Pół wieku minęło odkąd Uniwersytet Medyczny zaczął kształcić stomatologów. Z tej okazji uczelnia otworzyła wystawę pokazującą leczenie zębów w XIX wieku.
Można ją oglądać przez miesiąc, od 5 grudnia w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego przy ul. Jaczewskiego 4 w Lublinie. W skład ekspozycji wchodzą m.in. fotele dentystyczne, wiertła i inne przyrządy pochodzące z prywatnej kolekcji dr. Piotra Kuźnika z Częstochowy. Wystawa pokazuje, jakie metody i praktyki leczenia były stosowane w stomatologii począwszy od początków XIX wieku.
- Zmieniło się wiele. Jeśli spojrzymy na urządzenia i podstawowe miejsce pracy lekarza dentysty, jakim jest unit stomatologiczny, to są niezwykle zaawansowane technologie, porównując do unitów sprzed 200 czy 300 lat. Niemniej praca lekarza dentysty wymaga wciąż wiedzy, umiejętności praktycznych oraz komunikacji z pacjentem. Najstarszy sprzęt zgromadzony w Collegium Maius to fotel stomatologiczny z 1880 roku z niezwykłą aksamitną tapicerką, przystosowany do pracy lekarza w dawnych czasach – mówi prof. dr hab. n. med. Renata Chałas, dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Możliwość obejrzenia wyposażenia gabinetów stomatologicznych jest okazją do przyjrzenia się, w jaki sposób rozwijała się profesja. Lekarze zaznaczają, że w momencie, gdy eksponaty z przeszłości mogą powodować uczucie dyskomfortu, dzisiejszy rozwój jest na tak wysokim poziomie, że teraźniejsi pacjenci nie powinni już odczuwać strachu.
- Widzimy bardzo ekskluzywne fotele pokryte aksamitem, skórą. W drzewie są różne szafki zrobione, narzędzia są umieszczone w specjalnych kasetkach. Dzisiaj jest to nie do pomyślenia. Każde narzędzie musi być oddzielnie sterylizowane, oddzielnie zapakowane, ale to kawał historii, ponad 200 lat. Myślę, że dziś już przychodzenie do gabinetów stomatologicznych powinno być tylko przyjemnością. Są kolorowe gabinety, kolorowy sprzęt i fotele – wspomina prof. dr hab. n. med. Maria Mielnik-Błaszczak, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego UM w Lublinie.
Wystawa nie została jednak otwarta w przypadkowym czasie. Uniwersytet Medyczny właśnie obchodzi 50 lecie kształcenia przyszłych stomatologów.
- Mamy piękne Uniwersyteckie Centrum Stomatologii, jedno z najładniejszych w Polsce. Fantastycznie wyposażone i jestem dumny z Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, który według rankingu zdawalności egzaminów, dopuszczających do prawa wykonywania zawodu jest kompletnym liderem, zajmując pierwsze i drugie miejsce w ostatnich rozdaniach. Mamy English Division. Rozpoczęliśmy aplikację niezwykłego przedsięwzięcia, żebyśmy mogli kształcić studentów ze Stanów Zjednoczonych. Tego nie ma nikt w Europie – informuje prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor UM w Lublinie.
Wystawa mogła powstać dzięki współpracy Uniwersytetu Medycznego, Muzeum Stomatologii w Częstochowie i Muzeum Narodowego w Lublinie. Część z eksponatów, poza Collegium Maius znajduje się w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii przy ul. Chodźki 6 oraz w Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej od wtorku do soboty w godz. 9-16.