Rodzice walczą o szkołę w Pusznie Godowskim (pow. opolski). Burmistrz Opola Lubelskiego ma plan przekształcenia placówki w przedszkole i Szkołę Podstawową z klasami 1-3. Rodzice chcą pozostawienia 8-klasowej szkoły. Nie podoba im się także ekspresowe tempo działania Rady Miejskiej w tej sprawie.
26 lutego Rada Miejska w Opolu Lubelskim, opierając się o Prawo oświatowe, podjęła uchwałę o zamiarze przekształcenia Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Pusznie Godowskim z placówki dla dzieci od 1 do 8 klasy z oddziałem przedszkolnym w instytucję dla klas 1-3; także z oddziałem przedszkolnym.
W lokalnym środowisku zawrzało. – Podczas kampanii wyborczej burmistrz Sławomir Plis obiecywał, że nie będzie likwidować szkoły. Dla nas ta reorganizacją oznacza likwidację – mówi jeden z rodziców. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu nauczania w naszej szkole. Nasi uczniowie osiągają lepsze wyniki niż rówieśnicy z Opola. Świadczą o tym wyniki egzaminów 8-klasistów.
Rodzice twierdzą także, że uchwała została podjęta z naruszeniem prawa, bo nie zachowano warunków formalnych. – Nie zawiadomiono w terminie wszystkich rodziców o tym zamiarze, czego wymaga Prawo oświatowe – wyjaśnia rodzic.
O zamiarze przekształcenia Szkoły Podstawowej w Pusznie Godowskim, czyli o uchwale Rady Miejskiej z dnia 26 lutego, wszyscy rodzice powinni zostać powiadomieni indywidualnie pisemnie przez Radę Miejską do dnia 28 lutego.
Urząd, aby sprostać terminowi, 27 lutego, w wolną sobotę, skierował urzędnika do rozwożenia zawiadomienia. – Bałagan był olbrzymi. Część rodziców odmawiała przyjęcia korespondencji od Rady Miasta Opole Lubelskie. W takich przypadkach dochodziło do prób pozostawienia przesyłek u sąsiadów czy rodziny. Gdy kogoś nie było w domu, korespondencja lądowała za płotem w błocie, na parapetach – dodaje rodzic. – Nie zawiadomiono też szkolnych związków zawodowych, a nauczycielom zatrudnionym w Pusznie Godowskim nie przedstawiono propozycji zamiany miejsca pracy.
Kolejnym argumentem jest wielkie znaczenie tej szkoły dla lokalnej społeczności. – Dbamy o budynek, przeprowadzamy remonty z dużym zaangażowaniem własnych środków i sił. Szkoła jest poza tym świetnie wyposażona, od pracowni komputerowej po gabinet profilaktyki zdrowotnej.
Rodzice twierdzą, że przeniesienie części dzieci do szkoły w Opolu Lubelskim jest bez porównania mniej korzystne, niż nauka w dotychczasowych warunkach. – Nawet nauczanie w łączonych klasach jest dla dzieci korzystniejsze, niż codzienne dowożenie ich do szkoły w Opolu Lubelskim – dodaje jeden z rodziców.
Sławomir Plis broni się, twierdząc, że działania gminy nie mają na celu likwidacji szkoły. – Chodzi tu o reorganizację placówki tak, aby dostosować jej warunki lokalowe do prowadzonej działalności – wyjaśnia. – Po wprowadzeniu reformy edukacji i przekształceniu dotychczasowych szkół 6-klasowych w 8-klasowe zmieniły się warunki lokalowe dla najmłodszych dzieci, a koszty kształcenia wzrosły niewspółmiernie z powodu małej liczby dzieci w oddziałach od klasy I do VIII.
Burmistrz twierdzi także, że procedura przekształcenia szkoły została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami. – Podjęta przez Radę Miejską uchwała w sprawie zamiaru przekształcenia szkoły w Pusznie Godowskim jest uchwałą o charakterze intencyjnym. Tylko rozpoczyna procedurę zmierzającą ku przekształceniu. Przypomnę, że procedurę kończy uchwała o przekształceniu szkoły podejmowana przez Radę Miejską, po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego kuratora oświaty – dodaje Sławomir Plis.
Jego zdaniem, uchwala o charakterze intencyjnym nie zamyka możliwości dalszych konsultacji w sprawie przekształcenia szkoły. – Podnoszenie argumentów o rzekomo późnym przekazaniu informacji zainteresowanym wynika z nieznajomości obowiązujących przepisów.