Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 lipca 2017 r.
18:43

Klaudia Kudełko. Z Zamościa do Carnegie Hall w Nowym Jorku

0 0 A A
Klaudia Kudełko
Klaudia Kudełko (fot. Archiwum Klaudii Kudełko)

Z Klaudią Kudełko, pochodzącą z Zamościa pianistką, która została laureatką pierwszej nagrody w Concert Artists International String, Voice and Piano Competition w Nowym Jorku rozmawiamy o życiu, muzyce i występach w Carnegie Hall, najbardziej prestiżowej sali koncertowej na świecie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jest pani najbardziej znaną pianistką z Zamościa

- Naukę gry na fortepianie rozpoczęłam, gdy miałam siedem lat. Uczyłam się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zamościu w klasie fortepianu pani Ewy Gajewskiej, a następnie w klasie pani Alicji Słupskiej. Tak naprawdę moja przygoda z muzyką rozpoczęła się o wiele wcześniej, bo już w domu rodzinnym, gdzie od dziecka otaczały mnie dźwięki. To rodzice wprowadzili mnie w muzyczny świat, w którym jestem do dzisiaj.

• Od zawsze wierzyła pani, że osiągnie sukces?

- Zaczęłam grać na fortepianie ze względu na wewnętrzną potrzebę. Na początku, w wieku szkolnym, nie myślałam o tym jako o zawodzie. To przyszło dopiero z czasem. Pierwsze nagrody zaczęłam zdobywać pod koniec szkoły podstawowej. Ciężko mówić o wierze w pianistyczny sukces, bo najpierw trzeba uwierzyć w siłę muzyki.

Sukces rozumiem jako dążenie do wyznaczonych sobie celów i osiąganie ich. To jednak wypadkowa wielu czynników, przede wszystkim pracy, ale również po prostu zwykłego szczęścia. Nie do końca chciałabym zatracać się w pogoni za modnym ostatnio i stawianym na pierwszym miejscu „sukcesem”. Sama możliwość obcowania z muzyką, wspaniałymi dziełami i odkrywaniem głębi ich przekazu jest dla mnie przywilejem.

• Czy w trakcie nauki i wielogodzinnych prób był czas na zwątpienie? Miała pani kiedyś fortepianu dosyć?

- Dobre pytanie. Oczywiście, że właśnie tak było! Muzyka to życie, a chyba każdy w swoim życiu miewa chwile zwątpienia. Tak jest także w procesie twórczym. Takie myśli przychodzą do głowy głównie wtedy, kiedy coś nie idzie po naszej myśli, kiedy jesteśmy zmęczeni, albo kiedy odnosimy porażkę. Uważam jednak, że każdą porażkę można przeobrazić w jeden z etapów do doskonalenia się i nabierania wewnętrznej siły.

• To doskonalenie doskonale pani wychodzi patrząc na sukcesy. Proszę opowiedzieć o ostatnim z nich.

- Kilka dni temu zdobyłam pierwszą nagrodę na Concert Artists International Strings, Voice and Piano Competition w Nowym Jorku. Dzięki temu będę miała przyjemność wystąpić solo we wspaniałej sali koncertowej: Carnegie Hall.

• Czy to miejsce dla muzyka wyjątkowe?

- Zdecydowanie tak. Będzie to już mój drugi występ w tym miejscu. Debiutowałam tam w 2014 roku w trio fortepianowym razem ze wspaniałymi instrumentalistkami: Klaudią Olborską na skrzypcach oraz Małgorzatą Latoszek na wiolonczeli. Teraz będę miała okazję wystąpić solo wykonując jeden z najbliższych mi utworów: Davidsbundlertanze op. 6 Roberta Schumanna. Wracając do Carnegie Hall jest to miejsce wyjątkowe, ze względu na legendy, które występowały w tym miejscu począwszy od oficjalnego otwarcia w 1891 roku, na którym wystąpił Piotr Czajkowski, przez najwybitniejszych wykonawców muzyki klasycznej, aż po największe gwiazdy światowej muzyki jazzowej, między innymi Duke Ellington czy Billy Holiday oraz popularnej: The Beatels, Led Zeppelin czy Rolling Stones.

• W jakim repertuarze czuje się pani najlepiej?

- Najlepiej czuję się w muzyce romantycznej, post-romantycznej oraz w muzyce dwudziestego wieku. Do moich ulubionych kompozytorów należą Robert Schumann, Sergei Rachmaninov, Sergei Prokofiev i Maurice Ravel.

• A czego słucha pani jadąc samochodem?

- Wszystkiego. Muzyka klasyczna jest mi najbliższa, ale to nie oznacza, że skupiam się tylko na niej. Uważam, że bez względu na gatunek muzyczny, od jazzu po hip hop, jeśli muzyka jest prawdziwa, a artysta jest w niej autentyczny, rodzą się najpiękniejsze rzeczy.

• Chyba częściej słyszymy o pianistach-mężczyznach niż o kobietach. Czy w branży muzycznej panuje równouprawnienie?

- Jest to kwestia bardzo dyskusyjna. Na konkursach pianistycznych nie ma podziałów na kategorie kobiet i mężczyzn, tak jak ma to miejsce w sporcie. Rzeczywiście, spotykamy się z większą ilością pianistów-mężczyzn, ale ja oczywiście wierzę w siłę kobiet, które również są wspaniałymi pianistkami!

• Jakie są plany na przyszłość?

- Po koncercie w Carnegie Hall i kilku dniach w Nowym Jorku wyjeżdżam na Long Island, a konkretnie do Hamptons, gdzie przez miesiąc będę uczestniczką festiwalu dla młodych pianistów PianoFest Hamptons. Wykonam tam między innymi sonatę polskiej kompozytorki Grażyny Bacewicz. Po festiwalu czekają mnie kolejne konkursy i praca nad nowym repertuarem.

• Czego życzy się pianiście?

- Myślę, że ciągłego rozwoju i szczęścia.

• I właśnie tego pani życzymy.

Klaudia Kudełko

Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II uczęszczała do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie do klasy fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasy kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Dziś studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem profesor Alicji Palety-Bugaj oraz dr Konrada Skolarskiego.

Jest laureatką wielu międzynarodowy konkursów pianistycznych między innymi: II nagrody w kategorii open na Międzynarodowym Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2013), II nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014) oraz III nagrody na Turnieju Pianistycznym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy. W lipcu roku 2017 została laureatką pierwszej nagrody na konkursie Concert Artists International Strings, Voice and Piano Competition w Nowym Jorku, USA.

Występowała z Okriestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Warszawską Orkiestrą Smyczkową im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, występowała między innymi w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich, Pałacu w Radziejowicach, a także poza granicami w takich takich jak Litwia, w Dania, Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy, Stany Zjednoczone.

Jest stypendystką Prezydenta Miasta Zamość, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Kościuszko Foundation w Nowym Jorku.

Pozostałe informacje

Konkurs na szopkę bożonarodzeniową. Pula nagród to 5 tys. zł

Konkurs na szopkę bożonarodzeniową. Pula nagród to 5 tys. zł

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza zainteresowanych do udziału w konkursie na szopkę bożonarodzeniową z Lubelszczyzny. Do rozdania nagrody o łącznej wartości 5 tys. zł.

Młodzi hokeiści LHT Lublin zdobyli cenne doświadczenie
ZDJĘCIA
galeria

Młodzi hokeiści LHT Lublin zdobyli cenne doświadczenie

Lubelska IceMania pokazuje, że jest miejscem, w którym można uprawiać wiele sportów zimowych. Oczywiście, przytulną lokalizację znaleźli tam łyżwiarze figurowi, ale ostatnie dni pokazują również, że jest to także znakomita arena hokejowa. W sobotę UKS LHT Lublin zmierzył się z KH Dębica.

Rafał Trzaskowski (na zdjęciu) reprezentujący Koalicję Obywatelską i Karol Nawrocki jako przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, wystartują w przyszłorocznych wyborach prezydenckich
Wybory prezydenckie

Ruszył wyścig do Pałacu Prezydenckiego

Rafał Trzaskowski reprezentujący Koalicję Obywatelską i Karol Nawrocki jako przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, wystartują w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Koalicja personalia swego kandydata ogłosiła w sobotnie przedpołudnie, PiS odpowiedziało dobę później. Przypomnijmy, że wcześniej swe kandydatury zgłosili Sławomir Mentzen (Konfederacja), Szymon Hołownia (Polska 2050) i Marek Jakubiak, poseł Wolnych Republikanów.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław, Łęcznej i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group

Pijana weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Pijana weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu miała kobieta, która weszła wprost przed nadjeżdżające auto

Tak w przeszłości wyglądał Biłgoraj. Mamy jego historyczne zdjęcia
foto
galeria

Tak w przeszłości wyglądał Biłgoraj. Mamy jego historyczne zdjęcia

Biłgoraj leży w południowej części województwa lubelskiego, około 85 km od Lublina, w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zapraszamy na nostalgiczny spacer po uliczkach i zaułkach Biłgoraja.

Egzotyczne zwierzęta na Targach Lublin
galeria
film

Egzotyczne zwierzęta na Targach Lublin

Pająki, węże, ślimaki i ryby. W Lublinie gratka dla miłośników terrarystyki, akwarystyki i botaniki.

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Od dawna Motor Lublin musi sobie radzić bez ważnych zawodników: Kamila Kruka i Ivana Brkicia. Obaj powoli wracają do zdrowia. A kiedy będzie można zobaczyć ich na boisku? Szansę na występ w tym sezonie ma jedynie obrońca

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera.
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście

Emmanuel Lecomte wystąpił w reprezentacji Belgii. Koszykarz Startu Lublin zagrał przeciwko Łotwie

Emmanuel Lecomte wystąpił w reprezentacji Belgii. Koszykarz Startu Lublin zagrał przeciwko Łotwie

Pojedynek w Rydze był starciem dwóch niepokonanych drużyn w grupie C. Przypomnijmy, że Łotysze mają zapewniony udział w mistrzostwach Europy, ponieważ są jednym z gospodarzy całego turnieju. Mimo to biorą udział w eliminacjach i na razie idzie im bardzo dobrze. W piątkowy wieczór jednak spotkali trudnego przeciwnika w postaci reprezentacji Belgii

Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta RP

Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta RP

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że prezes IPN, Karol Nawrocki, będzie kandydatem na prezydenta w przyszłorocznych wyborach, popieranym przez tę partię. Nawrocki wystartuje jako "kandydat obywatelski, bezpartyjny"

Skoki narciarskie. Ruszył nowy sezon. Polacy na odległych pozycjach

Skoki narciarskie. Ruszył nowy sezon. Polacy na odległych pozycjach

Sezon 2024/2025 oficjalnie rozpoczęty. W sobotę i niedzielę na skoczni w Lillehammer dominowali Niemcy i Austriacy

4000 tysiące zł kosztował mosiężny krokodyl
zdjęcia
galeria

Tylko krokodyl z mosiądzu nie marzł na giełdzie. Handlującym przeszkadzała pogoda

Zimny wiatr i temperatura w okolicach zera skutecznie odstraszyły część kupców i ludzi, którzy zwyczajowo w ostatnią niedzielę miesiąca odwiedzają giełdę starci na Placu Zamkowym w Lublinie. Ruch był zdecydowanie mniejszy

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium