Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

2 stycznia 2017 r.
19:28

Rok pamięci o „Jastrzębiu”, legendzie polskiego podziemia

Uroczysty pochówek ekshumowanych szczątków Leona Taraszkiewicza, konferencja naukowa i bieg „Tropem wilczym”. 2017 rok będzie poświęcony „Jastrzębiowi”, legendzie polskiego podziemia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Okazją do przypomnienia dowódcy oddziału WiN jest przypadająca w przyszłym roku 70 rocznica jego śmierci.

Głównymi organizatorami poszczególnych wydarzeń będzie włodawskie Koło Światowego Związku Żołnierzy, Stowarzyszenie Chrześcijanko-Patriotyczne Ziemi Włodawskiej oraz radni PiS z Rady Powiatu Włodawskiego i Rady Miejskiej we Włodawie.

– Już 3 stycznia o godz. 16 planujemy w Miejskiej Bibliotece Publicznej konferencję popularnonaukową pod hasłem „Leon Taraszkiewicz „Jastrząb” – legenda Polskiego Podziemia Niepodległościowego” – mówi Mariusz Zańko, radny powiatowy. – Do udziału zaprosiliśmy grupę historyków, którzy badają przeszłość włodawskiego Oddziału AK-WiN. Zamierzamy przekazać gospodarzom spotkania książki poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Ponadto pracownicy IPN zapowiedzieli że przywiozą na konferencję 1,5 tys. egzemplarzy pamiętników Leona Taraszkiewicza. Będą je sprzedawać za symboliczne 7 zł.

Kolejnym przedsięwzięciem w ramach Roku „Jastrzębia” będzie zaplanowany przez Fundację Wolność i Demokracja 26 lutego ogólnopolski bieg „Tropem Wilczym”. Zawodnicy wystartują w koszulkach z wizerunkiem „Jastrzębia”.

Najważniejszym i najbardziej podniosłym momentem obchodów będzie pochówek „Jastrzębia” w jego rodzinnym mieście, czyli Włodawie.

– W tym roku przeprowadzono ekshumację szczątków Leona Taraszkiewicza, pochowanego w warunkach konspiracyjnych na cmentarzu w Siemieniu – dodaje Zańko. – Trwają jeszcze prace związane z identyfikacją wydobytych z ziemi szczątków. Materiał porównawczy pobrano od żyjącej siostry „Jastrzębia”.

– Wojewoda czeka na wyniki badań – mówi Małgorzata Tatara z biura wojewody lubelskiego. – Uroczysty, państwowy pochówek prawdopodobnie zostanie wyznaczony w terminie majowym.

Leon Taraszkiewicz zmarł 3 stycznia 1947 r. w wyniku ran odniesionych podczas ataku na stacjonującą w Siemieniu wojskową grupę ochronno-propagandową. Koledzy w tajemnicy pochowali go na tamtejszym cmentarzu i przez wiele lat mało kto wiedział o tej mogile.

– Dowodzony przez „Jastrzębia” oddział walczył na terenie Polesia Zachodniego i wsławił się wieloma brawurowymi akcjami. jedna z nich było opanowanie w lutym 1946 roku Parczewa, zajęcie w kwietniu 1946 roku lotniska Armii Czerwonej w Lubowierzu, rozbicie w następnym miesiącu plutonu wojsk NKWD, zatrzymanie w lipcu 1946 roku siostry Bolesława Bieruta Zofii Malewskiej, czy 31 grudnia 1946 roku atak na Radzyń Podlaski – mówi Grzegorz Makus, włodawski historyk, który od lat gromadzi materiały do książki poświęconej Leonowi Taraszkiewiczowi i jego bratu Edwardowi Taraszkiewiczowi, „Żelaznemu”, następcy na stanowisku dowódcy oddziału.

– Na tym tle najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem było opanowanie 22 października 1946 r Włodawy, rozbicie miejscowego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i uwolnienie 76 więzionych w nim osób.

W 2009 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie „Jastrzębia” i jego brata „Żelaznego” Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta.

Pozostałe informacje

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Twoja reputacja w sieci ma ogromne znaczenie – to od niej często zależy, czy potencjalny klient wybierze właśnie Twoją firmę. Obecność online to coś więcej niż wizytówka – to fundament zaufania i profesjonalnego wizerunku. Spójna i dobrze zaplanowana strategia internetowa może przyciągnąć nowych klientów i wyróżnić Cię na tle konkurencji.

Wizualizacja Galerii Lwowskiej w miejscu po dawnym Tesco

Nowe życie po dawnym Tesco: Galeria Lwowska na horyzoncie

Po latach niepewności i spekulacji w Chełmie szykuje się długo oczekiwana przemiana. W miejscu dawnego Tesco przy ul. Lwowskiej 24 powstanie nowoczesne centrum handlowe – Galeria Lwowska.

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Chociaż nie ma materialnej formy, jest wśród nas. Chociaż nie można zobaczyć go gołym okiem -możemy go poczuć. Chociaż łatwo go opisać – potrafi pobudzić kreatywność. Ciepło, bo to właśnie o nim mowa, towarzyszy ludziom już od setek tysięcy lat. W Lublinie dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, nie tylko ogrzewa… ale i jest częścią ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów
Watykan
galeria

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów

Dzisiaj o godz. 9 w Auli Synodu w Watykanie rozpoczęła się kongregacja generalna kardynałów związane ze śmiercią papieża Franciszka. W jej trakcie zapadnie kilka ważnych decyzji, w tym data pogrzebu Jorge Mario Bergoglio. Właśnie ją podali.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Górnik Łęczna w Lany Poniedziałek pokonał u siebie Chrobrego Głogów i odniósł piąte zwycięstwo z rzędu. O tym, że trzy punkty zostały w Łęcznej zadecydowała piękna bramka Fryderyka Janaszka. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu drużyn?

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi
QUIZ

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi

Co roku, 22 kwietnia, obchodzimy Dzień Ziemi – święto planety, która przez cały rok cierpliwie znosi nasze dobre chęci, złe nawyki i niekończące się emisje. A skoro już jesteśmy w nastroju do dbania o Ziemię, warto sprawdzić, ile tak naprawdę o niej wiemy.

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Policjanci od piątku szukają mężczyzny, który 18 kwietnia w Lublinie potrącił trzynastolatkę. Dziewczynka trafiła do szpitala. Sprawca zdarzenia uciekł nie udzielając jej pomocy.

Świeże smoothies. W czym je przechowywać?

Świeże smoothies. W czym je przechowywać?

Lubisz sięgać po smaczne, a jednocześnie zdrowe napoje, jakimi są smoothie? Powinieneś wiedzieć, że istotne jest nie tylko to, z jakich składników zostały przygotowane, ale również to, jak i w czym są przechowywane. Co powinieneś do tego wykorzystać?

ChKS Chełm rozpoczyna rywalizację w półfinale play-off

ChKS Chełm rozpoczyna rywalizację w półfinale play-off. Przeciwnikiem KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off PLS 1. Ligi ChKS Chełm zmierzy się z KPS Siedlce. Początek w hali w Chełmie o godzinie 18

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego
zdjęcia
galeria

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego

W nocy z poniedziałku na wtorek powierzchnia pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego nie zmieniła się, ale jak informują strażacy - sytuacja się stabilizuje. W akcji gaśniczej biorą udział jednostki z całego kraju, także z Lublina.

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

Jeśli prowadzisz firmę w województwie lubelskim i planujesz wprowadzić nowy produkt, usprawnić procesy w firmie lub rozpocząć działalność na nowych rynkach, masz szansę na wsparcie z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. Działanie 1.3, skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to konkretna pomoc na wdrożenie innowacji oraz B+R. Do podziału jest prawie 50 milionów złotych. Warto się pospieszyć, bo termin składania wniosków upływa już wkrótce.

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników
PLEBISCYT

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników

Na co dzień pracują w gospodarstwie, urzędzie, szkole czy prywatnej firmie. Gdy jednak zawyją syreny w remizie, ludzie są w potrzebie, zapieje czerwony kur czy dojdzie do wypadku, natychmiast stawiają się gotowi do akcji. (Nie)zwykli ludzie, strażacy-ochotnicy – to w podzięce za oddanie służbie organizujemy nasz plebiscyt „Floriany 2025 Dziennika Wschodniego”. Pula nagród wynosi aż 18 tysięcy złotych.

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

W archikatedrze lubelskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny papieża Franciszka. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Budzik.

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 10:00

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach

Przez pięć ostatnich lat zawody nie były organizowane. Ale w tym roku znów się odbędą. Ogólnopolski Cukrowniczy Bieg Uliczny w Werbowicach zaplanowano na pierwszą niedzielę po świętach.

Panie mają wychodne
Foto
galeria

Panie mają wychodne

Impreza w Helium Club była absolutnym szaleństwem! Jeśli nie udało Wam się tam być, nie martwcie się – przygotowaliśmy dla Was fotogalerię, która przeniesie Was prosto w serce tej niesamowitej nocy! Tańce, emocje, najlepsza muzyka i mnóstwo pozytywnej energii – to wszystko na zdjęciach. Zobaczcie, jak imprezował Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium