Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 lutego 2024 r.
15:50

Wynalazcy z Uniwersytetu Medycznego odznaczeni

Autor: Zdjęcie autora KAZ
0 A A

Materiał do regeneracji ubytków chrzęstno-kostnych, markery mikroRNA do wykrywania tętniaków i hydrożelowy zamiennik skóry. Naukowcy z lubelskiej uczelni zostali docenieni na międzynarodowych targach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek, władze Uniwersytetu Medycznego wręczyły medale i dyplomy naukowcom, którzy odnieśli sukces na międzynarodowych targach i konkursach. Wyróżnieni zostali również laureaci konkursu „Uniwersytet Medyczny dla Lubelskiego Festiwalu Nauki”.

XVI Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG’2023:

- Złoty medal za wynalazek „OsteoChondral Graft - Dwufazowy biomateriał na bazie kurdlanu, izolatu białkowego oraz hydroksyapatytu do regeneracji ubytków chrzęstno-kostnych”. Wynalazek został już skomercjalizowany przez lubelskie Centrum Transferu Wiedzy.

Autorzy: dr n. farm. Katarzyna Klimek, prof. dr hab. n. farm. Grażyna Ginalska, dr hab. n. med. Marta Tarczyńska-Osiniak.

- Złoty medal za wynalazek „Zastosowanie markerów mikroRNA do wykrywania obecności tętniaków aorty brzusznej oraz sposób diagnozowania tętniaków aorty brzusznej”.

Autorzy: prof. dr hab. n. farm. Anna Bogucka-Kocka, prof. dr hab. n. med. Janusz Kocki, dr hab. n. med. Marcin Feldo dr n. farm. Daniel Zalewski dr n. med. Karol Ruszel, dr n. farm. Przemysław Kołodziej prof. dr. hab. n. med. Tomasz Zubilewicz, dr inż. Andrzej Stępniewski.

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS’2023:

- Złoty medal dla wynalazku „Hydrożelowy substytut skóry na bazie chitozanu oraz sposób jego wytwarzania”.

Autorzy: prof. dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz, dr n. farm. Vladyslav Vivcharenko, dr n. farm. Paulina Kazimierczak, dr n. med. i n. o zdr. Michał Wójcik.

- Złoty medal dla wynalazku „Zastosowanie markerów mikroRNA do wykrywania obecności tętniaków aorty brzusznej oraz sposób diagnozowania tętniaków aorty brzusznej”.

- Srebrny medal dla wynalazku „Biomateriał na bazie β-1,3-glukanu (kurdlanu) do regeneracji tkanki chrzęstnej i/lub kostnej oraz sposób jego wytwarzania”.

Autorzy: dr n. farm. Katarzyna Klimek, prof. dr hab. n. farm. Grażyna Ginalska, dr hab. n. med. Marta Tarczyńska-Osiniak, dr hab. n. med. Krzysztof Gawęda.

Zwycięskie projekty w konkursie "Uniwersytet Medyczny dla Lubelskiego Festiwalu Nauki":

- Najlepszy Projekt Warsztatowy - „Roztwory i spółka”.

Autorzy: mgr Julia Wojnicka, dr hab. prof. uczelni Anna Błażewicz, prof. dr hab. Ewelina Grywalska, dr Izabela Dybała, dr Sebastian Merowski

- Najlepszy Projekt Studencki - „Masz to we krwi”.

Autorzy: dr hab. n. med. Joanna Zawitkowska, Julia Zarychta, Adrian Kowalczyk

- Najlepszy Wykład - „Jak się promować Profile naukowców w Polskiej Platformie Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jako sposób na budowanie własnej marki”.

Autorzy: dr Anastazja Śniechowska-Karpińska, mgr Aleksandra Pietrzyk, mgr Agata Piekarczyk, mgr Renata Birska

- Najlepszy Projekt Piknikowy - „(Mini)onkowe starcie z alergenem".

Autorzy: mgr Aleksandra Fornal, dr hab. n. o zdr., prof. uczelni Danuta Zarzycka, mgr Anetta Maczka, mgr Katarzyna Zuń, mgr Monika Gesek, Sylwia Całka, Hubert Checiak, Wiktoria Chomiak, Kamila Chmielewska

Wyróżnione projekty w konkursie "Uniwersytet Medyczny dla Lubelskiego Festiwalu Nauki":

- Najlepszy Projekt Warsztatowy – „Ach, te zapachy! Krótko jak za pomocą zapachów poprawić sobie humor, złagodzić katar i kaszel oraz pozbyć się moli z szafy”.

Autorzy: dr n. farm. Katarzyna Wojciechowska, dr Maria Zuń, dr Dorota Dwornicka, dr Sylwia Wośko, prof. dr hab. Ewa Poleszak

- Najlepszy Projekt Studencki - „Jak wygląda praca naukowca – odkrywanie leków z danio pręgowanym”.

Autorzy: mgr Łukasz Kurach, Justyna Grymuza, Jakub Semeniuk, Weronika Mrozek

- Najlepszy Wykład - „Tajemnice krwi”.

Autorzy: dr n. farm. Anna Czajkowska-Żelazko, mgr Magdalena Nieśpiałowska

- Najlepszy Projekt Piknikowy - „Podróż poprzez układ odpornościowy - czyli Twoja fascynująca przygoda w świecie superbohaterów walczących z chorobami”.

Autorzy: dr Sebastian Mertowski, dr Paulina Mertowska, mgr Julia Wojnicka, mgr Konrad Smolak, mgr Krzysztof Gosik, mgr Jarosław Ludian, prof. dr hab. Ewelina Grywalska

Medale i wyróżnienia wręczał rektor UM, prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska oraz prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno – Gospodarczym, prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Brak uwagi mógł doprowadzić do tragedii

Brak uwagi mógł doprowadzić do tragedii

Kilka dni temu w Łukowie na ul. 11 Listopada doszło do wypadku, w skutek którego kierująca samochodem osobowym potrąciła nastolatkę jadącą rowerem.

Euro 2024 coraz bliżej. Czy w Lublinie będzie strefa kibica?

Euro 2024 coraz bliżej. Czy w Lublinie będzie strefa kibica?

Flagi, szaliki, okrzyki zachwytu i wspólne westchnięcia po zmarnowanych okazjach — to atmosfera towarzysząca kibicom w trakcie występów Polaków na międzynarodowych turniejach. Ci, którzy nie mogą być na miejscu występu z naszymi reprezentantami często wybierają się do tzw. stref kibica. Sprawdziliśmy, czy przed zbliżającym się EURO 2024 w Lublinie pojawi się takie miejsce.

Łukasz Mierzejewski po pięciu latach żegna się z Avią Świdnik

Łukasz Mierzejewski żegna się z Avią Świdnik

Po pięciu latach Avia Świdnik będzie miała nowego trenera. Kontrakt Łukasza Mierzejewskiego, który wygasa 30 czerwca nie zostanie przedłużony. W czwartek żółto-niebiescy oficjalnie poinformowali, że w klubie dojdzie do zmiany szkoleniowca.

Moc atrakcji dla kobiet od kobiet. Dla zdrowia, urody i rozrywki
25 maja 2024, 11:00

Moc atrakcji dla kobiet od kobiet. Dla zdrowia, urody i rozrywki

Porady fizjoterapeutów, konsultacje dietetyczne, pokazy kosmetyczne i mnóstwo innych atrakcji czeka na wszystkie panie, które w sobotę (25 maja) wybiorą się do Galerii Twierdza w Zamościu na wydarzenie "Kobiety-Kobietom". Z okazji Dnia Matki organizuje je Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie.

Imprezy klubowe w Lublinie – 24-25 maja
24 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 24-25 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Tajemnice skrzynki elektrycznej: Jak działa instalacja elektryczna w Twoim domu?

Tajemnice skrzynki elektrycznej: Jak działa instalacja elektryczna w Twoim domu?

Instalacja elektryczna w każdym domu jest sercem systemu zasilającego każde urządzenie, od lamp po komputery. Chociaż często jest niewidoczna, ukryta za ścianami i w skrzynkach elektrycznych, jej znaczenie jest nie do przecenienia. W tym artykule przyjrzymy się, jak skonstruowana jest domowa instalacja elektryczna, jakie role pełnią poszczególne jej elementy oraz jakie tajemnice kryje każda skrzynka elektryczna.

Ewolucja iPhone'a - od symbolu luksusu do narzędzia codzienności

Ewolucja iPhone'a - od symbolu luksusu do narzędzia codzienności

Od momentu swojego debiutu w 2007 roku, iPhone nie tylko odmienił sposób, w jaki ludzie komunikują się i korzystają z technologii, ale także stał się ikoną współczesnej kultury. Ewolucja iPhone'a jest zarówno historią innowacji technologicznych, jak i opowieścią o zmieniających się potrzebach społeczeństwa oraz roli smartfonów w życiu codziennym.

Jak wybrać odpowiednią przyczepkę rowerową dla dzieci?

Jak wybrać odpowiednią przyczepkę rowerową dla dzieci?

Rodzinna przejażdżka rowerowa to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, na przykład w weekend. Takową można zaplanować nawet z półrocznym dzieckiem, a do tego celu przyda się odpowiednia przyczepka dla małego pasażera.

Zespół Defis dzisiaj po raz kolejny gościł będzie na lubelskich Bronowicach podczas gali organizowanej przez Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina. Wstęp na koncert wolny
Patronat Dziennika Wschodniego

Będą medale i… gwiazdy disco polo. Bronowice świętują 25-lecie Społecznego Komitetu Mieszkańców

Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice to jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście. Dziś z okazji srebrnego jubileuszu w ramach Bronowickich Kulturaliów zaprasza na VII Wojewódzką Gala dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Niepełnosprawnościami, która odbędzie się na terenach zielonych i sportowych Szkoły Podstawowej nr 33 przy ulicy Pogodnej 19 w Lublinie. Będą medale i wyróżnienia, a także występy artystyczne m.in. lubelskich utalentowanych, młodych artystów - Gracjany Górki oraz Maska Belniaka, a także znanych i lubianych w całym kraju gwiazd disco polo, zespołów Playboys i Defis. Wstęp wolny.

Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Leszna po wygraną

Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Leszna po szóste zwycięstwo

W meczu otwarcia szóstej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się w piątek (godz. 18) w gościach z Fogo Unią Leszno. Celem Bartosza Zmarzlika i spółki jest oczywiście kolejna wygrana i umocnienie się na pierwszymi miejscu w tabeli.

Znalazł niewybuch w szczerym polu
Tomaszów Lubelski

Znalazł niewybuch w szczerym polu

Przedwczoraj mieszkaniec gminy Krynice powiadomił tomaszowską jednostkę policji o tym, że w rowie melioracyjnym w Polanach leży przedmiot przypominający niewybuch. Funkcjonariusze z Tomaszowa Lubelskiego natychmiast zabezpieczali znalezisko do czasu przyjazdu patrolu saperskiego.

Krystyna Maciąg
Dzień Wschodzi
film

Taniec i medycyna: 45 lat pasji Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Dzisiejszy poranek w naszym studio był wyjątkowo barwny i energiczny. Mieliśmy zaszczyt gościć Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który obchodzi swoje 45-lecie.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Rozmowa z Mateuszem Stolarskim, trenerem Motoru Lublin

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy
LUBLIN

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy

Od soboty 25 maja do wtorku 28 maja w Lublinie zamknięty zostanie Plac Zamkowy. Nie będzie tam można ani wjechać ani zaparkować. Utrudnienia dotyczyć będą także innych ulic w okolicy Starego Miasta.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

W sobotę dowiemy się czy Wisła Grupa Azoty utrzyma się w II lidze. W ostatniej kolejce puławianie zagrają u siebie z Pogonią Siedlce. Z kolei w niedzielę Motor Lublin zagra na Arenie Lublin z Podbeskidziem. Jeżeli wygra, to przynajmniej jeden mecz barażowy rozegra u siebie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty