Epidemia koronawirusa w gminie Białopole wprowadziła zamieszanie w działaniu administracji. Od poniedziałku wójt gminy Henryk Maruszewski, jak i zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Białopolu, przebywają na kwarantannie domowej, a sam Urząd jest tymczasowo nieczynny.
– Obecny stan prawny nie przewiduje możliwości wyznaczenia innego kierownika USC (lub jego zastępcy) do wykonywania zadań z zakresu rejestracji urodzenia, małżeństwa i zgonu wobec zdarzeń, które miały miejsce w innej gminie – napisała w specjalnym komunikacie Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.
Tymczasem pracownicy Urzędu Gminy w Białopolu objęci kwarantanną domową pracują w zdalnie, co jest możliwe przy większości czynności z wyjątkiem rejestracji aktów stanu cywilnego. Dzieje się tak dlatego, że do ich zapisu potrzebny jest dostęp do systemu, a ten można tylko mieć z urzędu. Dokumenty można uzyskać poza Białopolem.
Z uwagi na brak zdalnego dostępu do systemu teleinformatycznego (system ŹRÓDŁO), który jest niezbędny do rejestracji zdarzeń z zakresu stanu cywilnego, nie jest możliwe wykonywanie powyższych zadań w trybie pracy zdalnej. Na stronie internetowej Urzędu Gminy został umieszczony wykaz telefonów kontaktowych do pracowników.
– Poza rejestracją urodzenia i zgonu zasadniczo każda inna czynność jest odmiejscowiona. Oznacza to, że możliwe jest np. wydanie odpisu skróconego aktu stanu cywilnego w każdym USC na terenie kraju, pod warunkiem, że akt został uprzednio wprowadzony do systemu – mówi Strzępka.
Co zrobić w tych przypadkach? - Jeżeli chodzi o urodzenie dziecka, to należy powstrzymać się na czas kwarantanny z jego zgłoszeniem. Ustawowy termin na zgłoszenie urodzenia dziecka w USC wynosi 21 dni. Dlatego mieszkańcy Białopola powinni w celu sporządzenia aktów urodzenia zgłosić się dopiero wtedy, gdy urzędy znów będą otwarte.
– Natomiast w sytuacji zgonu, lekarz stwierdzający zgon wypełni trzecią część karty zgonu, która jest przeznaczona dla administracji cmentarza. Na tej podstawie możliwy będzie pochówek osoby zmarłej. Po zakończeniu kwarantanny będzie możliwe zarejestrowanie aktów zgonu przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego na podstawie sporządzonych kart zgonów i wydanie odpisów osobom uprawnionym – informuje rzeczniczka wojewody lubelskiego.