zgodą okręgowego dyrektora Służby Więziennej są przenoszeni do Lublina, gdzie kontynuują odbywanie kary z możliwością studiowania.

– Chciałbym wprowadzić w swoje życie coś nowego. Skoro już trafiłem do więzienia, to chciałbym, żeby ten czas nie był zmarnowany – mówi Piotr, który właśnie rozpoczął pierwszy rok studiów licencjackich.

Podobne motywy miał Maciej, któremu życie studenckie nie jest obce. Na wolności studiował prawo oraz biznes i zarządzanie. – Powiem szczerze, że jest podobnie jak w przypadku studiowania poza murami aresztu. Na pewno dużo ułatwiłby internet, do którego nie mamy tu dostępu. Radzę sobie dzięki pomocy osób z zewnątrz, które znajdują, drukują i wysyłają mi pocztą materiały. Dostajemy skrypty od wykładowców, możemy korzystać z biblioteki, jesteśmy więc w stanie opanować wszystkie przedmioty – opisuje.

Artur ma już tytuł licencjata, uzyskany w areszcie przy ul. Południowej. Teraz rozpoczął studia magisterskie. 

Mam dość długi wyrok, ale powoli będę kończył odbywanie kary. Jednak uważam, że trzy lata temu podjęcie studiów było dobrym sposobem na zagospodarowanie czasu. Nie chodzi nawet o to, żeby on szybciej mijał, ale o to, żeby go nie zmarnować – mówi. I dodaje, że wstępnie już wie, co chciałby robić po wyjściu na wolność. – Mam kilka pomysłów związanych z uzyskaniem certyfikatów, do których będą uprawniały mnie ukończone studia. Mam nadzieję, że uda się te plany zrealizować.

Studenci w areszcie śledczym studiują na kierunku nauki o rodzinie. Ci ze studiów pierwszego stopnia kształcą się na specjalności asystent osoby niesamodzielnej. Na studiach magisterskich dostępna jest specjalizacja związana z animacją środowiska społecznego.

– Wynika to przede wszystkim z możliwości zatrudnienia absolwentów, którzy mają w swoim życiorysie karę pozbawienia wolności. Do momentu zatarcia nie wszystkie możliwości wynikające z ich studiów mogą być wykorzystane – wyjaśnia ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

I przekonuje, że innowacyjny pomysł przynosi spodziewane efekty. – Na 29 dotychczasowych absolwentów tylko dwóch wróciło na drogę kariery przestępczej, a dwóch jeszcze odbywa kary. Pokazuje to, że resocjalizacja przez edukację jest efektywna. Przede wszystkim chodzi o to, żeby więźniowie uwierzyli w swoją wartość, w swój wkład dla życia osobistego, rodzinnego, społecznego – dodaje rektor.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego zainaugurowano działalność Centrum Studiów KUL. – Studenci będą mieli do dyspozycji pięć sal dydaktycznych, pomieszczenia do konsultacji indywidualnych, salę multimedialną – wylicza ppłk. Anna Ausz, dyrektor Aresztu Śledczego w Lublinie. Inwestycja pochłonęła ok. 2 mln zł i została sfinansowana ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. – Ten pomysł się przyjął i jesteśmy zadowoleni z efektów. Widzimy, że rozpoczęcie studiów ma duży wpływ na więźniów, którzy oprócz nauki przecież pracują. Chcemy ich przygotować jak najlepiej do tego, żeby po opuszczeniu jednostki penitencjarnej mogli wrócić do normalnego funkcjonowania – podsumowuje dyrektorka aresztu.

(fot. Piotr Michalski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium