Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

27 września 2024 r.
14:57

Wszyscy umywają ręce, a mieszkańca Franciszkowa od lat zalewa woda i… krew

0 A A
Wizja lokalna zorganizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wydawała się być dla zalewanych mieszkańców ostatnim „kołem ratunkowym”. Póki co , problem wciąż czeka na rozwiązanie<br />
<br />
Wizja lokalna zorganizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wydawała się być dla zalewanych mieszkańców ostatnim „kołem ratunkowym”. Póki co , problem wciąż czeka na rozwiązanie

(fot. Krzysztof Basiński)

Wystarczy, że na świdnickim lotnisku spadnie niewielki deszcz, a po podwórku pana Stanisława, mieszkańca Franciszkowa pływają… kury i woda podmywa fundamenty oraz ściany domu. Wszystko przez znajdujący się nieopodal jego działki rów, którym woda odprowadzana jest z oczyszczalni i przepompowni Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. – Nie zalewało nas do czasu, gdy nie było Portu Lotniczego. Odkąd powstał i wodę także z jego terenu odbiera WSK co rusz pływamy. Nie jestem przeciwny lotnisku, ale tak nie da się już dłużej żyć – mówi zdruzgotany i dodaje, że nie jest jedynym mieszkańcem Franciszkowa, któremu doskwiera ten problem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Stanisław mieszka z rodziną przy ul. Lubelskiej we Franciszkowie, w powiecie świdnickim już ponad ćwierć wieku. Problemy z przelewającą się przez rów wodą pojawiły się, gdy w nieodległym Świdniku w 2012 roku powstał Port Lotniczy Lublin. Po opadach deszczu woda z terenu lotniska trafia do przepompowni Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A.

– Nawet po niewielkich opadach, gdy WSK zaczyna spuszczać wodę, od razu nas zalewa – mówi mieszkaniec Franciszkowa i dodaje, że nie tylko jego, ale także wcześniej sąsiadów z ul Polnej czy nieco dalej np. przy tartaku.

Od lat pan Stanisław szuka pomocy w rozwiązaniu problemu w różnych instytucjach. Niestety, odsyłany jest ciągle od Annasza do Kajfasza. Pisemną „przepychankę” z urzędami: Gminą Mełgiew, na terenie której znajduje się jego nieruchomość i nieszczęsny rów, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie, po którego likwidacji z końcem 2018 roku, kompetencje przejął Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a także z Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A., z której przepompowni rowem pływnie woda, obrazują opasłe segregatory z pismami.

Wydawało się, że może wreszcie teraz uda się rozwiązać problem, gdy po naszej interwencji, po raz pierwszy sprawą zainteresowało się Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. 10 września na wniosek PGW WP i z udziałem pracowników Nadzoru Wodnego z Łęcznej i Zarządu Zlewni w Zamościu odbyła się w Franciszkowie wizja lokalna. Zaproszeni na nią zostali zainteresowani mieszkańcy, których zalewa woda, a także przedstawiciele Gminy Mełgiew i Portu Lotniczego Lublin.

– Podczas kontroli odcinka około 310 m rowu S-R (zrzut z WSK) stwierdzono, że zakład posiadający pozwolenie wodnoprawne wywiązuje się z zapisów dotyczących konserwacji przedmiotowego rowu na ww. odcinku w kwestii wykoszenia roślinności ze skarp i dna. Uwagi jednakże wymaga stan techniczny ubezpieczeń skarp i dna rowu, które wymagają naprawy oraz stan przepustu w ciągu ul. Polnej, który wymaga remont – czytamy w pokontrolnym komunikacie.

PGW WP poinformowały także, że „W kwestii szkód powodowanych odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych oraz oczyszczonych ścieków bytowych i przemysłowych pochodzące z WSK „PZL-Świdnik” i Portu Lotniczego S.A. prowadzone jest odrębne postępowanie. Okazuje się, że na wniosek Gminy Mełgiew Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie nałożył na WSK „PZL-Świdnik” obowiązek wykonania ekspertyzy w związku z naruszeniem interesów osób trzech podczas wykonywania pozwolenia wodnoprawnego udzielonego przez Marszałka Województwa Lubelskiego decyzją z 2 września 2016, ważnego przez 10 lat. Termin wykonania i przekazania ekspertyz do RZGW to 16 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji z 19 stycznia 2024 r. Od tej decyzji WSK „PZL-Świdnik” odwołała się do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, który ma wydać rozstrzygniecie kończące postępowanie odwoławcze do 4 października.

Wystarczy, że na świdnickim lotnisku spadnie niewielki deszcz, by chwilę później woda zalała podwórko pana Stanisława oraz sąsiada.

Uwagi do protokołu z wizji lokalnej przedstawionego przez PGW WP złożyli mieszkańcy oraz Gmina Mełgiew. Zaskoczenia nie ma - urzędnicy „grają” w jednej drużynie z poszkodowanymi. Gmina Mełgiew zawnioskowała o wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom bądź likwidacji szkód, polegających na wykonaniu gruntowej konserwacji rowu na całej jego długości (odmulenie), a w przypadku gdy problem zalewania mieszkańców będzie się powtarzał wniosła o cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego. Zwróciła się także do PGW WP, aby wystosowały pismo do WSK „PZL-Świdnik” z prośbą o podjęcie natychmiastowych działań związanych z konserwacją i prawidłowym utrzymaniem urządzania wodnego.

A co na to wszystko Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A, z której oczyszczalni i przepompowni woda jest odprowadzona rowem i zalewa posesje mieszkańców Franciszkowa?

Dariusz Szulc, rzecznik prasowy firmy, do którego zwróciliśmy się z pytaniami drogą e-mail poinformował, że rów S-R (graniczny), położony jest na terenach zalewowych, nie jest i nigdy nie był własnością PZL-Świdnik S.A., co więcej, oprócz PZL-Świdnik użytkownikami tego rowu są również Port Lotniczy Lublin, mieszkańcy posesji zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie oraz zarządcy dróg, z terenów których wody opadowe spływają do rowu.

Szulc przypomniał, że w latach 2017-2018 ówczesny Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie rozpoczął projekt inwestycyjny, którego celem miała być przebudowa rowu. Udziałowcami w tej inwestycji miały być proporcjonalnie do procentu użytkowania rowu: Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (40,9%), Port Lotniczy Lublin (29,9%), PZL-Świdnik S.A. (13,8%), UM Świdnik (13,8%), Powiat Świdnik (0,8%) i Gmina Mełgiew (0,8%). Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie został zlikwidowany, jego kompetencje przejął Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie), a realizacja wyżej wymienionej inwestycji została wstrzymana przez kompetentne władze.

– Warto podkreślić, iż wg posiadanej wiedzy przedmiotowe nieruchomości znajdują się na terenach zalewowych, a ich budowa mogła odbywać się bez uzyskania wszelkich niezbędnych uzgodnień przewidzianych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Należy stwierdzić więc, że właściciele tychże posesji, dokonali zmiany stosunków wodnych poprzez nieautoryzowane przekształcenie terenu oraz podniesienie jego poziomu, co jest niezgodne z przepisami prawa i ma znaczenie w tej sprawie – poinformował D. Szulc.

Rzecznik odniósł się także do ekspertyzy, którą miałaby wykonać firma ze Świdnika. – Biorąc pod uwagę fakt, iż PZL-Świdnik S.A., wypełnia wszystkie postanowienia udzielonego pozwolenia wodno-prawnego, co zostało potwierdzone przez kontrolę przeprowadzoną przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie) w okresie od listopada 2022 r. do maja 2023 r. oraz nie jest właścicielem rowu, a jedynie jednym z jego użytkowników, PZL-Świdnik S.A. nie przewiduje wykonania wspomnianej ekspertyzy w zakresie zlewni rowu S-R. Według naszej oceny problem zalewania może wynikać z braku usankcjonowania kwestii właścicielskiej, w tym utrzymania w sprawności części rowu S-R przed wlotem do rzeki Stoki, a także napływu wody do rowu od innych użytkowników instytucjonalnych i prywatnych opisanych powyżej oraz faktu zagospodarowania terenu wokół rowu niezgodnie z przeznaczeniem terenów i warunkami MPZP.

Do sprawy wrócimy.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do zatrzymania Bartłomieja B. doszło w zeszłym tygodniu, po 10 dniach od jego ucieczki ze szpitala psychiatrycznego

Podejrzany o zabójstwo uciekł. Pilnujący go strażnicy spali

Tak „pilnowali” aresztowanego, że nie zauważyli, kiedy zniknął. Bo spali. Prokuratura Okręgowa w Zamościu badająca sprawę ucieczki ze szpitala podejrzanego o zabójstwo Bartłomieja B., nie przedstawiła jeszcze nikomu zarzutów, ale zachowanie funkcjonariuszy już nazywa „rażąco nieprawidłowym”.

Choruje coraz więcej osób. Czy grozi nam epidemia krztuśca?
Dziennik dla Zdrowia
film

Choruje coraz więcej osób. Czy grozi nam epidemia krztuśca?

Sanepid obserwuje niepokojący wzrost zachorowań na krztusiec. W 2023 roku odnotowano 11 przypadków, natomiast w tym roku, tylko do 15 października zachorowały aż 533 osoby, a 117 było hospitalizowanych. W kolejnym programie z cyklu Dziennik dla Zdrowia powiemy, czy grozi nam epidemia krztuśca, jak odróżnić go od zwykłego przeziębienia i kto jest szczególnie narażony na zakażenia.

Przepychanie rur pod ciśnieniem – poznaj największe zalety tego rozwiązania!

Przepychanie rur pod ciśnieniem – poznaj największe zalety tego rozwiązania!

Ciśnieniowe przepychanie rur to proces, który nie tylko przywraca poprawny przepływ cieczy w rurach, ale również eliminuje nagromadzone osady, zanieczyszczenia oraz inne przeszkody. Konieczność jej zastosowania może pojawić się zawsze, często nagle, co jest sporym zaskoczeniem dla domowników czy pracowników. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przekonaj się!

Ukrywał się od miesięcy. Rosyjski szpieg zatrzymany

Ukrywał się od miesięcy. Rosyjski szpieg zatrzymany

Lubelscy „łowcy głów” zatrzymali 45-latka skazanego za szpiegostwo. Mężczyzna należał do kilkunastoosobowej siatki szpiegowskiej.

Krótki przewodnik po energii odnawialnej! Dostępne rozwiązania i ich koszty

Krótki przewodnik po energii odnawialnej! Dostępne rozwiązania i ich koszty

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego odnawialne źródła energii stają się tak popularne? W 2023 roku globalne inwestycje w OZE przekroczyły 300 miliardów dolarów! Z jednej strony, coraz więcej ludzi chce dbać o środowisko, a z drugiej – szuka sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Jak zatem zacząć przygodę z energią odnawialną? Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części tekstu!

Czas na Kaszubach z perspektywy kajaka

Czas na Kaszubach z perspektywy kajaka

Kaszuby to region, który zachwyca pięknem natury i malowniczymi krajobrazami, a spływ kajakowy na rzece Raduni to idealny sposób na odkrywanie tych uroków. Spływy kajakowe Kaszuby oferują niezapomniane przygody i bliskość natury, sprawiając, że każda chwila spędzona na wodzie staje się wyjątkowa.

W drugim etapie inwestycji zaplanowano m.in. prace rozbiórkowe, np. dachu, a także przebudowę starej pływalni łącznie z trybunami i niecką basenową. Ta część ma być też połączona z nowym basenem rekreacyjnym

Basen będzie droższy. Trzeba wydać 8 mln więcej

Nie ok. 20, ale prawie 29 mln zł będzie kosztowała przebudowa starej części krytej pływalni w Biłgoraju.

https://elements.envato.com/two-workers-confidently-stand-in-front-of-a-lifted-2QRK3GH

Warsztat z kontenerów morskich? Zrób to sam!

W ostatnich latach kontenery morskie zyskały na popularności nie tylko jako środek transportu towarów, ale także jako baza do tworzenia różnorodnych obiektów użytkowych, w tym warsztatów. Adaptacja kontenerów morskich to rozwiązanie, które łączy ekonomiczność, mobilność oraz wytrzymałość, co czyni je idealnym wyborem dla osób poszukujących praktycznej przestrzeni do pracy. W artykule przedstawimy, jak krok po kroku można przekształcić kontener morski w funkcjonalny warsztat, który sprawdzi się w różnych warunkach atmosferycznych, a także omówimy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas takiej adaptacji.

Kiedy warto zainwestować w przepompownię ścieków? – Eksperci z Lublina odpowiadają

Kiedy warto zainwestować w przepompownię ścieków? – Eksperci z Lublina odpowiadają

Odpowiednie gospodarowanie ściekami i wodami deszczowymi jest niezwykle ważne. Dzięki temu zapobiega się rozwojowi wielu chorób oraz dba o czystość środowiska naturalnego. Pomagają w tym m.in. przepompownie ścieków. Kiedy warto w nie zainwestować? Sprawdźmy, co na ten temat uważają eksperci Biocent. To renomowany producent przepompowni ścieków i innych rozwiązań inżynierii wodnej z Lublina.

Inwestycje w biogazownie. Potencjał Lubelszczyzny

Inwestycje w biogazownie. Potencjał Lubelszczyzny

Biogazownie, oparte na przetwarzaniu biomasy w energię, stają się coraz bardziej istotnym elementem strategii energetycznej Polski. Lubelszczyzna, z jej bogatym zapleczem rolniczym, posiada wyjątkowy potencjał w zakresie produkcji biomasy, która stanowi podstawę funkcjonowania biogazowni

Więcej maluchów pójdzie do żłobka. Rusza budowa

Więcej maluchów pójdzie do żłobka. Rusza budowa

W Białej Podlaskiej przybędzie 75 miejsc dla najmłodszych mieszkańców. Nowy żłobek powstanie przy przedszkolu samorządowym numer 13.

Upragnione przełamanie. Opinie po meczu Górnika Łęczna z Wisłą Kraków

Upragnione przełamanie. Opinie po meczu Górnika Łęczna z Wisłą Kraków

Od 25 sierpnia kibice Górnika Łęczna czekali na wygraną swoich ulubieńców w Betclic I Lidze. We wtorek ich odliczanie zakończyło się, bo zielono-czarni pokonali na swoim stadionie Wisłę Kraków. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip i strzelec zwycięskiej bramki?

Jak udzielać pierwszej pomocy zwierzętom? Dowiedz się na warsztatach

Jak udzielać pierwszej pomocy zwierzętom? Dowiedz się na warsztatach

Co zrobić gdy pies się zadławi, albo przestanie oddychać? Tego mieszkańcy Lublina nauczą się na bezpłatnych warsztatach.

Breast Fest 2024. Rak piersi to nie wyrok
Dzień Wschodzi
film

Breast Fest 2024. Rak piersi to nie wyrok

Rak piersi to choroba groźna i coraz popularniejsza, ale jednocześnie taka, którą można leczyć bardzo skutecznie. Dlatego ważne jest, aby regularnie się badać. Taką możliwość zapewnia zbliżający się wielkimi krokami Breast Fest, czyli festiwal świadomości raka piersi. Skierowany głównie do kobiet, ale jak mówią organizatorzy, całe rodziny znajdą coś dla siebie. W tę sobotę warto połączyć przyjemne z pożytecznym i udać się do Centrum Spotkania Kultur. O szczegółach tego wydarzenia oraz istocie badań pod kątem raka piersi rozmawiamy z dr n. med. Zuzanną Pelc z Uniwersytetu Medycznego.

Kacper Rosa zapewnia, że wyciągnie wnioski z meczu przeciwko Widzewowi

Kacper Rosa (Motor Lublin): To dla mnie lekcja i na pewno wyciągnę wnioski

Kacper Rosa po kontuzji Ivana Brkicia wskoczył między słupki bramki Motoru. W swoim debiucie na boiskach PKO BP Ekstraklasy przyczynił się do zwycięstwa z Lechem w Poznaniu 2:1. W drugim meczu na najwyższym szczeblu puścił cztery gole, a lublinianie ulegli u siebie Widzewowi Łódź 3:4.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium