Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 lipca 2017 r.
18:43

Klaudia Kudełko. Z Zamościa do Carnegie Hall w Nowym Jorku

Klaudia Kudełko
Klaudia Kudełko (fot. Archiwum Klaudii Kudełko)

Z Klaudią Kudełko, pochodzącą z Zamościa pianistką, która została laureatką pierwszej nagrody w Concert Artists International String, Voice and Piano Competition w Nowym Jorku rozmawiamy o życiu, muzyce i występach w Carnegie Hall, najbardziej prestiżowej sali koncertowej na świecie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jest pani najbardziej znaną pianistką z Zamościa

- Naukę gry na fortepianie rozpoczęłam, gdy miałam siedem lat. Uczyłam się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zamościu w klasie fortepianu pani Ewy Gajewskiej, a następnie w klasie pani Alicji Słupskiej. Tak naprawdę moja przygoda z muzyką rozpoczęła się o wiele wcześniej, bo już w domu rodzinnym, gdzie od dziecka otaczały mnie dźwięki. To rodzice wprowadzili mnie w muzyczny świat, w którym jestem do dzisiaj.

• Od zawsze wierzyła pani, że osiągnie sukces?

- Zaczęłam grać na fortepianie ze względu na wewnętrzną potrzebę. Na początku, w wieku szkolnym, nie myślałam o tym jako o zawodzie. To przyszło dopiero z czasem. Pierwsze nagrody zaczęłam zdobywać pod koniec szkoły podstawowej. Ciężko mówić o wierze w pianistyczny sukces, bo najpierw trzeba uwierzyć w siłę muzyki.

Sukces rozumiem jako dążenie do wyznaczonych sobie celów i osiąganie ich. To jednak wypadkowa wielu czynników, przede wszystkim pracy, ale również po prostu zwykłego szczęścia. Nie do końca chciałabym zatracać się w pogoni za modnym ostatnio i stawianym na pierwszym miejscu „sukcesem”. Sama możliwość obcowania z muzyką, wspaniałymi dziełami i odkrywaniem głębi ich przekazu jest dla mnie przywilejem.

• Czy w trakcie nauki i wielogodzinnych prób był czas na zwątpienie? Miała pani kiedyś fortepianu dosyć?

- Dobre pytanie. Oczywiście, że właśnie tak było! Muzyka to życie, a chyba każdy w swoim życiu miewa chwile zwątpienia. Tak jest także w procesie twórczym. Takie myśli przychodzą do głowy głównie wtedy, kiedy coś nie idzie po naszej myśli, kiedy jesteśmy zmęczeni, albo kiedy odnosimy porażkę. Uważam jednak, że każdą porażkę można przeobrazić w jeden z etapów do doskonalenia się i nabierania wewnętrznej siły.

• To doskonalenie doskonale pani wychodzi patrząc na sukcesy. Proszę opowiedzieć o ostatnim z nich.

- Kilka dni temu zdobyłam pierwszą nagrodę na Concert Artists International Strings, Voice and Piano Competition w Nowym Jorku. Dzięki temu będę miała przyjemność wystąpić solo we wspaniałej sali koncertowej: Carnegie Hall.

• Czy to miejsce dla muzyka wyjątkowe?

- Zdecydowanie tak. Będzie to już mój drugi występ w tym miejscu. Debiutowałam tam w 2014 roku w trio fortepianowym razem ze wspaniałymi instrumentalistkami: Klaudią Olborską na skrzypcach oraz Małgorzatą Latoszek na wiolonczeli. Teraz będę miała okazję wystąpić solo wykonując jeden z najbliższych mi utworów: Davidsbundlertanze op. 6 Roberta Schumanna. Wracając do Carnegie Hall jest to miejsce wyjątkowe, ze względu na legendy, które występowały w tym miejscu począwszy od oficjalnego otwarcia w 1891 roku, na którym wystąpił Piotr Czajkowski, przez najwybitniejszych wykonawców muzyki klasycznej, aż po największe gwiazdy światowej muzyki jazzowej, między innymi Duke Ellington czy Billy Holiday oraz popularnej: The Beatels, Led Zeppelin czy Rolling Stones.

• W jakim repertuarze czuje się pani najlepiej?

- Najlepiej czuję się w muzyce romantycznej, post-romantycznej oraz w muzyce dwudziestego wieku. Do moich ulubionych kompozytorów należą Robert Schumann, Sergei Rachmaninov, Sergei Prokofiev i Maurice Ravel.

• A czego słucha pani jadąc samochodem?

- Wszystkiego. Muzyka klasyczna jest mi najbliższa, ale to nie oznacza, że skupiam się tylko na niej. Uważam, że bez względu na gatunek muzyczny, od jazzu po hip hop, jeśli muzyka jest prawdziwa, a artysta jest w niej autentyczny, rodzą się najpiękniejsze rzeczy.

• Chyba częściej słyszymy o pianistach-mężczyznach niż o kobietach. Czy w branży muzycznej panuje równouprawnienie?

- Jest to kwestia bardzo dyskusyjna. Na konkursach pianistycznych nie ma podziałów na kategorie kobiet i mężczyzn, tak jak ma to miejsce w sporcie. Rzeczywiście, spotykamy się z większą ilością pianistów-mężczyzn, ale ja oczywiście wierzę w siłę kobiet, które również są wspaniałymi pianistkami!

• Jakie są plany na przyszłość?

- Po koncercie w Carnegie Hall i kilku dniach w Nowym Jorku wyjeżdżam na Long Island, a konkretnie do Hamptons, gdzie przez miesiąc będę uczestniczką festiwalu dla młodych pianistów PianoFest Hamptons. Wykonam tam między innymi sonatę polskiej kompozytorki Grażyny Bacewicz. Po festiwalu czekają mnie kolejne konkursy i praca nad nowym repertuarem.

• Czego życzy się pianiście?

- Myślę, że ciągłego rozwoju i szczęścia.

• I właśnie tego pani życzymy.

Klaudia Kudełko

Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II uczęszczała do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie do klasy fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasy kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Dziś studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem profesor Alicji Palety-Bugaj oraz dr Konrada Skolarskiego.

Jest laureatką wielu międzynarodowy konkursów pianistycznych między innymi: II nagrody w kategorii open na Międzynarodowym Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2013), II nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014) oraz III nagrody na Turnieju Pianistycznym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy. W lipcu roku 2017 została laureatką pierwszej nagrody na konkursie Concert Artists International Strings, Voice and Piano Competition w Nowym Jorku, USA.

Występowała z Okriestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Warszawską Orkiestrą Smyczkową im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, występowała między innymi w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich, Pałacu w Radziejowicach, a także poza granicami w takich takich jak Litwia, w Dania, Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy, Stany Zjednoczone.

Jest stypendystką Prezydenta Miasta Zamość, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Kościuszko Foundation w Nowym Jorku.

Pozostałe informacje

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium