Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

28 lutego 2023 r.
8:10

Włodzimierz Karpiński zatrzymany przez CBA. Wiemy, jaki usłyszał zarzut

Autor: Zdjęcie autora RS SB
0 A A
(fot. fot. rs (archiwum))

Centralne Biuro Antykorupcyjne w poniedziałek poinformowało o zatrzymaniu byłego ministra skarbu w rządzie PO, obecnie sekretarza miasta stołecznego Warszawa, Włodzimierza Karpińskiego. To kolejna osoba, która zdaniem prokuratury brała udział w korupcyjnym procederze dotyczącym przetargów na wywóz stołecznych śmieci. Śledczy postawili mu tylko jeden zarzut.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Były szef lubelskich struktur Platformy Obywatelskiej, który od końcówki 2019 do kwietnia 2021 r. szefował Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania w Warszawie, w poniedziałek rano został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Następnie został przesłuchany w charakterze podejrzanego przez prokuratora.

O zatrzymaniu Włodzimierza Karpińskiego poinformował Stanisław Żaryn. - Mężczyzna jest podejrzanym w śledztwie, w ramach którego zatrzymano m.in. Rafała B. Sprawa dotyczy działań korupcyjnych - napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych. O podejmowanych działaniach wobec byłego ministra skarbu pisze także CBA. - Przeszukano siedem związanym z nim nieruchomości zlokalizowanych na terenie trzech województw - wylicza biuro.

Zatrzymanych jest więcej

Były poseł PO jest kolejną osobą zatrzymaną w związku z aferą korupcyjną w warszawskiej spółce komunalnej MPO. Śledztwo w tej sprawie prowadzi katowicki wydział Prokuratury Krajowej zajmujący się przestępczością zorganizowaną. Na początku lutego br. aresztowano Rafała Baniaka, byłego wiceministra skarbu, do niedawna prezesa Pracodawców RP, który podejrzewany jest o przyjęcie szeregu łapówek za ustawianie przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów z Warszawy. W ręce śledczych wpadli także Artur P. i Wojciech S. prezesi spółki FBSerwis oraz Waldemar K.

Zgodnie z ustaleniami prokuratury Baniak miał powoływać się na wpływy i załatwiać konkretnym spółkom podpisywanie intratnych kontraktów z MPO. Chodzi o umowy warte prawie 600 mln zł. W zamian życzyć miał sobie łapówek w wysokości 5 proc. od wartości zamówienia. Pieniądze na ten cel miały pochodzić z fałszywych faktur VAT. Łapówki, według prokuratury, wręczano podejrzanemu w gotówce podczas spotkań towarzyskich. Ostatnia transza (300 tys. zł) miała zostać przekazana w grudniu zeszłego roku. Łącznie było to, co najmniej 4,99 mln zł.

Wśród zarzutów, jakie prokuratorzy postawili wskazanym osobom, jest: kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, przestępstwa karnoskarbowe, pranie pieniędzy, wystawianie fałszywych faktur VAT, a także przyjmowanie korzyści majątkowych.

Były minister zatrzymany przez CBA chce podawania jego nazwiska. To Włodzimierz Karpiński

Co z korupcją w MPO miał wspólnego Włodzimierz Karpiński? Tego jeszcze nie wiemy. Informacje o zarzutach, które prokuratura ma zamiar postawić byłemu szefowi miejskiej spółki, mają zostać podane we wtorek. W trakcie przygotowywania tego artykułu z zatrzymanym politykiem trwały jeszcze "czynności procesowe".

Z naszych ustaleń wynika, że Karpiński usłyszał tylko jeden zarzut przyjęcia łapówki. Dziś prokuratura będzie kontynuowała swoje czynności, jednak - jak słyszymy od obrońcy byłego ministra - śledczy nie przedstawili na to żadnych dowodów. Wiemy też, że polityk nie przyznaje się do winy.

Szef PO w regionie: wierzę w jego niewinność

Zdaniem Stanisława Żmijana, obecnego szefa Platformy Obywatelskiej w województwie lubelskim, działania CBA mają na celu zniszczenie zaufania opinii publicznej do największej partii opozycyjnej.

- Znając realia dzisiejszej polityki realizowanej przez Zjednoczoną Prawicę, niestety nie mam zaufania do tego, co się dzieje. Boję się, że jest to celowe działanie wymierzone w Platformę Obywatelską, ponieważ zaufanie do naszej partii ciągle rośnie - mówi Dziennikowi Wschodniemu Stanisław Żmijan.

Były poseł PO uważa, że Centralne Biuro Antykorupcyjne jest zaangażowane politycznie i działa na zlecenie PiS. - To widać w wielu miejscach. Mam nadzieję, że wymiar sprawiedliwości obroni się przed kompletnym zawłaszczeniem i prawo zwycięży. Absolutnie wierzę w niewinność Włodzimierza - dodaje Żmijan.

Jan Kanthak: złodziej zawsze najgłośniej krzyczy “łapać złodzieja”

Do zatrzymania “prominentnego polityka PO” odniósł się również wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak. Przypomniał, że Karpiński przez cztery kadencje zasiadał w ławach poselskich, dzięki głosom mieszkańców regionu.

- Niestety w ostatnich czasach, że ABC Platformy Obywatelskiej to korupcja, kolesiostwo i kumoterstwo. Nic dziwnego, że CBA zajmuje się tymi politykami. Donald Tusk straszył polityków Zjednoczonej Prawicy “celą plus”, natomiast mądrość polskiego przysłowia mówi: “Złodziej zawsze najgłośniej krzyczy: łapać złodzieja” - uważa Jan Kanthak.

Z kolei członek zarządu województwa Bartłomiej Bałaban stwierdził, że tak zwykle się kończy łączenie polityki i biznesu. - Widzimy, w jaki sposób to wszystko może wyglądać i do czego prowadzić, ale zawsze to ma krótkie nogi - podkreśla samorządowiec.

Były prominentny działacz PO

Przypominamy, że Włodzimierz Karpiński to pochodzący z Puław, były, prominentny działacz PO. W latach 2011-2013 był wiceszefem MSWiA, a następnie, do 2015 roku, ministrem skarbu. Był jednym z podsłuchanych klientów restauracji "Sowa i Przyjaciele", gdzie miał wygłosić dość ekspresyjne streszczenie tego, o co chodzi w ekspansyjno-dyfuzyjnym rozwoju naszego kraju: "ta teoria sprowadza się, że na koniec wiesz, ch** tam z tą Polską wschodnią, nie? Warszawa, Katowice, nie?".

Karpiński z dużą polityką pożegnał się w 2019 r., rezygnując ze startu w wyborach parlamentarnych. Biuro poselskie zamienił wtedy na gabinet prezesa MPO, warszawskiej spółki komunalnej, a następnie, zgodnie z wolą prezydenta stolicy, został sekretarzem Warszawy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

Poniedziałek pod znakiem burz. Czy spadnie grad?
AKTUALIZACJA

Poniedziałek pod znakiem burz. Czy spadnie grad?

Synoptycy ostrzegają – dzisiaj może zagrzmieć i popadać. Miejscami wystąpią też silne porywy wiatru.

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

23-latek stracił panowanie nad pojazdem. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium