– Muzeum-Zespół Synagogalny zasługuje na tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego – przekonuje włodawski starosta. Jego zdaniem, instytucja znakomicie promuje całe województwo.
Siedzibą włodawskiego muzeum jest zabytkowy, unikalny w skali Europy kompleks budynków po dawnej gminie żydowskiej. Tworzą go wzniesiona w XVIII w. Wielka i Mała Synagoga oraz Dom Pokahalny z 1928 r. Muzealnicy wprowadzili się tu w 1983 r.
– Sztandarowym przedsięwzięciem naszego muzeum jest doroczny Festiwal Trzech Kultur – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – Od 17 lat ta impreza wpisuje się w kalendarz wydarzeń o randze ogólnopolskiej. Spektakle, koncerty, recitale, wystawy, warsztaty czy filmy ogląda po kilkanaście tysięcy osób.
Zdaniem starosty o wyjątkowości włodawskiego festiwalu decyduje jego wielokulturowość w wymiarze nie tylko historycznym, ale i współczesnym. Wartością dodaną jest bowiem panująca we Włodawie nie tylko w dniach imprezy szczególna atmosfera tolerancji wyznaniowej i narodowej.
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również wystawy organizowane poza siedzibą Muzeum, w tym także poza granicami Polski.
– Międzynarodowa wystawa „Z popiołów Sobiboru” prezentowana była w niemal całej Europie, w Austrii, Holandii, Belgii, Słowacji, Włoszech, a ostatnio w Niemczech – wylicza Romańczuk. – Z kolei wystawa „Pamięć nie zna przedawnienia” została entuzjastycznie przyjęta m.in. w Austrii, Niemczech, Holandii i na Słowacji. O możliwość zaprezentowania tych wystaw u siebie ubiegają się renomowane europejskie muzea – podkreśla.
– Naszą wizytówką jest multimedialna prezentacja „Włodawski sztetl - miasteczko, którego już nie ma” – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor muzeum. – Bliska jest nam również etnografia regionu. Staramy się także wzbogacać prezentowaną w Dużej Synagodze kolekcję oryginalnych judaików.
Ambasador Województwa Lubelskiego
Tytuły przyznawane są wybitnym osobom, instytucjom i firmom, które wniosły istotny wkład w promowanie Lubelszczyzny w kraju i poza jego granicami. Prawo zgłaszania kandydatur mają: jednostki samorządów terytorialnych (także rady gmin, miast i powiatów), organizacje i instytucje kulturalne, naukowe i gospodarcze. Laureatów wyłania kapituła. Tegoroczny werdykt ogłosi 25 lutego podczas uroczystej gali.