225 tomów mają akta śledztwa wołyńskiego prowadzonego przez prokuratorów z IPN w Lublinie. I na tym nie koniec, bo po apelu opublikowanym min. w Dzienniku Wschodnim do śledczych zgłaszają się nowi świadkowie zbrodni sprzed lat
11 lipca 1943 roku, w krwawą niedziele, banderowcy napadli na 99 polskich wsi i chutorów na Wołyniu. Szacuje się w rzezi wołyńskiej zginęło od 40 do 60 tysięcy Polaków. Kwalifikacja prawna tej zbrodni to ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem. – W tym roku wyjątkowo, na prośbę środowisk wołyńskich, lubelskie obchody przenieśliśmy z 11 na 17 lipca – mówi Marcin Krzysztofik, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. – Tego dnia zapraszamy m. in. na projekcję filmu „W martwym punkcie”, autorstwa Piotra Kuśmierzaka. Seans w naszej siedzibie o godzinie 16.30 – dodaje dyr. Krzysztofik.
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w IPN Lublin od 2000 roku prowadzi śledztwo w sprawie wydarzeń z 1943 roku. – Już teraz sprawa ma 225 tomów akt. Po naszym apelu i publikacji w mediach zgłaszają się nowi świadkowie z całej Polski i z zagranicy. Chciałbym podkreślić, że ofiarami zbrodni katyńskiej nie są wyłącznie zamordowani Polacy, ale także osoby które były ranne, utraciły mienie czy zdrowie – mówi prok. Jacek Nowakowski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.
Pamięć o Wołyniu wciąż jest żywa wśród Kresowiaków. – Zgłaszają się do nas wciąż żyjący świadkowie, rodziny posiadające relacje, szkic z zaznaczonymi miejscami pochówku bliskich czy sąsiadów. Są to niezwykle ważne dowody dla śledztwa – dodaje Piotr Zając, prokurator prowadzący śledztwo. – O zarzutach dla konkretnych osób na razie nie mówimy, lecz nie wykluczamy takiej możliwości – dodaje prok. Zając.
Prokuratorzy z działającej przy lubelskim IPN komisji po raz kolejny zwraca się z apelem do osób pokrzywdzonych, członków ich rodzin, świadków oraz tych wszystkich, którzy posiadają informacje na temat zbrodni wołyńskiej, a także są w posiadaniu zdjęć pomordowanych, list ofiar lub innej przydatnej dokumentacji, o kontakt.
Dokumenty i informacje można dostarczać do Oddziałowej Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie, ul. Wodopojna 2, 20-086 Lublin, telefon: 81 534 59 11 lub pocztą elektroniczną: komisja.lublin@ipn.gov.pl.