Dziewięć mandatów dla PiS, trzy dla KO i po jednym dla SLD, PSL i Konfederacji – tak wygląda podział mandatów do Sejmu w okręgu wyborczym nr 6.
ZOBACZ ZDJĘCIA NOWYCH POSŁÓW - W GALERII ZDJĘĆ
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki głosowania we wszystkich komisji obwodowych w okręgu lubelskim. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 55,39 proc. głosów, a Koalicję Obywatelską poparło 19.3 proc. wyborców. Kolejne wyniki z ugrupowań wchodzących do Sejmu uzyskały: Polskie Stronnictwo Ludowe (9,1 proc.), Sojusz Lewicy Demokratycznej (7,81 proc.) i Konfederracja (7,07 proc.).
Choć nie ogłoszono jeszcze oficjalnie podziału mandatów, to wiadomo już, że w „szóstce” PiS straci jednego posła (obecnie ma ich dziesięciu) kosztem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który powraca do Sejmu po czteroletniej nieobecności.
– Nie będzie już żadnego zaskoczenia. Nie ma oficjalnych wyników, ale z obliczeń metodą d’Hondta jasno wynika, że PiS będzie miało dziewięć mandatów, Koalicja Obywatelska – trzy, a PSL, SLD i Konfederacja – po jednym – mówi Dziennikowi Piotr Stec, dyrektor Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Najwięcej głosów w regionie zdobył wojewoda Przemysław Czarnek, którego poparło ponad 87 tys. wyborców. To o ponad 30 tys. głosów więcej niż uzyskał otwierający listę PiS poseł Sylwester Tułajew. Poza nim do Sejmu dostało się też pięcioro obecnych parlamentarzystów: Artur Soboń, Sławomir Skwarek, Gabriela Masłowska, Jerzy Bielecki i Krzysztof Szulowski. Za niespodziankę można uznać zdobycie mandatów przez Kazimierza Chomę i Jana Kanthaka. Pierwszy jest wiceprzewodniczącym Rady Miasta Kraśnik i dyrektorem lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Z kolei Kanthak to rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości i radny miasta Gdańsk. Przed kampanią wyborczą nie był związany z naszym regionem.
Wśród przegranych z listy PiS można wskazać trzech posłów mijającej kadencji. Reelekcji nie uzyskali: Krzysztof Głuchowski, Lech Sprawka i Adam Kałaska.
Lubelską Koalicję Obywatelską w Sejmie będą reprezentować: Joanna Mucha, Marta Wcisło i Michał Krawczyk. Mucha elekcję uzyskała po raz czwarty, zaś Wcisło i Krawczyka czeka parlamentarny debiut. Oboje są aktualnie radnymi miejskimi w Lublinie.
Jedynym reprezentantem lubelskiego PSL z poselskim mandatem pozostanie Jan Łopata. Wraz z Sojuszem Lewicy Demokratycznej na ul. Wiejską w Warszawie powróci lider wojewódzkich struktur partii Jacek Czerniak. Z kolei posłem z ramienia Konfederacji zostanie Jakub Kulesza, który cztery lata temu dostał się do Sejmu jako kandydat ruchu Kukiz’15.
Lista nowych posłów z okręgu nr 6 Lublin
PiS: Przemysław Czarnek (87 343 głosy), Sylwester Tułajew (54 915), Artur Soboń (28 381), Sławomir Skwarek (15 544), Gabriela Masłowska (14 446), Kazimierz Choma (13 777), Jan Kanthak (12 803), Jerzy Bielecki (10 286), Krzysztof Szulowski (9 764).
KO: Joanna Mucha (57 577), Marta Wcisło (15 062) Michał Krawczyk (8 408).
PSL: Jan Łopata (13 346)
SLD: Jacek Czerniak (17 720)
Konfederacja: Jakub Kulesza (24 406)