Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

3 sierpnia 2024 r.
7:15

Za mało zieleni na łęczyńskim rynku. Apelują o zmiany na "wyspie ciepła"

Autor: Zdjęcie autora rs
0 0 A A
Po lewej stary Rynek II przed rewitalizacją, po prawej jego nowa wersja. Część mieszkańców Łęcznej krytykuje zmiany, które doprowadziły do usunięcia drzew
Po lewej stary Rynek II przed rewitalizacją, po prawej jego nowa wersja. Część mieszkańców Łęcznej krytykuje zmiany, które doprowadziły do usunięcia drzew (fot. geoportal/google)

Przeprowadzona trzy lata temu "rewitalizacja" Rynku II w Łęcznej, zgodnie z wolą konserwatora zabytków, zakończyła się wycięciem 64 drzew. Dzisiaj łęcznianie apelują do lokalnych władz o przywrócenie zieleni dającej cień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rynki polskich miast i miasteczek zwłaszcza w latach dwutysięcznych były masowo "rewitalizowane" w niewłaściwy sposób. Zieleni z centrów wielu miejscowości pozbywano się z wyjątkowym zacięciem, tworząc przestronne, ale często puste place z nowymi ławkami, na których w gorące dni nikt nie chciał korzystać. Kraj ogarnęła tak zwana betonoza, z której samorządowcy pod naciskiem społecznej krytyki zaczęli wycofywać się dopiero w ostatnich latach.

W Łęcznej nowymi, zielonymi trendami nikt się jednak nie przejmował. Lokalne władze uznały, że projekt z roku 2014, który zakłada wycięcie z Rynku II ponad 60 drzew, to właściwy kierunek. Właśnie tak, bez zieleni, łęczyński rynek miał wyglądać w dawnych czasach, a zdaniem ówczesnej konserwator zabytków, Haliny Landeckiej, w rewitalizacji chodzi właśnie o przywracanie przestrzeni do stanu oryginalnego (tylko bez błota i furmanek). Urzędnicy koncepcję przyjętą przez konserwatora poparli, w ruch poszły piły łańcuchowe, a dzieło dokończyli brukarze.

Wyczyszczony z wszelkiego cienia rynek, nie wszystkim łęcznianiom przypadł do gustu. Niezadowoleni ze stworzenia miejskiej patelni mieszkańcy do burmistrza Leszka Włodarskiego i rady miejskiej w lipcu tego roku wystosowali petycję.

- Rynek II do 2021 roku był aleją otoczoną drzewami i miejscemi odpoczynku dla mieszkańców. Obecnie, gdy trwa południe i popołudnie, w sezonie letnim i nie tylko, plac nagrzewa się i jest miejscem nienadającym się do spędzania na nim wolnego czasu. Sami mieszkańcy nazywają to miejsce "wyspą ciepła" - argumentują autorzy petycji. - Ogromny, nieatrakcyjny, pozbawiony zieleni obszar, uniemożliwia mieszkańcom korzystanie z niego w pełni - dodają.

Łęcznianie zwracają uwagę również na zalety drzew w miastach, które absorbują dwutlenek węgla i regulują temperaturę, poprawiając jednocześnie jakość powietrza.

- Działając w trosce o nasze otoczenie i przyszłe pokolenia apeluję o podjęcie działań mających na celu przekształcenie przestrzeni Rynku II w Łęcznej w uroczy, funkcjonalny zakątek - proponują.

Czy władze Łęcznej posłuchają tego głosu? Odpowiedź na tę petycję powinna zostać udzielona w ciągu najbliższych tygodni. Przypominamy, że rewitalizacja była poważną inwestycją, na którą miasto wydało kilka milionów złotych pozykując przy tym unijne i rządowe wsparcie finansowe. W jej ramach powstał nie tylko nowy plac, ale wyremontowano również ulice w centrum, wybudowano kładkę, rozbudowano podziemne sieci itp.

Pod koniec 2022 roku wykonano zaplanowane nasadzenia drzew, w tym klonów i jesionów. Końcówka prac w zimowej scenerii przez chwilę znalazła się na ustach internautów z całego kraju po tym jak w sieci pojawiło się nagranie pracownika z palnikiem gazowym, którym ten rozpuszczał śnieg w celu wykonania zaplanowanych przez miasto zadań.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium