Budowa Miejskiego Centrum Monitoringu, remont parku przy cerkwi, przebudowa staromiejskiego Rynku i zagospodarowanie terenu po wojsku na Centrum Usług Społecznych. To przedsięwzięcia ujęte we wspólnym projekcie miasta i powiatu włodawskiego
Samorządowi partnerzy stanęli do konkursu w ramach programu rewitalizacji obszarów miejskich.
– W centrum ulokowanym w „koszarowcu” planujemy utworzyć dom pomocy społecznej, dzienny dom opieki dla osób starszych oraz mieszkania chronione – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – Ponadto chcemy tam przenieść Ośrodek Wsparcia „Przystań”. To także miejsce na Zakład Aktywizacji Zawodowej.
Starosta ma również pomysł na wykorzystanie dawnej kotłowni na planetarium i wzorem chociażby Krakowa zbudowanie przy tym obiekcie parku fizyki z około 70 urządzeniami. Jego zdaniem planetarium i park służyłyby przede wszystkim uczniom, ale też byłyby turystyczną atrakcją chociażby dla osób wypoczywających nad Jeziorem Białym.
Naturalnym gospodarzem planetarium i parku fizyki ma być miejscowy Zespół Szkół Zawodowych i II LO. Tym bardziej, że placówka ta słynie w regionie z poziomu kształcenia właśnie w dziedzinie astronomii i astrofizyki, a jej uczniowie zdobywają laury na konkursach i olimpiadach.
Wojsko wyprowadziło się z włodawskich koszar już w 1994 r. Później urządzono tam internat i sale zespołu szkół zawodowych. Od kilku lat budynek stoi pusty. Zaadaptowanie go na CUS ma kosztować około 12 mln złotych, z czego 85 proc może pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
Koordynatorem miejskiej części projektu jest Krzysztof Małecki, sekretarz Włodawy.
– Do projektu przystąpiliśmy dysponując już Programem Rewitalizacji naszego miasta – mówi Małecki. – Szczególnie zależy nam na podkreśleniu unikalnego charakteru Włodawy, który obok działań kulturalnych musi być dopełniony w sferze urbanistycznej i przestrzennej. Stawką jest kompleksowy „produkt” – Miasto Trzech Kultur.
W ramach rewitalizacji wyjątkowa przemiana czeka Rynek, któremu zostaną nadane nowe funkcje społeczne, gospodarcze i rekreacyjne. Zupełnej przebudowie ulegnie obszar, gdzie powstanie nowa płyta rynku, dwie fontanny, amfiteatr wewnątrz Czworoboku, prawie 500 mkw. terenów zielonych. Całość zostanie dopełniona podświetleniem z projektorów. Dodatkowo zakupione zostanie kilkanaście stylowych, drewnianych straganów wystawienniczych, które wpiszą się w klimat miasta z jego zabytkową zabudową i będą wykorzystywane przy organizacji przede wszystkim Festiwalu Trzech Kultur i Poleskiego Lata z Folklorem.
– W ramach Miejskiego Centrum Monitoringu powstanie 38 punktów monitoringu z 82 kamerami – dodaje sekretarz Małecki. – Odnowy doczeka się również Park przy Cerkwi, gdzie na ponad 2 tys. mkw. powstaną nowe obszary zieleni, alejki, ogrodzenie, oświetlenie i plac zabaw.